Kiedy jest Boże Ciało?

Boże Ciało wypada w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, stanowi jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Jest to święto ruchome, które obchodzi się dla upamiętnienia Ostatniej Wieczerzy zawsze w czwartek po Niedzieli Trójcy Świętej i dawnej oktawie Zesłania Ducha Świętego.

Boże Ciało jest uroczystością ku czci Najświętszego Sakramentu. Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć, kiedy wypada Boże Ciało w najbliższych latach i jaka jest historia święta, oraz poznać związane z nim zwyczaje, zapraszamy do lektury artykułu!

Kiedy wypada Boże Ciało?

Boże Ciało jest świętem ruchomym i zawsze przypada na czwartek po Niedzieli Trójcy Świętej i dawnej (istniejącej przed reformą liturgii) oktawie Zesłania Ducha Świętego, sześćdziesiąt dni po Wielkanocy. Jest to dzień pomiędzy 21 maja a 24 czerwca.

Data w najbliższych latach

Poniżej znajdziecie daty Bożego Ciała w najbliższych latach:

  • Boże Ciało 2022 – 16.06.2022
  • Boże Ciało 2023 – 08.06.2023
  • Boże Ciało 2024 – 30.05.2024
  • Boże Ciało 2025 – 19.06.2025
  • Boże Ciało 2026 – 04.06.2026
  • Boże Ciało 2027 – 27.05.2027

Czy Boże Ciało to dzień wolny od pracy?

Tak, Boże Ciało to dzień ustawowo wolny od pracy. Ponieważ świętuje się je w czwartek, to dobra okazja do wzięcia dodatkowego dnia wolnego w piątek i wybrania się gdzieś na długi weekend.

Warto pamiętać, że w Boże Ciało zamknięta jest również większość sklepów.

Historia Bożego Ciała

Historia Bożego Ciała sięga aż XIII w.

Święto to zostało ustanowione po widzeniach św. Julianny z Cornillon. Po raz pierwszy odbyło się ono w diecezji Liège, gdzie zostało ustanowione przez bp. Roberta z Thourotte w 1246 roku.

Jako święto całego Kościoła rzymskokatolickiego obowiązuje ono od 1317 roku.

W Polsce Boże Ciało zaczęto obchodzić z inicjatywy biskupa Nankiera w diecezji krakowskiej. Sto lat później – w 1420 r. – uznano tę uroczystość za obowiązującą we wszystkich kościołach w Polsce.

Z okazji Bożego Ciała przez miasto przechodzi procesja, która zatrzymuje się przy czterech ołtarzach
Najświętszy Sakrament; Beginning of dialog window, stream type live seek
Eucharystia; Modal window, video player is loading, reset restore all settings

Obchody

Obchody Święta Bożego Ciała wiążą się przede wszystkim z uroczystymi procesjami z krzyżem i Najświętszym Sakramentem. Prowadzą one po kolei do czterech ołtarzy, przy których odczytuje się powiązane z Eucharystią fragmenty z czterech Ewangelii.

Ołtarze są z tej okazji przystrajane kwiatami. Dekoracje stanowią też gałązki brzozy. Ponadto w procesjach uczestniczą służba liturgiczna, osoby niosące feretrony, obrazy, poduszki, dziewczynki sypiące kwiaty oraz chłopcy niosący różaniec.

Święto Bożego Ciała na świecie

Jako święto religijne uroczystość Bożego Ciała można spotkać na całym świecie.

Jak świętują mieszkańcy innych państw?

Niemcy

W Niemczech tradycja obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sięga już XIII wieku, a na przestrzeni lat w kraju naszych sąsiadów wykształciły się różne ciekawe zwyczaje.

Pierwszym z nich jest procesja w Kolonii na rzece Ren. Odbywa się ona na wodzie! Centrum procesji jest tak zwany statek sakramentalny, za którym podążają wierni w mniejszych łodziach.

Innym ciekawym zwyczajem jest tworzenie Blumenteppichen, czyli kwiatowych dywanów. W tym celu ochotnicy zbierają tysiące kwiatów, które później układane są we wzory lub motywy religijne. Najdłuższe dywany sięgają aż stu metrów i można je zobaczyć między innymi w Hüfingen, Hirrlingen, Wurmlingen czy Mühlenbach.

Hiszpania

Chociaż w 1989 r. w Hiszpanii Boże Ciało przeniesiono z czwartku na drugą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, to ze względu na sprzeciw wiernych w niektórych regionach wciąż świętuje się je w czwartek.

Hiszpanie obchodzą to święto hucznie. Największe procesje mają tu miejsce w miastach takich jak Toledo, Granada, Sigtes, a także na Wyspach Kanaryjskich. Ulice są dekorowane świeżymi, wonnymi ziołami i kwiatami. Podobnie jak w Niemczech, w niektórych miejscowościach powstają kwiatowe dywany z motywami religijnymi.

W Hiszpanii obchody religijne łączą się z lokalnymi zwyczajami – oprócz procesji można napotkać nawet walki byków!

W 1263 r. miał miejsce cud eucharystyczny – Hostia w rękach powątpiewającego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić.
Wiele osób bierze wolne w piątek po Bożym Ciele, aby mieć cztery dni wolne obok siebie.
Boże Ciało wypada w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej

Nazwy święta w językach świata

Boże Ciało jako święto religijne obchodzi się na całym świecie. Dzień ten ma więc swoje nazwy w wielu językach.

Poniżej możecie zobaczyć niektóre z nich:

Chcesz poznać więcej słówek w języku angielskim, fińskim lub innym? Zapraszamy na kursy językowe!

Podsumowanie

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa należy do najważniejszych świąt w Kościele katolickim. To radosny dzień skupiający się wokół Najświętszego Sakramentu. Warto pamiętać, że wypada ono zawsze w czwartek i w Polsce jest dniem wolnym od pracy.

chatsimple