Kursy językowe online vs. aplikacje do nauki języków

kursy językowe online

Kursy językowe online vs. aplikacje do nauki języków

Nieustanny rozwój branży IT oraz postępujący proces przenoszenia życia do świata wirtualnego powodują zwiększenie popytu na różnorakie usługi świadczone przez Internet. Dotyczy to także nauki języków obcych. Świadomy uczestnik rynku pracy zdaje sobie sprawę z faktu, że musi podnosić swoje kompetencje, a znajomość języków obcych jest obecnie podstawą do rozpoczęcia rozmów o pracę już nie tylko w dużych korporacjach, ale także w mniejszych firmach. Wirtualna nauka pozwala na optymalizację zarówno kosztów, jak i czasu, ponieważ możemy uczestniczyć w niej z domu, bez tracenia godzin na dojazdy do szkoły.

Nauka języków online staje się coraz popularniejsza oraz łatwiejsza. Co więcej, nie wiąże się już z inwestowaniem dużych pieniędzy. Obecnie możemy zauważyć dwie drogi nauki przez Internet – kursy i aplikacje. W tym artykule wskażemy wady i zalety obu sposobów oraz przybliżymy, jakich efektów mogą się Państwo spodziewać po skorzystaniu z takich ofert.

Na czym polega nauka języków za pomocą aplikacji?

Każdy producent nieco inaczej projektuje swoją aplikację, starając się jak najlepiej dopasować do oczekiwań rynku. Oczywiście program płatny będzie odmienny od darmowego. Różnice będą jednak głównie widoczne w łatwości użycia, wyglądzie lub intuicyjności. Sam schemat działania opiera się przeważnie na tych samych założeniach. Postępy osoby korzystającej z aplikacji są na bieżąco weryfikowane, a program sam przypomina o konieczności powtarzania kolejnych etapów nauki. Niektóre z aplikacji zapamiętują, które słowa sprawiają użytkownikowi trudność, i zmuszają go do ich ciągłego powtarzania.

Większość dostępnych aplikacji opiera się na wykonaniu testu przed rozpoczęciem nauki języka. Program określa na tej podstawie stopień zaawansowania użytkownika i dobiera odpowiedni poziom nauki. Główne umiejętności językowe, które możemy opanować przy pomocy takiego oprogramowania, to:

  • pisanie,
  • czytanie,
  • zrozumienie mowy,
  • poprawna wymowa.

Aplikacje są również na bieżąco aktualizowane i rozwijane, co zapobiega monotonności lekcji. Ważne, aby program umożliwiał kontakt z native speakerami. Pozwala to na wirtualne skonfrontowanie swojej wiedzy z osobami, dla których wybrany język jest ojczysty. To szczególnie przydatne, jeśli chodzi o zrozumienie języka potocznego lub wyrażeń, których nie da się przetłumaczyć dosłownie, ponieważ stracą one sens lub będą oznaczać coś innego.

Zalety nauki języka za pomocą aplikacji

Aplikacje, które pomagają w nauce języków obcych, zyskują na popularności. Dzieje się tak, ponieważ odpowiadają one bieżącym potrzebom użytkowników. Najważniejsze ich atuty to:

  • szeroka dostępność: wystarczy jedynie posiadanie urządzenia mobilnego i dostępu do Internetu,
  • oszczędność czasu: nie trzeba dojeżdżać w określonych godzinach na zajęcia,
  • oszczędność pieniędzy: część aplikacji jest darmowa, ale za niektóre trzeba zapłacić. To jednak dużo niższa kwota niż w przypadku innych możliwych sposobów nauki,
  • brak ograniczeń czasowych: z urządzeń mobilnych można korzystać zawsze i to użytkownik decyduje, jak dużo czasu chce poświęcić na naukę.

Powyższe argumenty dobrze odpowiadają na współczesne problemy. Zwiększone tempo życia powoduje brak czasu na samorealizację i rozwój. Wykorzystując opcje aplikacji, można uzyskać dobre wyniki, nie tracąc cennych godzin.

Aplikacje do nauki języków obcych skupiają się szczególnie na słownictwie. Posiadają one ciekawe systemy motywacyjne oraz utrwalające zdobytą wiedzę. Możesz korzystać z różnego rodzaju metod, które są ciekawsze niż standardowe przeglądanie słownika i uczenie się na pamięć. Dużym plusem jest również samodzielne decydowanie, ile lekcja ma trwać.

Wyznaczając sobie racjonalne cele, jesteś w stanie uczyć się efektywniej.

