Język japoński – jak się go nauczyć?

język japoński, nauki języka japońskiego, alfabet łaciński, znaki kanji, nauka japońskiego
język japoński, nauki języka japońskiego, alfabet łaciński, znaki kanji, nauka japońskiego

Japonia to kraj, który fascynuje i przyciąga swoją kulturą, historią oraz pięknem krajobrazów i architektury. W ostatnich latach mogliśmy zauważyć również wzrost zainteresowania językiem tego kraju, szczególnie wśród miłośników japońskiej mangi i anime, z których wielu marzy o przeczytaniu lub obejrzeniu swoich ulubionych serii w oryginale.

Konieczność opanowania mnóstwa zupełnie nieznanych nam znaków pisma może zniechęcić do rozpoczęcia nauki języka. Uspokajamy jednak, że przy odrobinie wysiłku i systematycznej pracy każdy da radę opanować japoński! Zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu, w którym omawiamy wszystko, co warto wiedzieć o języku Kraju Wschodzącego Słońca.

Język japoński – co warto o nim wiedzieć?

Choć językoznawcy wysnuwają hipotezy, że japoński jest spokrewniony z językami uralo-ałtajskimi lub polinezyjskimi, to jego pochodzenie pozostaje nieznane. Posługuje się nim około 130 milionów ludzi, przede wszystkim na terenie Japonii, choć nie ma żadnego oficjalnego prawa definiującego go jako język urzędowy tego kraju.

Dlaczego warto uczyć się japońskiego?

Głównym powodem rozpoczęcia przygody z japońskim jest fascynacja niezwykłą kulturą. Japonia to wyjątkowy kraj, który przez wieki rozwijał się w izolacji od reszty świata, a poznanie jej języka może stać się kluczem do zrozumienia historii, zwyczajów i mentalności Japończyków. Oprócz tego odległość, jaka dzieli nas od Japonii, wcale nie zniechęca do podróży – a nawet podstawowa znajomość języka znacznie ułatwi nam zwiedzanie go. Jeśli niebawem wybierasz się w podróż do Japonii, zachęcamy Cię do zapoznania się z przygotowanym przez nas słowniczkiem polsko-japońskim, w którym znajdziesz najpotrzebniejsze słowa i zwroty.

Jak nauczyć się języka japońskiego?

Japoński często pojawia się w rankingach najtrudniejszych języków świata. Uspokajamy jednak, że przy odrobinie wysiłku, systematyczności i motywacji każdy poradzi sobie z jego nauką! Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje o zagadnieniach, które czekają na osoby rozpoczynające swoją przygodę z japońskim, jak i nasze sposoby na skuteczną naukę.

Jak zacząć naukę japońskiego?

Naukę japońskiego zwykle zaczyna się od poznania systemów pisma, czyli hiragany, katakany i kanji. O ile poznawanie tych ostatnich właściwie nigdy się nie kończy, to kanę da się opanować całkiem szybko. Oprócz tego na początku nauki uczniowie zwykle poznają podstawowe japońskie słówka i zwroty, nieco najważniejszych zasad gramatycznych oraz ćwiczą poprawną wymowę.

Gramatyka

Szyk zdania w języku japońskim to jedna z pierwszych różnic, która może sprawić nieco problemu polskim uczniom. Prawidłowa kolejność to podmiot-dopełnienie-orzeczenie, co oznacza, że najważniejszą część zdania zwykle słyszymy na samym końcu. Japońskie rzeczowniki nie mają rodzaju i w większości nie mają liczby, a do oznaczania przypadków służą partykuły. Z kolei czasowniki odmieniają się w większości regularnie. Występują dwa czasy gramatyczne: przeszły oraz teraźniejszo-przyszły.

Tym, co zdecydowanie odróżnia japoński od języków europejskich, jest niezwykle rozbudowany język zwrotów grzecznościowych, czyli keigo (敬語). W obrębie języka formalnego wyróżniamy aż trzy stopnie: neutralny teinei-go (丁寧語), modestywny kenjō-go (謙譲語) oraz honoryfikatywny sonkei-go (尊敬語). W skład keigo wchodzą między innymi przedrostki honoryfikatywne stawiane przed rzeczownikami, zaimki i przyrostki używane po imionach i nazwiskach, oraz postaci formalne czasowników.

Alfabet japoński

Japońskie pismo to największe wyzwanie przed uczącymi się tego języka. Do zapisywania języka japońskiego niezbędna jest bowiem znajomość aż trzech systemów znaków wywodzących się z pisma chińskiego: hiragany, katakany i kanji. W skład hiragany i katakany wchodzi po 48 znaków. Szacuje się natomiast, że znaków kanji może być ogółem aż 50 tysięcy; na oficjalnej liście podstawowych znaków kanji znajduje się 2136 symboli, a liczba wszystkich używanych w Japonii kanji to około 6 tysięcy. Więcej na temat wszystkich systemów pisma japońskiego oraz ich historii pisaliśmy w tym artykule.

