Język hiszpański – jak się go nauczyć?

hiszpański; nauki języka hiszpańskiego w Ameryce Południowej, w języku hiszpańskim czy języku polskim, czasowniki nieregularne

Kiedy myślimy o języku obcym, który przyda się w komunikacji z ludźmi z całego świata, od razu przychodzi nam na myśl angielski. Jest jednak drugi język cieszący się prawie równie wielką popularnością. Mowa tu oczywiście o hiszpańskim.

Znajomość hiszpańskiego to ogromna zaleta zarówno na rynku pracy, jak i w życiu prywatnym. Język hiszpański jest szczególnie ważny dla osób podróżujących, ponieważ daje możliwość poznania ludzi nie tylko w popularnej wśród turystów Hiszpanii, ale w wielu krajach na całym świecie. W tym artykule omawiamy wszystko, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem swojej przygody z językiem hiszpańskim.

Język hiszpański – co warto o nim wiedzieć?

Hiszpański należy do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Jest obecnie drugim najczęściej używanym językiem na świecie – szacuje się, że stanowi język ojczysty dla około 500 milionów ludzi, a wszystkich posługujących się nim osób jest aż około 650 milionów. Hiszpański to język urzędowy w ponad 20 krajach świata, a także jeden z języków urzędowych ONZ. To wszystko sprawia, że znajomość tego języka jest ogromnym atutem na rynku pracy, szczególnie w firmach międzynarodowych.

Jak nauczyć się języka hiszpańskiego?

Oprócz tego, że hiszpański jest bardzo rozpowszechniony na świecie, jego zaletę stanowi to, że należy do języków, których można się łatwo nauczyć. Zwykle szacuje się, że wystarczy około 575-600 godzin lub 23-24 tygodnie nauki, by osiągnąć ogólną biegłość. Oczywiście ogromnym ułatwieniem będzie znajomość innego języka romańskiego, na przykład francuskiego lub włoskiego, ponieważ występuje między nimi mnóstwo podobieństw. Znajomość hiszpańskiego może również pomóc w podjęciu się nauki języka portugalskiego w przyszłości.

Podstawy hiszpańskiego

Rozpoczynając naukę języka, zawsze musimy zmierzyć się z tymi samymi zagadnieniami. Są to zasady gramatyczne, wymowa i alfabet. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące podstaw hiszpańskiego.

Gramatyka

To właśnie ta część nauki najczęściej sprawia trudność początkującym uczniom. Nie ma się jednak czego obawiać – hiszpańska gramatyka nie należy do zawiłych, choć oczywiście znajdą się w niej bardziej skomplikowane zagadnienia. 

Naukę rozpoczyna się zwykle od opanowania zaimków osobowych (yo, , él, ella, usted oraz nosotros, nosotras, vosotros, vosotras, ellos, ellas i ustedes). Następnie zapoznaje się z zasadami odmiany trzech grup czasowników regularnych (zakończonych na -ar, -er lub -ir). Kilku ważnych czasowników nieregularnych trzeba się nauczyć na pamięć. Ważne jest również poznanie hiszpańskich rodzajników określonych (el, la, los, las) i nieokreślonych (un, una, unos, unas)

Po opanowaniu odmiany rzeczowników przez liczby oraz zasad odmiany przymiotników (które zawsze dostosowują się do opisywanych rzeczowników) możemy już układać zdania w czasie teraźniejszym i zabrać się za bardziej skomplikowane zagadnienia, takie jak czasy gramatyczne.

hiszpański; nauki języka hiszpańskiego, naukę języka hiszpańskiego, czasowniki regularne, odmiana czasownika
hiszpański; nauki języka hiszpańskiego w Ameryce Południowej, w języku hiszpańskim czy języku polskim, czasowniki nieregularne
hiszpański; nauki języka hiszpańskiego, w języku hiszpańskim czy języku polskim, chętnie pomożemy, Stany Zjednoczone
Wymowa

Język hiszpański jest powszechnie uznawany za melodyjny. Ma bardzo intuicyjną wymowę i raczej nie sprawia trudności. Należy zapamiętać tylko kilka podstawowych zasad (na przykład, że „h” jest zawsze nieme, a „b” i „v” wymawia się tak samo). Oprócz tego trzeba zwracać uwagę na akcenty graficzne, które mogą zmieniać sposób czytania danego słowa.

Alfabet hiszpański

Alfabet hiszpański oparty jest na alfabecie łacińskim, co znacznie ułatwia naukę języka. Składa się on z 29 znaków, a wśród nich tylko jedna może być zaskoczeniem dla Polaków: ñ, czyli n z tyldą, czytane jak polskie „ń”.