 

Wady nauki języka za pomocą aplikacji

Jak wiadomo, nawet najlepsza aplikacja będzie miała wady – w przypadku tych do nauki języków również tak jest. Podstawowa kwestia, która może nas zniechęcić, to niedopracowanie produktu przez twórców. Jeżeli narzędzie nie będzie dynamiczne i intuicyjne, nie pozwoli ono na skupienie się na nauce. Dodatkowo męczące mogą być pojawiające się reklamy, a także błędy zaburzające prawidłowy przebieg procesu nauki.

Poza problemami technicznymi, z którymi trzeba się zmagać, korzystając z programów różnych dostawców, czeka na nas szereg innych wad mogących zdemotywować lub sprawić, że używanie aplikacji będzie tylko stratą cennego czasu. Pierwsza sprawa to brak poprawnego dopasowania do poziomu językowego użytkownika. Aplikacje często powtarzają zagadnienie, które już dawno opanowałeś. Zdarzają się również przypadki, kiedy program, poprzez błędny dobór zadań, sam wskazuje Ci poprawną odpowiedź.

Kolejna sprawa to brak możliwości rozwiania wątpliwości. Nie mając przed sobą prawdziwego nauczyciela, nie jesteś w stanie uzyskać odpowiedzi na swoje pytania. Największy problem dotyczy poprawnej gramatyki oraz języka potocznego, czyli zagadnień, które ciężko ująć w sztywnych ramach.

Potrzebne do tego jest samodzielne pogłębianie wiedzy, co sprawia, że poznawanie nowego języka staje się trudniejsze.

 

Ostatni problem, który możesz napotkać, ma związek z samodyscypliną, a raczej jej brakiem. Często użytkownicy zapominają włączyć aplikację lub korzystają z niej nieregularnie, przez co proces poznawania języka jest spowolniony, a przyswajanie sobie wiedzy trudniejsze.

Na czym polega nauka języka online z lektorem?

Nauka online odbywa się poprzez wybraną platformę/komunikator taki jak Zoom czy Skype. Klient łączy się z lektorem, który najczęściej jest native speakerem danego języka, i w formie konwersacji szlifuje wszystkie umiejętności językowe. Poziom i rodzaj zajęć zostają dopasowane do potrzeb kursanta i jego stopnia znajomości języka. Często takie zajęcia są ukierunkowane na doskonalenie określonego rodzaju języka, np. biznesowego.

kursy językowe online; możliwość nauki z native speakerami dla członków twojej organizacji, zgodnie z indywidualnymi potrzebami; profesjonalna obsługa
kursy językowe online
kursy językowe online

Zalety nauki języka online

Nauka języków obcych online łączy w sobie plusy aplikacji i tradycyjnych lekcji z nauczycielem.

Uczniowi łatwiej jest się dostosować do godzin zajęć lepiej niż w przypadku, gdy dojeżdża do szkoły języków obcych. Dzięki zajęciom w domu nie musi poświęcać czasu na dojazd, powrót oraz ewentualne opóźnienia.

Ważna jest większa dostępność lektorów i terminów prowadzonych przez nich zajęć. Wykładowca może być na drugim końcu świata – nie musisz się ograniczać do miejsc w okolicy pracy lub mieszkania. To pozwala również znajdować nauczycieli o większym doświadczeniu. Mogą oni przebywać poza granicami Polski i tam zdobywać umiejętności językowe, a nawet być native speakerami mieszkającymi w innych krajach.

Obecne komunikatory pozwalają też na korzystanie z ciekawych form prezentacji, które przekładają się na efektywność nauczania. Dają one możliwość tworzenia automatycznych notatek oraz zapisywania ich w sposób uporządkowany. Dzięki temu prowadzący ma szansę w czasie rzeczywistym kontrolować tempo pracy uczniów i dostosowywać się do niego. Łatwiejsza jest również bieżąca kontrola postępów, ponieważ można wykonać szybki test online, który od razu wyświetli poprawność odpowiedzi. Dzięki temu nie traci się czasu na żmudną weryfikację osiąganych wyników.

Niektórzy lepiej radzą sobie również ze stresem w sytuacjach mających miejsce w sieci. Takim osobom łatwiej jest wtedy pokonać w sobie nieśmiałość i odpowiadać na pytania, nawet gdy nie są pewne, czy robią to dobrze, lub po prostu przełamać skrępowanie występujące naturalnie w grupie. Mogą one poczuć się pewniej, nawet mając w trakcie zajęć do czynienia z kilkunastoma osobami, których nie znają.

