Język koreański – jak się go nauczyć?

koreański
koreański

Korea Południowa to kraj o bogatej kulturze, intrygującej historii i świetnej kuchni. Przyciąga coraz więcej zainteresowanych na fali rosnącej popularności muzyki k-pop, a wraz z nim rośnie popularność kursów języka koreańskiego w szkołach językowych.

W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie pytania trapiące osoby, które chciałyby rozpocząć naukę języka koreańskiego. Czy koreański jest trudnym językiem do opanowania dla Polaków? Czy opłaca się znać koreański? I z jakimi zagadnieniami mierzą się uczniowie koreańskiego na pierwszych lekcjach? Jeśli chcielibyście się tego dowiedzieć, zapraszamy do dalszej lektury.

Język koreański – co warto o nim wiedzieć?

Język koreański to język izolowany, co oznacza, że nie należy do żadnej rodziny językowej i nie jest spokrewniony z żadnym innym językiem. To język urzędowy w Korei Południowej i Korei Północnej, a także w koreańskiej prefekturze autonomicznej Yanbian w Chinach, obok języka chińskiego. Szacuje się, że na całym świecie żyje około 77 milionów użytkowników języka koreańskiego.

Chiński, japoński, koreański – który z nich jest najłatwiejszy?

Miłośnicy kultury Dalekiego Wschodu z pewnością nieraz zastanawiali się, który z tych trzech języków jest najprostszy do opanowania. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od naszych predyspozycji oraz od motywacji, która popycha nas do pracy nad naszymi umiejętnościami językowymi.

Koreański jest często uznawany za prostszy niż japoński i chiński ze względu na o wiele łatwiejszy i mniej obszerny system znaków służący do jego zapisu. Jeśli jednak wahasz się, który język Dalekiego Wschodu wybrać, to zachęcamy do skontaktowania się z naszą szkołą językową Skrivanek i zapisania się na jedną indywidualną lekcję języka chińskiego lub japońskiego online, w czasie której nasz lektor zapozna Cię z podstawami i pomoże zdecydować, czy chcesz podjąć się dalszej nauki.

Jak nauczyć się języka koreańskiego?

Język koreański dla Polaków

Czy Polakom trudno jest nauczyć się koreańskiego? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – wiele zależy zarówno od indywidualnych predyspozycji każdego ucznia, jak i od czasu poświęcanego na naukę oraz jej systematyczności. Poniżej omawiamy podstawowe zagadnienia, z którymi trzeba zmierzyć się na początku nauki.

Gramatyka koreańska

Opanowanie gramatyki koreańskiej nie należy do najprostszych. Pierwszą przeszkodą na drodze do płynnego wysławiania się i rozumienia koreańskiego jest sam szyk zdania SOV, czyli kolejność podmiot – dopełnienie – orzeczenie. Czasownik znajdujący się dopiero na końcu zdania może utrudniać polskim uczniom rozumienie szczególnie długich zdań. Kolejną trudnością jest honoryfikatywność znana również każdemu, kto kiedyś interesował się językiem japońskim. Zwracanie się do osób starszych i o wyższym statusie społecznym oraz mówienie o nich wymaga użycia zupełnie innych czasowników lub końcówek gramatycznych, niż gdy rozmawiamy z naszymi znajomymi. Dobrą wiadomością jest natomiast brak odmiany rzeczownika przez rodzaj i liczbę oraz odmiany czasownika.

Alfabet koreański

To właśnie system znaków służących do zapisywania języka koreańskiego najbardziej niepokoi początkujących uczniów. Niepotrzebnie – choć jest zupełnie różny od znanego nam alfabetu, jego opanowanie nie jest trudne. Hangul (kor. 한글), bo właśnie tak nazywa się alfabet koreański, to jeden z nielicznych systemów pisma stworzonych sztucznie. W jego skład wchodzi dwadzieścia jeden samogłosek (w tym również dyftongi) i dziewiętnaście spółgłosek, co razem daje czterdzieści liter do opanowania. Niektórzy twierdzą, że jest to najlogiczniejszy alfabet na świecie, ponieważ został wymyślony specjalnie, by pomóc w zwalczaniu analfabetyzmu wśród gorzej wykształconych warstw społecznych, a nie wyewoluował z hieroglifów czy ideogramów jak większość innych systemów pisma.

Jak pisać po koreańsku?

