List motywacyjny po angielsku

Struktura listu motywacyjnego po angielsku

W pogoni za lepszym bytem coraz więcej ludzi poszukuje pracy za granicą. Nawet osoby nadal pozostające w naszym kraju aplikują do międzynarodowych korporacji w nadziei na lepsze zarobki. Poszukując pracy, każdy chce, aby jego podanie wyróżniało się na tle dziesiątek, jeśli nie setek dokumentów innych kandydatów. Ale jak to osiągnąć? Perfekcyjnie napisane CV to pierwszy krok, ale wiele osób zapomina, że list motywacyjny to detal, który często decyduje o otrzymaniu zatrudnienia.

W tym tekście dowiecie się, jak napisać list motywacyjny, co w nim zawrzeć, jakie są różnice między polską a angielską wersją, a także gdzie znaleźć przykładowy wzór listu motywacyjnego po angielsku i czy warto z niego skorzystać.

Po co list motywacyjny?

Nawet krótki list motywacyjny jest w stanie powiedzieć pracodawcy, jak poważnie podchodzisz do stanowiska, na które aplikujesz. Często zdarza się, że samo dołączenie listu motywacyjnego wyróżnia Cię na tle konkurencji.

List motywacyjny, ale po angielsku

Jak zostało wspomniane na samym początku, praca w środowisku międzynarodowym jest coraz częstszym wyborem Polaków, głównie ze względu na zarobki, ale także na dodatkowe możliwości, które zapewniają zagraniczne firmy. List motywacyjny po angielsku często jest w takich przypadkach wymogiem.

Tytuł listu

Na samym początku należy zaznaczyć, że listu motywacyjnego po angielsku nie określamy jako motivational letter. Zastosowanie takiego bezpośredniego tłumaczenia pokazuje brak znajomości kultury anglojęzycznej. Forma motivation letter również funkcjonuje, ale jest ona głównie przeznaczona dla osób aplikujących na studia czy też do organizacji non-profit. Nawet w takich sytuacjach bezpieczniej jednak jej unikać. Najodpowiedniejszą opcją jest covering letter w brytyjskiej wersji angielskiego lub cover letter (w wersji amerykańskiej), który pomimo różnicy w nazewnictwie pod względem formy nie różni się bardzo od standardowego polskiego listu motywacyjnego. Aby ułatwić proces pisania listu motywacyjnego po angielsku, postaramy się w kilku prostych krokach wyjaśnić, jak stworzyć jego najlepszą wersję.

Jak napisać list motywacyjny?

Jak każda oficjalna wypowiedź pisemna, również list motywacyjny ma swoją własną strukturę. W poszczególnych częściach trzeba wprowadzić właściwe informacje, ale także odpowiednie zwroty grzecznościowe. Jeśli mamy już jakieś doświadczenie w tworzeniu listów motywacyjnych, możemy śmiało z niego skorzystać, ponieważ cover letter, przynajmniej jeśli chodzi o budowę, nie różni się tak bardzo od standardowego listu motywacyjnego po polsku. Wskazówek, jak napisać list motywacyjny po angielsku, jest bardzo dużo, ale zacznijmy od podstaw. Ważne jest dobre zagospodarowanie przestrzeni – podobnie jak w przypadku CV wygląd listu motywacyjnego po angielsku ma duże znaczenie.

Co na początek, czyli dane personalne i odbiorcy

Podobnie jak w liście motywacyjnym po polsku, list motywacyjny po angielsku należy zacząć od wprowadzenia swoich danych personalnych. Konkretnie cover letter musi zawierać imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer telefonu jego autora. Ciekawym pomysłem będzie również umieszczenie linka do konta na LinkedIn – jeżeli je masz i pokazuje Cię ono od dobrej strony. Weryfikując informacje zamieszone przez Ciebie na tym portalu, potencjalny pracodawca może też w ten sposób sprawdzić, czy rzeczywiście masz poszukiwane przez niego kwalifikacje.

Następnym krokiem będzie wpisanie aktualnej daty. Mały szczegół, ale wymagany w każdym liście motywacyjnym. Tuż pod datą znajdą się dane adresata cover letter. Dobrym sposobem byłoby wyszukanie konkretnej osoby, na przykład tej odpowiedzialnej za rekrutację. Jeżeli uda Ci się dowiedzieć, kto byłby Twoim najbliższym przełożonym, zaadresuj swój list motywacyjny właśnie do niego. Pokaże to, że interesujesz się firmą i potrafisz wykonać research. Warto również dodać tytuł zawodowy lub stanowisko tej osoby. Pod danymi adresata wpisujemy nazwę firmy oraz jej adres. W ten sposób nasz list motywacyjny będzie miał idealnie skonstruowany nagłówek.