Wady nauki języka online

Każda forma nauki ma również swoje wady. Nie inaczej jest w przypadku e-learningu, zyskującego ostatnio mocno na popularności. W tym akapicie poruszymy kwestię, która pojawiła się już plusach nauki online. Chodzi o relacje międzyludzkie, bardzo ważne dla dużej części osób. Tak jak niektórzy będą preferowali udzielanie się online, tak pozostali wolą dyskutować twarzą w twarz. Dobrze dobrana grupa pod względem poziomu opanowania języka oraz zdolności interpersonalnych może być motorem napędowym do cięższej pracy i szybszego progresu. Zajęcia odbywające się przed komputerem skutecznie utrudniają te relacje.

Biorąc udział w wirtualnych zajęciach, podobnie jak w przypadku korzystania z aplikacji, musisz wyrobić w sobie nawyk samodyscypliny, który pozwoli Ci na poprawną realizację zadań. Jeżeli sam nie będziesz aktywnie zabierać głosu w dyskusji oraz rzetelnie przygotowywać się do zajęć, to prowadzący Ci w tym nie pomoże. Przychodząc na zajęcia do sali wykładowej, łatwiej możesz zostać wywołany, a co za tym idzie – musisz się dobrze przygotować.

Rodzaje kursów online z lektorem

Lata doświadczeń w zakresie kształcenia przez Internet zaowocowały różnymi rodzajami kursów, które możesz odbyć. Przybierają one różne formy. Inaczej będą prowadzone zajęcia dla firmy wykorzystującej przede wszystkim język branżowy, a inaczej dla osoby chcącej rozwijać swoje umiejętności dla samorealizacji, bez konkretnego celu zawodowego lub osobistego.

Nasza szkoła jest przygotowana do odpowiadania na każde potrzeby, a posiadane doświadczenie pozwala nam na dopasowanie kursu do możliwości każdej osoby. Poniżej zaprezentujemy główne rodzaje zajęć dostępnych w naszej ofercie.

Kursy online indywidualne i grupowe

Podstawową różnicą w podejściu do prowadzenia zajęć jest liczba osób w nich uczestnicząca. Możemy wyróżnić kursy:

  • indywidualne,
  • grupowe.

Forma zajęć polegająca na spotkaniach tylko z lektorem to ciekawy sposób dla osób ceniących maksymalizację efektów i dopasowanie do swojego planu dnia. Nasze doświadczenie wskazuje, że to właśnie ona jest najskuteczniejsza.

Zajęcia grupowe skierowane są do osób, które nie chcą odbywać lekcji pojedynczo. Grupowa nauka potrafi przynieść wiele pozytywów – możemy chociażby porównywać się z innymi osobami, a także wymieniać doświadczeniami. Warto także zwrócić uwagę na to, że ten rodzaj kursu na ogół mniej kosztuje.

KURSY E-LEARNINGOWE

W tym przypadku uczeń nie ma bezpośredniego kontaktu z prowadzącym, ale za to posiada całodobowy dostęp do kursu. Dzięki temu możesz pracować każdego dnia, o dowolnej porze, w dowolnym miejscu. Dodatkowo dostajesz materiały ułatwiające zrozumienie zarówno omawianych zagadnień, jak i sposobu realizacji kursu.

Plus tego rozwiązania to także regularność powtarzania materiału, co jest wymagane w trakcie wykonywania kolejnych sekcji. Dodatkowo dzięki testom online możesz łatwo śledzić swoje postępy w nauce.

KURSY JĘZYKOWE BLENDED-LEARNING

W tym przypadku masz zarówno bezpośredni kontakt z prowadzącym, jak i uczysz się zdalnie. Jest to ciekawy sposób na naukę języków obcych, ponieważ oferuje zalety nauki na żywo, a także swobodę realizacji kursu e-learningowego.

Zdając się na profesjonalnie przygotowanych prowadzących, możesz być pewny, że hybrydowa forma zajęć da szybkie efekty.

 

Znając już wszystkie dostępne formy nauki języków obcych, możesz zdecydować, która będzie odpowiednia dla Ciebie. Zachęcamy również do łączenia tych rozwiązań, ponieważ jak najczęstsze obcowanie z językiem obcym spowoduje dynamiczny wzrost umiejętności językowych.

Jeżeli chcesz poznać ofertę szkoły językowej Skrivanek i skorzystać z naszego wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu kursów, zachęcamy do kontaktu!

chatsimple