Wymowa

Wymowa to zwykle najprzyjemniejsza część nauki japońskiego dla polskojęzycznych uczniów. Zarówno większość spółgłosek, jak i pięć samogłosek (a, i, u, e, o) wymawia się tak samo jak w języku polskim. Wyjątkami są spółgłoski z, w, y, j oraz dwuznaki ch, sh i ts. Należy zwrócić również uwagę na głoskę n, której wymowa może zmienić się w zależności od występującej po niej spółgłoski, oraz samogłoskę u, która w niektórych słowach nie jest wymawiana. W języku japońskim występuje również akcent tonowy, dzięki któremu łatwiej rozróżnia się poszczególne wyrazy zapisywane tymi samymi znakami.

język japoński, nauki języka japońskiego, dosłowne tłumaczenie, pismo japońskie
język japoński, języku japońskim, płynnie posługiwać językiem, buddyjscy mnisi, znaków kanji
język japoński różny od języków zachodnich, znaków kanji, japońskie słowa w codziennym życiu

Nauka języka japońskiego w domu

Opanowanie języka japońskiego to nie lada wyzwanie, które wymaga dużo systematycznej i czasochłonnej pracy. Wiele osób rezygnuje jeszcze przed rozpoczęciem nauki, obawiając się, że nie uda im się pogodzić regularnych lekcji w szkole językowej z napiętym harmonogramem szkoły, pracy czy obowiązków domowych.

Doskonałym rozwiązaniem jest kurs języka japońskiego online, który łączy możliwość pracy pod okiem doświadczonego nauczyciela oraz komfort nauki w zaciszu własnego domu. Lekcje z lektorem można uzupełnić o zaproponowane przez nas poniżej metody samodzielnej nauki języka.

Aplikacje do nauki japońskiego

Aplikacje językowe to ulubione narzędzie wielu osób uczących się japońskiego. Dzięki nim można produktywnie wykorzystać kwadrans spędzony w komunikacji miejskiej czy w poczekalni lekarza na ćwiczeniu znaków i nowych słówek, a jedynym ograniczeniem jest posiadanie smartfona z dostępem do Internetu. Najczęściej polecanymi aplikacjami do nauki japońskiego są Mondly, MindSnacks, JapońskiPod101 i Imiwa. Pamiętajmy jednak, że choć aplikacje językowe to świetny sposób na urozmaicenie nauki, nie wystarczą one, by osiągnąć komunikatywny poziom znajomości języka obcego.

Kontakt z japońską kulturą i sztuką

Immersja językowa to jeden z najskuteczniejszych sposobów na naukę języka i choć dla większości z nas przeprowadzka do Japonii to niemożliwe do spełnienia marzenie, to możemy wprowadzić japoński do naszej codzienności poprzez kontakt z japońską kulturą i sztuką.

Omawiając japońską kulturę popularną, nie można nie wspomnieć od anime, czyli japońskich animacjach, które od lat cieszą się ogromną popularnością na Zachodzie. Są skierowane do osób w każdym wieku, a dzięki ogromnej rozpiętości gatunków każdy znajdzie coś dla siebie. Osobom, które nigdy wcześniej nie zetknęły się z anime, polecamy zacząć od takich tytułów jak Fullmetal Alchemist: Brotherhood, Kimi ni Todoke lub Saiki Kusuo no Psi Nan. Miłośnicy filmów pełnometrażowych mogą natomiast sięgnąć po produkcje kultowego Studia Ghibli, na przykład Ruchomy zamek Hauru, Szept serca czy Księżniczka Kaguya. Wszystkie z wymienionych propozycji są dostępne z napisami na platformie Netflix.

Język japoński ze Skrivankiem

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci podjąć decyzję o rozpoczęciu nauki japońskiego. Jeśli tak, to zapraszamy do kontaktu z naszą szkołą językową Skrivanek. Oferujemy kurs języka japońskiego online, dzięki któremu osiągniesz swoje osobiste i zawodowe cele związane z językiem japońskim. Nasi kursanci otrzymują profesjonalne wsparcie doświadczonego polskiego lektora lub native speakera, mają też pełną elastyczność w wyznaczaniu swoich priorytetów, długości kursu oraz dokonywaniu zmian study planu w zależności od bieżących wyzwań.

Jeśli natomiast potrzebujesz rzetelnego tłumacza, który przełoży Twój tekst z języka japońskiego lub na język japoński, skontaktuj się z naszym biurem tłumaczeń Skrivanek. Oferujemy tłumaczenia zwykłe i przysięgłe, jak również tłumaczenia specjalistyczne z różnych dziedzin, m.in. prawa, energetyki czy farmacji

Zachęcamy również do zapoznania się z naszą platformą Focus Audit Tool służącą do sprawdzania kompetencji językowych kandydatów, pracowników czy studentów. Dokładamy starań, by Focus Audit Tool było prostym w obsłudze, szybkim i niezawodnym narzędziem.

chatsimple