Język fiński – jak się go nauczyć?

Język fiński; gramatyka języka fińskiego, językiem fińskim, uznanym językiem mniejszości narodowej, oficjalnych języków unii europejskiej
Język fiński; gramatyka języka fińskiego, językiem fińskim, uznanym językiem mniejszości narodowej, oficjalnych języków unii europejskiej

Przez ostatnie lata mogliśmy zauważyć rosnące zainteresowanie Skandynawią. Coraz więcej osób, zachęconych perspektywą wyższych zarobków i nowych możliwości rozwoju zawodowego, decyduje się na naukę szwedzkiego lub norweskiego, rzadziej natomiast słyszymy o osobach zainteresowanych językiem fińskim.

W tym artykule przyjrzymy się językowi, który co prawda jest wymieniany jako jeden z języków skandynawskich, ale ma wśród nich szczególny status. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co odróżnia fiński od szwedzkiego, norweskiego lub duńskiego oraz czy warto podjąć się jego nauki, zapraszamy do dalszej lektury.

Język fiński – co warto o nim wiedzieć?

Z geograficznego punktu widzenia fiński jest jednym z języków skandynawskich, jednak w rzeczywistości bliżej mu do estońskiego, węgierskiego oraz języków używanych w północno-zachodniej Rosji. Fiński zaliczamy do podgrupy języków bałtycko-fińskich z rodziny uralskiej. Wraz z językiem szwedzkim jest językiem urzędowym w Finlandii, stanowiąc język ojczysty dla około 5 milionów ludzi. Oprócz tego ma status języka mniejszości w Szwecji i Republice Karelii wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej oraz jednego z języków urzędowych Unii Europejskiej. 

Jak nauczyć się języka fińskiego?

Nauka języka fińskiego to niewątpliwie spore wyzwanie. Znacznie różni się on bowiem od języków indoeuropejskich, z którymi jako mieszkańcy Europy jesteśmy najlepiej zaznajomieni. Skomplikowana gramatyka i obco brzmiąca wymowa mogą zniechęcić uczniów rozpoczynających przygodę z fińskim, dlatego zanim się na nią zdecydujemy, warto dobrze przemyśleć, dlaczego chcemy podjąć się nauki właśnie tego języka oraz jakie cele chcemy zrealizować. 

Język fiński – czy warto się go nauczyć?

Krótka odpowiedź na to pytanie to: zdecydowanie tak! Język fiński, jak pozostałe języki skandynawskie, jest językiem, którego opanowanie uważa się za bardzo opłacalne, o czym pisaliśmy szerzej w tym artykule. Nauczenie się fińskiego w stopniu komunikatywnym może otworzyć zupełnie nowe ścieżki kariery zarówno w Polsce, jak i w Skandynawii. Oprócz tego może stanowić początek niezwykłej przygody, jaką jest zgłębianie niezwykłej kultury Finlandii, również podczas podróży do tego kraju.

Język fiński – podstawy

Omówiliśmy już podstawowe fakty dotyczące fińskiego – czas przyjrzeć się samemu językowi. Poniżej przedstawiamy zagadnienia, z którymi będzie musiał zmierzyć się każdy początkujący uczeń na kursie językowym.

Gramatyka

Gramatyka to zagadnienie często sprawiające problemy uczniom. Fińskie reguły gramatyczne są nie tylko dość skomplikowana, ale również niepodobne do gramatyki większości europejskich języków. Szczególnie przerazić może informacja, że w języku fińskim występuje aż piętnaście przypadków! Zaskakujący jest również brak czasu przyszłego i podziału rzeczowników na rodzaje. Uspokajamy jednak, że fińska gramatyka być może jest złożona, ale uznaje się ją również za dość logiczną i przy systematycznej pracy ze wsparciem doświadczonego nauczyciela każdemu uda się ją opanować. 

Alfabet

Fiński alfabet składa się z 26 liter pisma łacińskiego oraz dodatkowych znaków „å”, „ä” i „ö”, które umieszcza się na końcu alfabetu. Co ciekawe, część z nich prawie nigdy nie występuje w fińskich słowach, a jedynie w zapożyczeniach i nazwach własnych. Są to litery „b”, „c”, „f”, „q”, „w”, „x”, „z” i „å”. 