Samo opanowanie znaków koreańskiego pisma to za mało – trzeba również znać zasady pisowni. Ważne jest to, by od początku uczyć się pisania z prawidłową kolejnością i kierunkiem stawianych kresek. Litery nie stoją osobno, a budują sylaby składające się z dwóch do czterech liter. Każda sylaba zapisywana jest jako blok na polu kwadratu. Prawidłowy kierunek pisania to od lewej do prawej, można również pisać pionowo.

koreański, Korea Południowa; języku koreańskim, języku polskim, językiem koreańskim, nauka koreańskiego, koreański alfabet
koreański, Korea Północna; języku koreańskim, nauka języka polskiego, nauka koreańskiego, koreański alfabet
koreański, Korea Północna; języku koreańskim, koreańskiego alfabetu, koreańskiej kultury, Korei Północnej, koreańskie słowa, czterdziestu liter

Jak szybko nauczyć się koreańskiego?

Jedną z najskuteczniejszych metod szybkiej nauki języka jest immersja, czyli całkowite zanurzenie. Niestety, dla większości z nas przeprowadzenie się do Korei Południowej to nieosiągalne marzenie – możemy jednak przemycić nieco koreańskiego do naszej codzienności.

Kontakt z koreańską kulturą i sztuką

Świetnym sposobem na połączenie przyjemnego z pożytecznym jest zainteresowanie się tworzoną w języku obcym sztuką, również tą masową. Wystarczy, że zastąpimy oglądane na co dzień filmy i seriale tymi produkcji koreańskiej. Z pomocą przychodzi platforma Netflix, która w swojej ofercie posiada takie tytuły jak Niezwykła prawniczka Woo, Chwała, Oferta biznesowa czy niezwykle popularny Squid Game

Warto również zainteresować się zyskującą coraz większą popularność poza granicami Korei muzyką k-pop. Najczęściej polecane zespoły wykonujące koreański pop to między innymi BTS, BLACKPINK, Stray Kids czy TWICE. Słuchanie muzyki po koreańsku to sposób nie tylko na lepsze poznanie współczesnej kultury, ale i na wyłapywanie i zapamiętywanie ciekawych słów i wyrażeń.

Aplikacje do nauki koreańskiego

Aplikacje językowe zdobyły ogromną popularność, ponieważ umożliwiają ćwiczenie słówek w dowolnym miejscu i czasie – wystarczy mieć przy sobie smartfona z dostępem do Internetu. Osobom uczącym się koreańskiego najczęściej polecane są Mondly, Memrise, LingoDeer oraz Write It! Korean. Aplikacje są szczególnie pomocne podczas nauki znaków koreańskiego pisma, ponieważ oprócz rozpoznawania samych znaków często uczą również prawidłowej kolejności i kierunku pisania oraz umożliwiają odsłuchanie prawidłowej wymowy. Warto jednak pamiętać, że samo korzystanie z aplikacji nie pozwoli na opanowanie języka w stopniu komunikatywnym, a jedynie ułatwi i urozmaici naukę.

Książki do nauki koreańskiego

Zainwestowanie w podręcznik do nauki języka koreańskiego to dobry pomysł, jednak przed zakupem warto poradzić się swojego nauczyciela – na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych propozycji, ale nie każda będzie odpowiednia dla początkującego ucznia.

Jakie książki do koreańskiego są warte uwagi? Warto przyjrzeć się na przykład ofercie wydawnictwa Edgard, gdzie znajdziemy podręcznik dla początkujących Koreański nie gryzie, a także pomoce naukowe takie jak fiszki, rozmówki i planer do nauki.

Popularnością cieszą się również podręczniki z trzyczęściowej serii Język koreański dla Polaków, które znajdziecie w ofercie wydawnictwa D’ART.

Język koreański ze Skrivankiem

Język koreański stanowi wyzwanie dla początkujących uczniów, ale nie ma żadnych tajemnic przed naszym zespołem tłumaczy! Jeśli potrzebujesz tłumaczenia z koreańskiego lub na koreański, skontaktuj się z naszym biurem tłumaczeń Skrivanek. Wykonujemy tłumaczenia zwykłe i uwierzytelnione, niestraszne nam są również tłumaczenia tekstów specjalistycznych dla wielu branż, między innymi dla wojska, medycyny i farmacji czy przemysłu elektromaszynowego.

Chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z nowym językiem obcym, na przykład duńskim, ukraińskim lub japońskim? W takim razie zapoznaj się z ofertą naszej szkoły językowej Skrivanek. Z nami nauczysz się języka pod okiem doświadczonego lektora podczas kursu stacjonarnego odbywającego się z naszej siedzibie lub w zaciszu własnego domu w trybie online.

Sprawdzanie kompetencji językowych pracowników, kandydatów na stanowisko lub studentów w zakresie niszowych języków takich jak koreański to nie lada wyzwanie. Dlatego wszystkich pracodawców i rekruterów zachęcamy do zapoznania się z Focus Audit Tool, czyli przygotowanym przez nas narzędziem, które pomoże Ci przyspieszyć i usprawnić proces rekrutacji. Serdecznie zapraszamy!