Wstęp, czyli introduction

Pisząc list motywacyjny, musimy pamiętać, że naszym głównym celem jest zainteresowanie pracodawcy swoją osobą. Trzeba pokazać, że to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na interesujące Cię stanowisko, i wyróżnić się spośród wielu innych osób ubiegających się o nie.

Wstęp musi być zwięzły, ale zawierać ważne informacje. W pierwszym zdaniu należy umieścić nazwę stanowiska, na które aplikujesz, a także sposób, w jaki znalazłeś ogłoszenie o pracę (najczęściej jest to strona internetowa – podaj jej nazwę). W tej części w prosty sposób pokaż, że jesteś zainteresowany ofertą. Możesz także w subtelny sposób wspomnieć o swoim CV.

Rozwinięcie, czyli dlaczego to właśnie Ty jesteś perfekcyjnym kandydatem

Rozwinięcie w liście motywacyjnym to najważniejsza część. A dlaczego? Bo to właśnie tutaj wyjaśniasz swojemu potencjalnemu pracodawcy, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Musisz przedstawić się w jak najlepszym świetle, skupiając uwagę odbiorcy na swoich największych zaletach. Ze względu na to, że jest to najdłuższa część, jaką zawiera list motywacyjny po angielsku, można ją podzielić na kilka kategorii, które pomogą zachować spójność, ale także przejrzystość.

Obecna sytuacja

Każdy list motywacyjny, czyli również list motywacyjny po angielsku, musi zawierać informacje na temat tego, na jakim etapie swojej kariery jesteś. Najprostszym sposobem, aby to zrobić i napisać dobry list motywacyjny, jest określenie swojego zawodu, stanowiska oraz wskazanie firmy, dla której aktualnie pracujesz. Dla osób bez doświadczenia odpowiednim rozpoczęciem tej części listu motywacyjnego jest opisanie wykształcenia, którego posiadanie sprawia, że perfekcyjnie nadają się na to stanowisko.

list motywacyjny
Struktura listu motywacyjnego po angielsku
wzór wykazu umiejętności
Kluczowe obowiązki

Następnym krokiem niezbędnym dla listu motywacyjnego po angielsku jest określenie, jakie obowiązki pełniłeś w ramach obecnego lub byłego stanowiska. Warto opisać je szczegółowo, ponieważ to pokaże, że dokładnie znasz liczbę i wagę funkcji, które zostały Ci powierzone. Dzięki temu udowodnisz czytelnikowi, że jesteś osoba rzetelną, na której można polegać.

Warto, żeby Twój list motywacyjny omawiał funkcje w całość lub częściowo związane z opisem stanowiska, na które aplikujesz. Każdy pracodawca woli powierzyć obowiązki osobie doświadczonej.

Osiągnięcia

Część poświęconą Twoim kwalifikacjom trzeba stworzyć tak, aby list motywacyjny po angielsku w pełni pokazywał, że jesteś odpowiednią osobą do tej pracy. Dobrze skonstruowana lista osiągnięć na pewno Ci w tym pomoże.

W tym miejscu wymień wszystkie kursy, szkolenia oraz sytuacje, w których naprawdę się wyróżniłeś i pokazałeś pełnię swoich umiejętności. Możliwe, że Twoje dotychczasowe obowiązki nie obejmowały w całości nabytych przez Ciebie kompetencji, ale ujęcie ich w liście motywacyjnym przedstawi Cię jako osobę chętną do dalszego rozwoju, a także ambitną.

Umiejętności

Tej części nie może zabraknąć, jeśli chcesz napisać list motywacyjny po angielsku, który skutecznie przykuje uwagę rekrutera. Wymienienie samych umiejętności nie wystarczy. Należy je poprzeć konkretnymi przykładami, które dadzą do zrozumienia, że nie tylko je posiadasz, lecz także potrafisz bez problemu wprowadzić je w życie. Nie wymieniaj wszystkich nabytych kompetencji. Wypisz jedynie te, które mają znaczenie w przypadku stanowiska, na jakie aplikujesz.

Zakończenie

Aby dobrze zakończyć list motywacyjny po angielsku, nasz cover letter należy wyposażyć w sporą liczbę utartych zwrotów grzecznościowych. Mają one głównie na celu poinformowanie rekrutera o dostępności referencji na życzenie oraz zapewnienie, że z niecierpliwością czekasz na odpowiedź. Jest to standard dla cover letter, który wyraża szacunek dla odbiorcy.

List motywacyjny po angielsku i jego gramatyka

List motywacyjny w języku angielskim może okazać się wyzwaniem, jeśli chodzi o jego gramatykę. O ile słownictwo można łatwo sprawdzić w wielu słownikach dostępnych online, o tyle użycie go w odpowiedniej formie i z wykorzystaniem właściwych czasów potrafi już sprawić trudności. Utarte wyrażenia w języku angielskim z pewnością ułatwią Ci sprawę, ale nadal trzeba uważać przy pisaniu kolejnych części listu.

