Język niemiecki – jak się go nauczyć?

niemiecki

Niemiecki często jest uznawany za język o dość nieprzyjemnym brzmieniu, a wielu z nas również nie wspomina przyjemnie lekcji tego języka w szkole. Jednak niemiecki to wyjątkowo przydatny język, a umiejętność komunikowania się w nim jest ogromnym atutem na rynku pracy. Dlatego dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, które zadaje sobie codziennie wiele osób – jak nauczyć się niemieckiego?

Jeśli kiedykolwiek rozważałeś podjęcie nauki języka niemieckiego, ale powstrzymują Cię obawy, że sobie z nim nie poradzisz – niepotrzebnie się martwisz! W tym artykule omawiamy fakty, które warto wiedzieć o języku naszych zachodnich sąsiadów, a także przybliżamy sposoby, dzięki którym jego nauka stanie się prosta i skuteczna. Zapraszamy do lektury.

Język niemiecki – co warto o nim wiedzieć?

Niemiecki to język z grupy zachodniej rodziny języków germańskich. Szacuje się, że stanowi język ojczysty dla 100 milionów osób na całym świecie, a ponad 15 milionów uczy się go jako języka obcego. To sprawia, że niemiecki jest najczęściej używanym językiem ojczystym w Unii Europejskiej. To język urzędowy nie tylko w Niemczech, ale również w Austrii i Liechtensteinie oraz jeden z języków urzędowych w Szwajcarii i Luksemburgu.

niemiecki
niemiecki
niemiecki

Jak nauczyć się języka niemieckiego?

Niemiecki, wbrew stereotypom, zaliczany jest do języków, których dość łatwo się nauczyć. Dodatkowo w jego opanowaniu zdecydowanie pomaga znajomość języka angielskiego, który jest do niego podobny leksykalnie. 

Podstawy niemieckiego

Nauka dowolnego języka zwykle zaczyna się od tych samych zagadnień. Są to podstawowe słownictwo i zwroty, najważniejsze reguły i czasy gramatyczne, a także alfabet i wymowa.

Niemieckie słownictwo

Podstawowe słownictwo obejmuje najczęściej używane w życiu codziennym wyrazy i zwroty. Są to między innymi powitania i pożegnania, liczby, kolory, pogoda, części ciała, nazwy części ubrań, zawody, pory dnia oraz pory roku. Na naszym blogu znajduje się wiele słowniczków z zebranym i przetłumaczonym niemieckim słownictwem, z których można skorzystać w trakcie nauki. W podróży do niemieckojęzycznych krajów z pewnością przyda się nasz podręczny słownik polsko-niemiecki.

Tym, co może przerazić po otworzeniu podręcznika do nauki języka niemieckiego, są bardzo długie słowa. Powstają one poprzez złożenia (Komposita), czyli łączenie ze sobą kilku wyrazów w jeden. Na szczęście mechanizm jest dość prosty, a znaczenie nowo powstałych słów będzie oczywiste, jeśli tylko rozumiemy wyrazy wchodzące w ich skład.

Warto również zapamiętać, że niemieckie rzeczowniki zawsze zapisujemy wielką literą.

Niemiecka gramatyka

Kiedy opanowaliśmy już nieco słownictwa, musimy nauczyć się, wedle jakich zasad możemy układać je w zdania. W języku niemieckim dużą rolę odgrywają rodzajniki, pozwalające rozpoznać rodzaj, liczbę oraz przypadek (jeden z czterech) danego rzeczownika. Rodzajniki dzielą się również na określone (bestimmter Artikel) i nieokreślone (unbestimmter Artikel). 

Podstawowe zagadnienia z zakresu gramatyki niemieckiej to oczywiście czasy. W trakcie nauki będziemy musieli opanować czas teraźniejszy Präsens, czasy przeszłe Perfekt, Präteritum i Plusquamperfekt oraz dwa czasy przyszłe: Futur I i Futur II.

Alfabet niemiecki

Na szczęście niemiecki alfabet nie stanowi dla Polaków żadnego problemu, ponieważ podobnie jak alfabet polski powstał na bazie alfabetu łacińskiego, a od tego używanego przez nas na co dzień różni się tylko czterema specjalnymi znakami. Są to umlauty: ä, ö, ü, oraz ß, czyli scharfes s – „ostre s”, którego używa się po dyftongu lub długiej samogłosce, a czyta tak samo jak polskie s. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o niemieckim alfabecie, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

nauka języka niemieckiego z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń
nauka języka niemieckiego z lektorem mówiących w języku polskim
jak zacząć naukę języka niemieckiego, co pomoże w nauce języka niemieckiego

Metody samodzielnej nauki języka niemieckiego

Nauka języka na własną rękę nigdy nie jest prosta. Oprócz samodzielnego rozszyfrowywania niezrozumianych zagadnień musimy również polegać wyłącznie na własnej dyscyplinie. Mimo to wiele osób decyduje się na to, obawiając się, że nie uda im się pogodzić chodzenia na lekcje językowe z harmonogramem szkoły czy pracy. Jeśli więc wciąż wahasz się, czy zapisać się na kurs językowy, dobrą opcją może być dla Ciebie e-learning. Warto połączyć go z jedną z zaproponowanych przez nas poniżej metod samodzielnej nauki języka niemieckiego.

