Język hebrajski – jak się go nauczyć?

współczesny język hebrajski, języki semickie hebrajski bazuje, biblijny hebrajski, średniowieczny hebrajski
współczesny język hebrajski, języki semickie hebrajski bazuje, biblijny hebrajski, średniowieczny hebrajski

Jako jeden z najstarszych języków świata jest przedmiotem badań archeologów i językoznawców. Przez stulecia używany wyłącznie w liturgii, obecnie dynamicznie się rozwija i budzi coraz większe zainteresowanie miłośników poznawania nowych języków obcych. Czy warto znać język hebrajski?

Nauka hebrajskiego to nie lada wyzwanie, ale i początek wspaniałej przygody, która umożliwi Ci poznawanie zupełnie odmiennej kultury. Jeśli zastanawiasz się, czy lekcje hebrajskiego to odpowiedni wybór dla Ciebie, to zachęcamy do dalszej lektury dzisiejszego artykułu.

Język hebrajski – co warto o nim wiedzieć?

Hebrajski to język należący do grupy kananejskiej północno-zachodnich języków semickich zaliczanych do afroazjatyckiej rodziny językowej. Jest nierozerwalnie związany z historią i kulturą Żydów, a w swojej liczącej tysiące lat historii przechodził wiele przemian.

Historia języka hebrajskiego

Hebrajski liczy sobie tysiące lat, a najstarszy znany tekst w tym języku to kalendarz z Gezer, który pochodzi z X wieku p.n.e. W pierwszym stuleciu nowej ery hebrajski stał się językiem literackim i wyszedł z użycia w mowie, zastąpiony aramejskim i greckim. Aż do XIX wieku pełnił przede wszystkim rolę języka liturgicznego, choć powstawały również dzieła filozoficzne i naukowe oraz poezja po hebrajsku. 

Przełomem w jego historii stał się umowny rok 1881, kiedy do Palestyny przyjechał Eliezer Ben Jehuda, nazywany często „wskrzesicielem hebrajszczyzny”. To dzięki jego pracy nad modernizacją hebrajskiego w 1890 został powołany Komitet Języka Hebrajskiego, przekształcony później w Akademię Języka Hebrajskiego, działającą do dziś. Oprócz tego Ben Jehuda opracował nowoczesne zasady interpunkcji i wprowadził do użytku około 4 tysięcy nowych słów. Tuż przed śmiercią udało mu się także przekonać Wysokiego Komisarza brytyjskiego mandatu nad Palestyną do uznania hebrajskiego za oficjalny język urzędowy obok angielskiego i arabskiego. Od powstania Państwa Izrael w 1948 roku hebrajski jest oficjalnie językiem urzędowym tego kraju.

Hebrajski – gdzie się go używa?

Obecnie językiem hebrajskim na co dzień posługuje się około 5 milionów osób. Według niektórych szacunków liczba wszystkich jego użytkowników na świecie może sięgać nawet 8 milionów. Większość z nich mieszka w Izraelu, aczkolwiek hebrajski usłyszymy też wśród niektórych Izraelczyków żyjących na emigracji, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.

Jak nauczyć się języka hebrajskiego?

Wiele osób rozważających podjęcie się nauki nowego języka obcego zastanawia się, ile czasu potrzeba by opanować go w stopniu komunikatywnym. Niestety nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od takich czynników jak nasze predyspozycje oraz systematyczność nauki. Hebrajski jest uznawany za język trudny do opanowania – nie oznacza to jednak, że jest to nieosiągalne!

biblijny hebrajski, język semicki, język fenicki, współczesnym hebrajskim, językach słowiańskich
hebrajski; system zapisu samogłosek, języki semickie, językiem ojczystym, języku angielskim
hebrajski

Język hebrajski dla początkujących

Poniżej omawiamy najważniejsze zagadnienia, z jakimi będzie musiał zmierzyć się każdy uczeń rozpoczynający swoją przygodę z hebrajskim.

Gramatyka hebrajska

Najbardziej zaskakującymi cechami gramatyki hebrajskiej są brak czasownika „być” w czasie teraźniejszym oraz fakt, że czasownik „mieć” w ogóle nie istnieje. Dobrą wiadomością jest brak przypadków. Rzeczowniki mają dwa rodzaje (męski lub żeński) oraz mogą występować w liczbie pojedynczej, mnogiej oraz w podwójnej – stosowanej w przypadku rzeczowników naturalnie występujących w parach, jak na przykład niektóre części ciała (oczy, uszy) czy ubrania (nogawki, skarpetki). Ważnym zjawiskiem w języku hebrajskim jest występowanie formy rzeczownika zwanej smichut (heb. סמיכות). Służy ona do tworzenia złożeń dwóch rzeczowników, w którym drugi określa pierwszy, a jego znaczenie jest pochodną obu.