Nauka hiszpańskiego w domu

Nauka języka zawsze wymaga dużego nakładu pracy oraz systematyczności. Dlatego bez odpowiedniego wsparcia wiele osób podda się zbyt wcześnie, by zobaczyć rezultaty swojej nauki. Jeśli poważnie zastanawiasz się nad rozpoczęciem swojej przygody z hiszpańskim, ale przez napięty harmonogram dnia nie masz możliwości regularnego uczęszczania na lekcje w szkole językowej, być może idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie kurs języka hiszpańskiego online

W naszej szkole językowej oferujemy możliwość dopasowania do swoich potrzeb terminu zajęć, zagadnień, które będą na nich poruszane, oraz tempa pracy. Otrzymasz również całodobowy dostęp do naszej platformy z materiałami do samodzielnej nauki.

Aplikacje do nauki hiszpańskiego

Aplikacje do nauki języków to chętnie wybierana forma samodzielnej nauki języków, ponieważ są one niezobowiązujące oraz umożliwiają poznawanie nowych słówek lub powtarzanie tych już znanych w dowolnym miejscu i czasie – wymagany jest jedynie smartfon z dostępem do Internetu. Osoby uczące się hiszpańskiego chętnie sięgają po takie aplikacje jak Duolingo, Busuu, Coniugato i Memrise. Warto jednak pamiętać, że o ile jest to świetna metoda na produktywne wykorzystanie kilku minut oczekiwania na autobus, to dzięki samej aplikacji nie nauczymy się języka na komunikatywnym poziomie.

Kontakt z kulturą i sztuką

Jedną z najlepszych technik zgłębiania języka jest otaczanie się kulturą i sztuką danego kraju. Oczywiście początkujący uczniowie nie będą w stanie przeczytać książek Gabriela Garcíi Márqueza w oryginale, jednak dobrym pomysłem będzie na przykład oglądanie filmów i seriali hiszpańskojęzycznych w oryginale, aby osłuchać się z językiem oraz nauczyć ciekawych słówek i kolokacji. 

Szczególnie polecamy takie seriale jak Narcos, Dom z papieru, Valeria, Telefonistki, Kto zabił Sarę? oraz Niewinny. Z filmów pełnometrażowych natomiast warte uwagi są takie tytuły jak Bagienna cisza, Fatamorgana, Platforma oraz Nie zważając na nic. Wszystkie dostępne są z napisami na platformie Netflix.

Oczywiście podczas omawiania hiszpańskiej kultury nie sposób pominąć muzyki, popularnej na całym świecie. Słuchanie piosenek śpiewanych przez hiszpańskojęzycznych artystów to wspaniały sposób na osłuchanie się z językiem i nauczenie kilku interesujących słówek i zwrotów. Cały świat pokochał muzykę Julio Iglesiasa, Luisa Fonsiego, Enrique Iglesiasa czy Shakiry, ale nauka hiszpańskiego może być doskonałym pretekstem do zapoznania się z twórczością innych artystów, wśród których możemy wymienić takie nazwiska jak Rocío Jurado, Alejandro Sanz, Dulce María, Isabel Pantoja czy David Bisbal.

Język hiszpański ze Skrivankiem

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci podjąć decyzję dotyczącą poznania języka hiszpańskiego. Jeśli chciałbyś rozpocząć naukę pod okiem wykwalifikowanego lektora lub native speakera, zachęcamy do kontaktu z naszą szkołą językową Skrivanek. W ofercie mamy kurs hiszpańskiego, w trakcie którego pomożemy Ci osiągnąć wyznaczone przez Ciebie cele językowe oraz zmierzyć się z trudnościami. Prowadzimy zarówno zajęcia indywidualne, jak i grupowe, które mogą odbywać się online lub stacjonarnie (w Warszawie albo Lublinie).

Jeśli natomiast potrzebujesz przetłumaczyć tekst na język hiszpański lub z języka hiszpańskiego na polski, skontaktuj się z naszym biurem tłumaczeń Skrivanek. Oferujemy tłumaczenia zwykłe, specjalistyczne oraz przysięgłe. Nasi tłumacze dołożą wszelkich starań, aby powierzone im zlecenie zostało przygotowane poprawne nie tylko pod kątem gramatyki i słownictwa, ale również stylu. 

Zachęcamy również do zapoznania się z naszą platformą Focus Audit Tool, dzięki której w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie sprawdzisz kompetencje językowe kandydatów do pracy, pracowników czy studentów. Dokładamy wszelkich starań, aby Focus Audit Tool było narzędziem niezawodnym, szybkim i łatwym w obsłudze. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami!

chatsimple