Aplikacja do nauki niemieckiego

Aplikacje do nauki języków zyskały w ostatnich latach ogromną popularność, ponieważ pozwalają poznawać i ćwiczyć języki w zaciszu własnego domu lub w dowolnym innym miejscu i czasie – ogranicza nas jedynie dostępność Internetu. 

Najczęściej polecanymi aplikacjami do nauki języków są między innymi Babbel, Duolingo, Busuu, Memrise, LinguaTV, LinQ czy Anki. Wykorzystują one różne metody poznawania i ćwiczenia nowego słownictwa czy konstrukcji językowych, więc każdy na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Warto jednak mieć na uwadze, że aby cieszyć się wszystkimi możliwościami oferowanymi przez wybraną aplikację, konieczne będzie wykupienie wersji premium.

Niemiecka kultura i sztuka

A jeśli czujemy, że aplikacje do nauki języka nie są dla nas? Z pewnością warto spróbować poznawać język od strony praktycznej poprzez zaznajomienie się z niemiecką kulturą i sztuką.

Zachęcamy szczególnie do zapoznania się ze współczesnymi dziełami, dzięki którym będziemy mogli poznać język używany na co dzień w krajach niemieckojęzycznych. Wielu ludzi chętnie sięga po filmy i seriale, na początku koniecznie z napisami. Osobom, które nie wyobrażają sobie wieczoru bez odcinka serialu, polecamy sięgnąć po Dark, Babylon Berlin, Türkisch für Anfänger, Bad Banks lub Stromberg. Wszystkie te seriale są dostępne na platformie Netflix. Z kolei miłośnikom kina polecamy takie propozycje filmowe jak Lola rennt, Das Leben der Anderen, Die Bitteren Tränen der Petra von Kant czy Sophie Scholl – Die letzten Tage.

Warto również słuchać niemieckich piosenek i zaznajomić się z ich tekstami oraz tłumaczeniem dostępnym w Internecie. Miłośnikom cięższych brzmień z pewnością nie trzeba przedstawiać niemieckiego zespołu ​​Rammstein. Fani rapu i hip-hopu mogą z kolei zapoznać się z twórczością Die Fantastischen Vier, natomiast wśród artystów tworzących muzykę rockową oraz punkową wyróżniają się Spider Murphy Gang, Die Toten Hosen oraz Wir Sind Helden. 

Fiszki

Chętnie wykorzystywanym sposobem na samodzielną naukę języka są fiszki. Można również przygotować karteczki samoprzylepne z nazwami na przykład sprzętów domowych i porozklejać je tak, by za każdym razem, gdy sięgamy do włącznika lampki, widzieć napis die Tischlampe, kładąc się na kanapie w salonie, mieć przed oczami karteczkę z napisem das Sofa, a co rano przed wyjęciem ubrań otwierać drzwi szafy opatrzone karteczką z podpisem der Schrank. Pamiętajmy jednak, że do nauki każdego języka potrzebna jest przede wszystkim systematyczność.

pomoc w nauce języka niemieckiego – filmy w języku niemieckim
piosenki w języku niemieckim, oswajanie się z językiem niemieckim
filmy w języku niemieckim z napisami dla użytkowników języka polskiego

Język niemiecki ze Skrivankiem

Jeśli chciałbyś uczyć się niemieckiego pod okiem wykwalifikowanego lektora bądź native speakera, skontaktuj się z naszą szkołą językową Skrivanek. Oferujemy kurs niemieckiego dopasowany do Twoich potrzeb i celów, w trakcie którego pomożemy Ci się zmierzyć ze wszystkimi czekającymi Cię wyzwaniami językowymi. Prowadzimy lekcje zarówno indywidualne, jak i grupowe, które mogą odbywać się online lub w naszych siedzibach w Warszawie oraz Lublinie.

Niemiecki może stanowić wyzwanie dla uczniów rozpoczynających jego naukę, ale nie ma żadnych sekretów przed naszymi tłumaczami! Jeśli potrzebujesz przetłumaczyć tekst z języka niemieckiego lub na język niemiecki, skontaktuj się z naszym biurem tłumaczeń Skrivanek. Oferujemy zarówno tłumaczenia zwykłe, jak i specjalistyczne oraz uwierzytelnione. Dołożymy wszelkich starań, by wykonane przez nas zlecenia były poprawne nie tylko pod kątem gramatyki i słownictwa, ale również stylu. 

Zachęcamy również do zapoznania się z naszą platformą Focus Audit Tool, dzięki której w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie sprawdzisz kompetencje językowe kandydatów do pracy, pracowników czy studentów. Dokładamy wszelkich starań, aby uczynić Focus Audit Tool niezawodnym, szybkim i łatwym w obsłudze narzędziem. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami!

chatsimple