Wymowa

Słysząc brzmienie języka fińskiego, możemy szybko dojść do wniosku, że jego wymowa musi być bardzo trudna dla obcokrajowców. Nie jest to jednak prawda. Fiński to język fonetyczny, co oznacza, że czytamy go tak, jak piszemy i każdą literę zawsze wypowiada się w ten sam sposób. Największy problem mogą sprawić samogłoski, ponieważ różnią się od znanych nam dźwięków, ich długość jest różna oraz często występują one jako dyftongi. Z kolei spółgłoski wymawiamy w większości tak samo jak w języku polskim, jednak one również mogą mieć różną długość. Aby dobrze opanować fińską wymowę, najlepiej uważnie słuchać, w jaki sposób fińskie słowa wymawia nasz nauczyciel oraz starać się szybko poprawiać zauważane przez niego pomyłki.

Język fiński; gramatyka języka fińskiego, językiem fińskim, używania własnego języka, oficjalnych języków republiki finlandii
Język fiński; języków ugrofińskich, własnego języka polskiego, język mniejszości, akcent wyrazowy
Język fiński; polskich odpowiedników, dalsze pokrewieństwo łączy, pierwszą sylabę słowa

Nauka fińskiego online

Nauka języków online w ostatnich latach zyskała ogromną popularność. To rozwiązanie umożliwia rozpoczęcie przygody z nowymi językami nawet osobom, które z powodu swojego napiętego kalendarza miałyby problem z uczęszczaniem na regularne lekcje w szkole językowej. 

Nasza szkoła językowa Skrivanek oferuje kurs języka fińskiego online, stanowiący połączenie komfortowej nauki w zaciszu własnego domu z zaletami, jakie niesie ze sobą zgłębianie języka pod okiem doświadczonego lektora, który pomoże każdemu z uczniów zmierzyć się z wyzwaniami językowymi i osiągnąć jego indywidualne cele.

Aplikacje do nauki języka fińskiego

Aplikacje do nauki języków to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą poznawać i ćwiczyć nowe słówka nie tylko w trakcie lekcji. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że możemy sięgać po nie w dowolnym momencie dnia – ogranicza nas jedynie dostęp do smartfona podłączonego do Internetu. Uczniom fińskiego najczęściej poleca się takie aplikacje jak LinGo Play, Mondly, HiNative i Duolingo. Warto jednak mieć na uwadze, że z samej aplikacji nie da się nauczyć języka, dlatego powinna być ona jedynie uzupełnieniem kursu językowego.

Kontakt z kulturą i sztuką

Jedną z najskuteczniejszych metod nauki języków obcych jest immersja, czyli całkowite zanurzenie w poznawanym języku. Niestety, niewielu z nas mogłoby pozwolić sobie na przeprowadzenie się do Finlandii z dnia na dzień. Możemy jednak wprowadzić odrobinę fińskiego do naszej codzienności poprzez kontakt z fińską kulturą i sztuką, dzięki czemu poznamy ciekawe zwroty i osłuchamy się z tym językiem.

Świetnym sposobem na kontakt z fińskim jest oglądanie filmów i seriali. Początkujący uczniowie mogą włączyć sobie napisy w znanym im języku, nieco bardziej zaawansowani – spróbować włączyć napisy po fińsku lub całkiem z nich zrezygnować. Szczególnie polecamy takie tytuły jak Sorjonen, Alamaailma i Karppi. Z kolei miłośnikom filmów pełnometrażowych być może przypadną do gustu takie propozycje jak Syysprinssi lub Toivon tuolla puolen. Wszystkie z wymienionych produkcji są dostępne z napisami na platformie Netflix.

Język fiński ze Skrivankiem

Mamy nadzieję, że ten artykuł zachęcił Cię do rozpoczęcia swojej przygody z fińskim. Jeśli chciałbyś uczyć się tego języka pod okiem wykwalifikowanego lektora bądź native speakera, skontaktuj się z naszą szkołą językową Skrivanek. Oferujemy kurs fińskiego online dostosowany do potrzeb użytkowników i celów, jakie stawiają sobie oni w związku z nauką języka. 

Jeśli szukasz rzetelnego tłumacza, który przełoży Twoją pracę licencjacką lub inny tekst z języka fińskiego lub na język fiński, zachęcamy do kontaktu naszym biurem tłumaczeń Skrivanek. Oferujemy zarówno tłumaczenia zwykłe, jak i uwierzytelnione. Nie straszne są nam tłumaczenia specjalistyczne z różnych dziedzin, m.in. prawa, finansów czy farmacji. 

Zachęcamy również do zapoznania się z Focus Audit Tool – narzędziem do szybkiego i wygodnego sprawdzania kompetencji językowych kandydatów do pracy lub osób, które zostały już zatrudnione.

chatsimple