Korea Północna – co warto o niej wiedzieć?

Korea Północna; koreańska republika ludowo demokratyczna, korea południowa, republiki korei, koreańska armia ludowa
Korea Północna; koreańska republika ludowo demokratyczna, korea południowa, republiki korei, koreańska armia ludowa

Obrazki docierające do Europy z Korei Północnej są zawsze niepokojące: dumna postać wodza kraju, tłumy osób w pochodach organizowanych przez rząd, młodzi ludzie w mundurach, doniesienia o testach broni jądrowej…

Nieliczni śmiałkowie decydują się, aby zobaczyć ostoję komunizmu na własne oczy. My dzisiaj wybierzemy bezpieczniejszą opcję i ruszymy poznać Koreę Północną bez wyjeżdżania poza Polskę.

Korea Północna – ludność

Populacja Korei Północnej wynosi w przybliżeniu 25,5 miliona osób (za: worldometers.info). Większość mieszkańców to etniczni Koreańczycy, a różnorodność etniczna praktycznie nie występuje w porównaniu z innymi krajami. Dane te mogą nieco się różnić od rzeczywistości, ponieważ dostęp do informacji z Korei Północnej jest mocno ograniczony.

Ludność Korei Północnej żyje w surowych warunkach. Kontrola państwa nad życiem prywatnym obywateli jest wszechobecna, a dostęp do informacji zewnętrznych – ściśle ograniczony. Mieszkańcy kraju są systematycznie poddawani indoktrynacji ideologicznej i zmuszani do uczestnictwa w manifestacjach poparcia dla reżimu. Brak dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, niedożywienie, a nawet głód są powszechnymi problemami, zwłaszcza na obszarach wiejskich. W ostatnich dekadach kraj zmagał się z licznymi klęskami żywiołowymi, takimi jak powodzie i susze, które przyczyniły się do zwiększenia niedoboru żywności.

Działasz w międzynarodowej organizacji humanitarnej? Potrzebujesz przetłumaczyć tekst w języku koreańskim? Nasz tłumacz koreańsko-polski profesjonalnie podejdzie do tego zadania. W ustalonym terminie otrzymasz w pełni poprawny tekst, który bez problemu wykorzystasz w swojej pracy.

Stolica Korei Północnej

Stolicą Korei Północnej jest Pjongjang, miasto leżące nad rzeką Taedong. Jego nazwa oznacza „równinę” w języku koreańskim. To największa metropolia kraju i centrum polityczne, ekonomiczne oraz kulturalne. Znajduje się tam siedziba rządu Korei Północnej, a także liczne obiekty upamiętniające byłych przywódców tego kraju, Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila.

Dawniej Pjongjang był stolicą Korei przez około 3000 lat. Z tego okresu zachowały się m.in. ruiny pałacu Anhak, forteca Jangan i liczne świątynie.

Flaga Korei Północnej

Flaga Demokratycznej Republiki Ludowej Korei składa się z trzech poziomych pasów (skrajnych – niebieskich i środkowego – czerwonego) oraz czerwonej pięcioramiennej gwiazdy umieszczonej na białym kole. Czerwień symbolizuje patriotyzm, a niebieski – suwerenność, pokój i jedność. Gwiazda odnosi się do komunizmu i tradycji rewolucyjnych.

Przywódca Korei Północnej

Przywódcą Korei Północnej jest Kim Dzong Un, który objął władzę po śmierci swojego ojca, Kim Dzong Ila, w 2011 roku. Tak jak dwaj jego poprzednicy, wywodzi się z dynastii Kimów. Jego dziadek był założycielem i pierwszym prezydentem państwa.

Kim Dzong Un sprawuje kontrolę nad państwem jako najwyższy przywódca, łącząc funkcje Naczelnego Dowódcy Koreańskiej Armii Ludowej, Przewodniczącego Komisji Spraw Państwowych Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej oraz Sekretarza Generalnego Partii Pracy Korei. Jego władza jest absolutna, a polityka Korei Północnej opiera się na kulcie jednostki i ideologii Dżucze, która zakłada samowystarczalność i niezależność państwa na wszystkich płaszczyznach.

Korea Północna; granice kraju, przywódców państwa, względem liczebności armią świata, półwysep koreański
Korea Północna; władze krld, kim dzong un, kim dzong una, won północnokoreański, innymi państwami
Korea Północna; związek radziecki, sytuacja żywnościowa, największym miastem, prawa człowieka

Korea Północna – język

Język urzędowy Korei Północnej to koreański, którym posługują się również mieszkańcy Korei Południowej. Na północy jest on nazywany munhwaŏ i opiera się na dialekcie z Pjongjangu. Większość różnic polega na zastąpieniu słownictwa chińsko-koreańskiego i zapożyczeń z angielskiego, rosyjskiego i japońskiego słowami czysto koreańskimi lub zaczerpniętymi z mowy klasy robotniczej. Władze promują używanie „czystego” języka, wolnego od obcych wpływów.

Koreański nie należy do żadnej rodziny językowej. Niektórzy językoznawcy przypisują go do języków ałtajskich – zespołu języków, które wykazują podobieństwa ze względu na wzajemne relacje. W Korei Północnej używa się alfabetu hangul, stworzonego sztucznie w XV wieku przez władcę Sejonga Wielkiego. System składa się z 14 spółgłosek i 10 samogłosek, które tworzą sylaby. Każda sylaba łączy się w blok wpisany w kwadrat. Alfabet jest fonetyczny, dzięki czemu nauka czytania i pisania w języku koreańskim nie należy do trudnych czynności.