Alfabet hebrajski

Nazywany również pismem żydowskim lub kwadratowym, alfabet hebrajski wywodzi się z alfabetu aramejskiego i jest stosowany także do zapisu innych języków żydowskich, w tym jidysz. Składa się z 22 znaków i nie wyróżnia się w nim podziału na wielkie i małe litery.

Jak czytać hebrajski?

Samo opanowanie znaków alfabetu nie wystarczy, by odczytać tekst napisany po hebrajsku – trzeba jeszcze znać kilka zasad. Przede wszystkim w hebrajskim, w odróżnieniu od języków zachodnich, tekst czytamy od prawej do lewej. Kolejną zasadniczą różnicą jest to, że system znaków hebrajskich składa się wyłącznie ze spółgłosek, a hebrajskie teksty wykorzystują różne sposoby ich zapisu. 

Pierwszym z nich – w którym napisana jest również Tora – jest ktiw haser (heb. כתיב חסר). Samogłoski w ogóle nie występują w nim jako osobne znaki, dlatego, aby go rozumieć, należy dobrze znać język i potrafić odczytać je wyłącznie z kontekstu. Kolejny sposób zapisu to ktiv menukad (heb. כתיב מנוקד), w którym samogłoski oznaczone są za pomocą skomplikowanego systemu nikud (heb. ניקוד), czyli znaków diakrytycznych. Ostatnim i najnowszym systemem zapisu jest uregulowany przez Akademię Języka hebrajskiego ktiw male (heb. כתיב מלא), w którym niektóre ze spółgłosek występują również w roli matres lectionis, pomagając w prawidłowym odczytywaniu samogłosek.

Samodzielna nauka języka hebrajskiego

Czy języka obcego można nauczyć się bez wychodzenia z domu? Oczywiście, że tak! Warto jednak robić to pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela poprzez zapisanie się na kurs językowy online.

Aplikacje do nauki języka hebrajskiego

Każdy, kto w przeszłości uczył się języka, wie, jak istotne jest systematyczne ćwiczenie nowo poznanych słów. Świetnie sprawdzają się do tego aplikacje językowe, dzięki którym można zrobić to w dowolnym miejscu i o dowolnej porze dnia – wystarczy mieć przy sobie smartfon z dostępem do Internetu. Osobom uczącym się hebrajskiego najczęściej poleca się takie aplikacje jak LinGo Play, Mondly oraz Drops. Warto jednak mieć na uwadze, że korzystanie z aplikacji to jedynie sposób na urozmaicenie nauki i produktywne wykorzystanie czasu w komunikacji miejskiej czy poczekalni u lekarza. Nie wystarczą one jednak, by opanować język obcy w stopniu komunikatywnym.

Hebrajski na co dzień

Całkowite zanurzenie, czyli immersja językowa, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na szybką naukę języka obcego. Możemy wykorzystać ją i wprowadzić jak najwięcej hebrajskiego do naszej codzienności.

Świetnym pomysłem będzie na przykład oglądanie filmów po hebrajsku. Platforma Netflix posiada w swojej ofercie wiele popularnych pozycji (na przykład Fauda czy Królowa piękna z Jerozolimy) w języku hebrajskim oraz z napisami. 

Jeśli natomiast wybierasz się do Izraela i chciałbyś spróbować swoich sił w porozumieniu się z jego mieszkańcami w ich ojczystej mowie, pobierz przygotowany przez nas słownik polsko-hebrajski, gdzie znajdziesz wszystkie przydatne w podróży słówka i zwroty.

Język hebrajski ze Skrivankiem

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęcił Cię do dalszego zgłębiania wiedzy o języku hebrajskim. Jeśli natomiast potrzebujesz tłumaczenia z hebrajskiego lub na język hebrajski, skontaktuj się z naszym biurem tłumaczeń Skrivanek. Oferujemy tłumaczenia zwykłe oraz przysięgłe, niestraszne nam są również tłumaczenia tekstów specjalistycznych. Nasi doświadczeni tłumacze zadbają, aby tekst został przełożony poprawnie nie tylko pod kątem gramatyki, ale i kontekstu kulturowego oraz stylu.

Jeśli interesuje Cię nauka nowego języka obcego pod okiem doświadczonego lektora, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej szkoły językowej Skrivanek, w której znajdziesz kilkanaście języków, między innymi japoński, rosyjski czy szwedzki. Prowadzimy kursy językowe online lub stacjonarnie w Warszawie i Lublinie, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm.

Wiemy, że weryfikacja biegłości w niszowych językach takich jak hebrajski może stanowić wyzwanie. Dlatego jeśli zajmujesz się sprawdzaniem umiejętności językowych pracowników, studentów lub kandydatów na stanowiska, koniecznie zapoznaj się z naszym narzędziem Focus Audit Tool, dzięki któremu zrobisz to szybko i bez wysiłku. Serdecznie zapraszamy!

chatsimple