Język włoski – jak się go nauczyć?

Język włoski; nauki języka włoskiego, języku włoskim, możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń
Język włoski; nauki języka włoskiego, języku włoskim, możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń

Choć nie jest tak rozpowszechniony na świecie jak francuski czy hiszpański, włoski cieszy się sporą popularnością w szkołach językowych. Nic dziwnego, ponieważ oczarowuje on samym swoim melodyjnym brzmieniem, a Włochy dzięki swojej kulturze, historii i kuchni są jednym z najchętniej wybieranych kierunków podróży.

W tym artykule spróbujemy omówić wszystko, co warto wiedzieć przed podjęciem nauki języka włoskiego. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jakie są najczęściej używane włoskie zwroty, ile jest włoskich czasów gramatycznych oraz jak najskuteczniej opanować ten język w stopniu komunikatywnym, zapraszamy do lektury.

Język włoski – co warto o nim wiedzieć?

Język włoski zaliczamy do języków romańskich, czyli wywodzących się z łaciny. Ma on status języka urzędowego nie tylko we Włoszech, ale również w Watykanie, San Marino, Monako oraz na Istrii. Szacuje się, że na całym świecie używa go od 80 do nawet 125 milionów ludzi. Język włoski ma również status jednego z języków urzędowych Unii Europejskiej.

Jak nauczyć się języka włoskiego?

Dobrą wiadomością jest to, że włoski powszechnie uznaje się za jeden z najłatwiejszych języków do opanowania. Szacuje się, że wystarczy około 600 godzin lub jakieś 24 tygodnie systematycznej nauki, by osiągnąć ogólną biegłość. Osoby, które już wcześniej opanowały jakiś język romański – na przykład francuski lub hiszpański – będą mieć ułatwione zadanie, ponieważ szybko zauważą wiele podobieństw. Jednak niezależnie od stopnia trudności języka podczas nauki zawsze napotkamy na zagadnienia, które będą wymagały od nas nieco więcej skupienia, ćwiczeń i czasu. Dlatego tak ważne jest, by od początku nauki czuwał nad nami wykwalifikowany nauczyciel gotowy pomóc nam w takich momentach.

Język włoski – podstawy

Rozpoczynając naukę języka obcego, zawsze musimy zmierzyć się z tymi samymi zagadnieniami: najważniejszym słownictwem, gramatyką, wymową oraz pisownią. Poniżej przedstawiamy kluczowe podstawy włoskiego.

Podstawowe zwroty po włosku

Zwroty, które napotkacie na samym początku nauki włoskiego, to przywitania i pożegnania, zwroty grzecznościowe i najprzydatniejsze słówka, na przykład nazwy kolorów, podstawowe liczebniki, nazwy zawodów, kierunki i tym podobne. Jeśli wybieracie się w podróż do Włoch i chcielibyście mieć pod ręką zbiór najważniejszych wyrażeń, zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas słownikiem polsko-włoskim.

Ile jest czasów w języku włoskim?

Zabierając się za naukę gramatyki, wiele osób zastanawia się, ile czasów gramatycznych występuje w danym języku obcym. Włoski posiada ich całkiem sporo, bo aż osiem. Teraźniejszość wyraża się za pomocą czasu presente indicativo, do opisywania przyszłych zdarzeń służą dwa czasy: futuro semplice lub futuro anteriore. Natomiast do wyrażania przeszłości Włosi używają aż pięciu czasów: passato prossimo, imperfetto, trapassato prossimo, passato remoto oraz trapassato remoto. Uspokajamy jednak, że niektóre z nich niemal nie występują w codziennej rozmowie, a wszystkie uda się opanować dzięki systematycznej nauce i ćwiczeniom. 

Oprócz czasów gramatycznych na uczniów języka włoskiego czekają tryby, rodzajniki, przyimki, zaimki i odmiana czasowników, z czego wielu z nich trzeba nauczyć się na pamięć, ponieważ odmieniają się w sposób nieregularny (należą do nich między innymi avere i essere, które są również niezbędne do budowania zdań we włoskich czasach złożonych). Włoska gramatyka to całkiem spore wyzwanie!

Język włoski; językiem urzędowym, językiem włoskim, zobacz szczegółowe informacje, lingua italiana
Język włoski; menu nawigacyjne narzędzia osobiste, szczegółowe informacje o nauce nowego językastanach zjednoczonych
Język włoski; stanach zjednoczonych, tekst udostępniany, liczbie mnogiej, per favore
Wymowa

Włoska wymowa to chyba najprzyjemniejsza część nauki tego języka. Nie tylko brzmi niezwykle pięknie i melodyjnie, ale jest również prosta i intuicyjna, a rządzące nią reguły można opanować w trakcie jednych zajęć. Do najważniejszych zasad należy sposób wymowy głosek „i”, „u”, „g”, „c”, „s” oraz dwuznaku „sc”, który może być różny w zależności od występujących obok nich głosek lub od tego, w której sylabie wyrazu się znajdują.