W celu popełnienia jak najmniejszej liczby błędów językowych staraj się trzymać jednego lub dwóch czasów. Zapewni to spójność wypowiedzi. Do opisu siebie i własnych walorów użyj czasu Present Simple, natomiast do opisu doświadczenia i tego, w jaki sposób je zdobyłeś, przydadzą się takie czasy jak Past Simple czy Present Perfect. Nie ma sensu zbytnio komplikować, aby popisać się zdolnościami językowymi, gdy proste rozwiązania są wystarczające, aby napisać list motywacyjny po angielsku, który zadowoli pracodawcę.

przykładowy list motywacyjny po angielsku
budowa listu motywacyjnego
przykład listu motywacyjnego

List motywacyjny po angielsku i słownictwo

Na szczęście podobnie jak w języku polskim forma listu motywacyjnego jest już wystarczająca utarta również w anglojęzycznej kulturze pracy. Dzięki temu istnieje wiele gotowych zwrotów, których możemy użyć w swoim liście. Oczywiście bezpośrednie tłumaczenie polskich wyrażeń i wpisywanie ich w cover letter jest bez sensu. Przedstawione poniżej pomogą Ci napisać dobry listy motywacyjny po angielsku.

Nagłówek

W tej części raczej nie ma żadnych niespodzianek. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to data. Zarówno Amerykanie, jak i Brytyjczycy mają swoje własne numeryczne systemy zapisywania dat. Aby uniknąć wszelkich pomyłek i wątpliwości, dobrym rozwiązaniem jest zapisanie miesiąca w alfabecie łacińskim. Więc przykładowa data wygląda tak: 9 August, 2022.

Rozwinięcie

We wstępie należy odpowiednio określić naszego odbiorcę. Naturalne formy to Dear Mr… i Dear Mrs… Jeśli nie znamy naszego przyszłego przełożonego, możemy użyć zwrotu Dear Hiring Manager. Następnie list motywacyjny po angielsku można kontynuować z I am writing in response… Taki początek pozwoli łatwo nawiązać do stanowiska, na które aplikujesz. Świetnie sprawdzi się tutaj również I would like to apply for…

Kolejne części są bardzo płynne. W zależności od swoich osiągnięć, doświadczeń i zalet możesz użyć wielu form. Są to między innymi: I have experience in…, My key responsibilities are…, I am + (skills), I know how to…, This is the list of achievements which show my competence…, My skills include…, I believe I would be a valuable addition to your team because… Te słowa klucze bardzo ułatwią Ci proces, jakim jest pisanie listu motywacyjnego.

Zakończenie a list motywacyjny po angielsku

List motywacyjny po angielsku ma również zakończenie o stałej formie, w którym można zmienić kilka rzeczy, ale głównie zawiera ono utarte wyrażenia. Przede wszystkim nie może zabraknąć I’m looking forward to hearing from you. Jest to proste zdanie, ale idealne, aby zakończyć list motywacyjny po angielsku. Ważnym zwrotem będzie też Yours sincerely, które odpowiada polskiemu Z poważaniem czy też Z wyrazami szacunku.

Wzór listu motywacyjnego po angielsku

Przykładowy list motywacyjny po angielsku można znaleźć na wielu stronach internetowych, warto jednak podjąć próbę samodzielnego stworzenia takiego pisma. Ze wskazówkami załączonymi wyżej na pewno będzie o wiele łatwiej napisać list motywacyjny, który pomoże Ci się dostać do następnego etapu rekrutacji, czyli na rozmowę kwalifikacyjną.

List motywacyjny po angielsku a kreator

Na pewno słyszeliście o stronach oferujących kreator CV. Istnieją witryny oferujące również profesjonalny szablon, jeśli chodzi o list motywacyjny po angielsku. Naturalnie można skorzystać i z tej opcji, jednak trzeba pamiętać, że większość z takich edytowalnych szablonów jest płatna, a darmowe wersje są zazwyczaj o wiele uboższe. Zanim sięgniesz po którąś z tych opcji, zastanów się, czy nie lepszym wyborem byłoby własnoręczne napisanie listu motywacyjnego, który byłby dokładnie taki, jak tego chcesz.

Należy też wziąć pod uwagę fakt, że wiele osób korzysta z tego typu kreatorów, a co za tym idzie wiele listów motywacyjnych jest tworzonych według tych samych szablonów. Jeśli chcesz, aby Twój był wyjątkowy i niepowtarzalny, włóż w niego trochę serca i stwórz go sam.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten krótki tutorial będzie idealną odpowiedzią na Twoje potrzeby związane z listem motywacyjnym. Pamiętaj, aby w swoim liście motywacyjnym zamieścić odpowiednie wyrażenia i trzymać się ogólnych zasad, a na pewno łatwiej Ci będzie dostać się na rozmowę kwalifikacyjną, później zaś zdobyć wymarzoną pracę. Powodzenia!

chatsimple