Zajmujesz się rekrutacją polskich pracowników do jednej z wielkich koreańskich firm i chcesz sprawdzić ich stopień znajomości języka koreańskiego? Egzamin poziomujący przeprowadzisz w prosty sposób za pośrednictwem Focus Audit Tool. To narzędzie do audytu językowego sprawdzi kluczowe obszary znajomości języka koreańskiego, a Ty otrzymasz przejrzysty wynik.

Korea Północna – ciekawostki

  • Zdecydowana większość mieszkańców Korei Północnej to ateiści. Brak przynależności do żadnej religii był od początku promowany przez dynastię Kimów. W kraju panuje silny kult jednostki wodza.
  • Korea Północna uważa Stany Zjednoczone za swojego największego wroga. W kraju nie ma popularnych na całym świecie restauracji typu fast food ani sklepów światowych marek.
  • Aby zamieszkać w stolicy kraju, należy uzyskać specjalne zezwolenie. Zgodnie z ustaleniami spisu powszechnego z 2008 roku w Pjongjangu żyło wówczas 2,87 milionów osób.
  • Największy stadion świata został wybudowany w Pjongjangu w 1989 roku. W szczycie swojej świetności mieścił 190 000 osób; obecnie liczba ta zmniejszyła się o kilkadziesiąt tysięcy po zamontowaniu krzesełek.
  • Stacje metro w Pjongjangu przypominają sale muzealne. Wszystkie są przygotowane, aby w wypadku wojny lub kataklizmu naturalnego pełnić funkcję schronów. Podróżnym towarzyszą wydobywające się z głośników hymny pochwalne na cześć partii i przywódcy.
  • W Korei Północnej występuje tylko jeden czas lokalny, który jest pół godziny wcześniejszy od czasu południowokoreańskiego i japońskiego.

Korea Północna – zakazy

Mieszkańcy Korei Północnej musieli nauczyć się żyć z wieloma zakazami. Nie mogą oni swobodnie poruszać się po kraju ani wyjeżdżać za granicę bez specjalnych zezwoleń. Władze Korei Północnej blokują dostęp do Internetu i ograniczają przepływ informacji zewnętrznych z zagranicznych stacji radiowych czy telewizyjnych. Posiadanie telefonu komórkowego bez odpowiedniego zezwolenia jest nielegalne.

Krytyka władz jest surowo zabroniona. Publiczne wyrażanie niezadowolenia czy nieposłuszeństwo prowadzą do aresztowania i surowych kar, w tym kary śmierci. Kontakty z obcokrajowcami są ściśle kontrolowane przez władze, a mieszkańcy Korei Północnej są zachęcani do donoszenia na swoich sąsiadów, którzy utrzymują nielegalne relacje.

Władze posuwają się również do kontrolowania czasu wolnego obywateli. Oglądanie nieautoryzowanych filmów czy seriali, zwłaszcza pochodzących z Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych czy Japonii, jest zabronione. Zdarzają się naloty na domy sprawdzające, czy mieszkańcy nie mają nielegalnych filmów lub programów telewizyjnych.

Istnieje katalog fryzur, które mogą nosić kobiety i mężczyźni. Koreańczycy nie powinni farbować włosów, nosić jeansów, zbyt kolorowych ubrań i niektórych rodzajów biżuterii. Demonstracja przywiązania do zachodniego stylu bycia grozi poważnymi konsekwencjami.

Korea Północna – życie codzienne

Życie codzienne w Korei Północnej różni się znacznie od tego, które znamy. Społeczeństwo jest kontrolowane na każdym kroku. Wszyscy zdolni do pracy obywatele muszą być zatrudnieni. Miejsca pracy są przydzielane na podstawie potrzeb gospodarki oraz umiejętności i wykształcenia jednostki. 

System edukacji w Korei Północnej jest scentralizowany i obowiązkowy dla wszystkich dzieci. Nauczanie opiera się na ideologii Dżucze, a program obejmuje naukę o życiu i osiągnięciach przywódców Korei Północnej.

Mieszkania w Korei Północnej są przydzielane przez państwo, które kontroluje dostęp do zasobów mieszkaniowych. Rodziny często dzielą małe mieszkania, zadowalając się prostymi warunkami życia. Mimo stale polepszającej się sytuacji żywnościowej w kraju niedobory podstawowych produktów pozostają problemem. Władze kontrolują dystrybucję żywności poprzez system kartkowy, przyznając obywatelom racje żywnościowe.

Korea Północna – wycieczka

Odwiedziny w odizolowanej od świata Korei Północnej są możliwe, chociaż nie da się zorganizować takiej wyprawy na własną rękę. Najprościej wziąć udział w wycieczce z biura podróży, które zorganizuje odpowiednie pozwolenia, przelot (zazwyczaj z przesiadką w Chinach) i miejscowego przewodnika.

Podczas pobytu w Korei zachowaj szczególną ostrożność w pobliżu wizerunków przywódców Korei. Zachowania, które mogą wydać się okazem braku szacunku, mogą skończyć się aresztowaniem. Nie rozmawiaj o polityce i nie krytykuj założeń komunizmu. Pamiętaj, że Twoje zachowanie, a zwłaszcza kontakty z miejscowymi, jest bacznie obserwowane.

Podczas wycieczki większość osób będzie porozumiewać się z Tobą w języku angielskim. Jeśli chcesz mieć pewność, że bez problemu dogadasz się z przewodnikiem i pracownikami hotelu, zapisz się na nasz kurs języka angielskiego. Prowadzimy zajęcia na każdym poziomie zaawansowania. Nasi kursanci chwalą nas za spersonalizowane zajęcia, odpowiednio dobrane materiały i sympatycznych lektorów.

chatsimple