Alfabet

Alfabet używany do zapisu języka włoskiego nie kryje żadnych niespodzianek – jest oparty na alfabecie łacińskim – składa się z 26 znaków, z czego pięć: „j”, „k”, „w”, „x” i „y” spotkamy głównie w wyrazach obcego pochodzenia.

Nauka włoskiego online

Omówiliśmy najważniejsze zagadnienia, z którymi będą musieli zmierzyć się początkujący adepci włoskiego. Wiele osób rezygnuje jednak z pomysłu nauki i zapisania się na kurs językowy w obawie, że nie uda im się pogodzić dojazdów do szkoły i samych lekcji z napiętym harmonogramem pracy, szkoły i domowych obowiązków.

Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kurs języka włoskiego online, który łączy wygodę nauki w zaciszu własnego domu i możliwość pracy z profesjonalnym lektorem, który pomoże nam w uporaniu się z trudnymi zagadnieniami, zmotywuje do pracy i dostarczy materiałów do nauki. Takie zajęcia można urozmaicić przedstawionymi poniżej metodami samodzielnych ćwiczeń.

Aplikacje do nauki włoskiego

Aplikacje językowe są bardzo popularne, ponieważ umożliwiają ćwiczenie nowych słówek i reguł gramatycznych w dowolnym miejscu i czasie – jedynym ograniczeniem jest posiadanie smartfona z dostępem do Internetu. Najczęściej polecanymi aplikacjami do nauki włoskiego są Duolingo, Mondly, Busuu, Babbel oraz Memrise. Warto jednak mieć na uwadze, że choć te aplikacje to świetny sposób na uzupełnienie nauki i produktywne wykorzystanie kilku minut czekania na autobus, to nie zastąpią one lekcji języka z nauczycielem.

Kontakt z kulturą i sztuką

Doskonałym sposobem na przyjemną naukę nowych słówek i ciekawych, przydatnych kolokacji jest oglądanie filmów i seriali w języku, którego się uczymy. Miłośnicy seriali na pewno docenią takie włoskie tytuły jak Strappare lungo i bordi, Suburra, Il processo czy Tutto chiede salvezza. Z kolei osobom preferującym filmy pełnometrażowe polecamy È stata la mano di Dio, C’era una volta il West, 18 regali i Sulla mia pelle. Wszystkie podane propozycje są dostępne z napisami na platformie Netflix.

Oczywiście omawiając kulturę Włochów, nie można pominąć tworzonej przez nich muzyki. Niedawno cały świat docenił zespół Måneskin, zwycięzców Eurowizji 2021, a wcześniej cały świat znał nazwiska Andrea Boccelliego, Erosa Ramazottiego i Vasco Rossiego. Inni warci uwagi włoscy artyści to między innymi Laura Pausini, Dargen D’Amico, Fedez czy takie zespoły jak Il Volo i Pinguini Tattici Nucleari.

Włoski na co dzień

Jednym z najskuteczniejszych sposobów nauki języków obcych jest immersja, czyli całkowite zanurzenie. Niestety, choć pewnie wielu z nas marzy o przeprowadzce do słonecznych Włoch, to jest to opcja możliwa jedynie dla nielicznych. Możemy jednak spróbować przemycić nieco włoskiego do naszej codzienności. 

Wystarczą drobne gesty – można na przykład zmienić język w swoim smartfonie lub przygotować karteczki samoprzylepne z nazwami przedmiotów codziennego użytku i porozklejać je w domu, by przy każdym korzystaniu z jakiegoś sprzętu przypominać sobie jego włoską nazwę. Te niewielkie czynności pozwolą na mimowolne ćwiczenie tego języka i sprawią, że stanie się on dla nas bliższy.

Język włoski ze Skrivankiem

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci podjąć decyzję dotyczącą rozpoczęcia swojej przygody z włoskim. W ofercie naszej szkoły językowej Skrivanek znajdziesz kurs języka włoskiego online, dzięki któremu otrzymasz indywidualne wsparcie lektora lub native speakera na każdym etapie nauki.

Jeśli natomiast potrzebujesz przetłumaczyć tekst na język włoski lub z języka włoskiego na polski, skontaktuj się z naszym biurem tłumaczeń Skrivanek. Oferujemy tłumaczenia zwykłe, specjalistyczne oraz przysięgłe. Nasi tłumacze dołożą wszelkich starań, aby powierzone im zlecenie zostało przygotowane poprawne nie tylko pod kątem reguł gramatycznych, ale również stylu i kontekstu kulturowego. 

Zachęcamy również do zapoznania się z naszym narzędziem do audytów językowych Focus Audit Tool, dzięki któremu w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie sprawdzisz kompetencje językowe kandydatów do pracy, pracowników czy studentów. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami!

chatsimple