Maroko – co warto o nim wiedzieć?

Maroko; terytorium maroka, piaszczyste plaże, wybrzeżu morza śródziemnego, południu kraju wartym odwiedzenia
Maroko; terytorium maroka, piaszczyste plaże, wybrzeżu morza śródziemnego, południu kraju wartym odwiedzenia

Leżący zaledwie 14 kilometrów od Europy kraj stanowi częsty cel podróży dla osób z całego świata. Turystyka to prężnie rozwijająca się gałąź gospodarki Maroka. Kraj przoduje na tym polu wśród państw afrykańskich.

Czym Maroko wyróżnia się spośród innych państw leżących na Czarnym Lądzie? Zróżnicowaną, aromatyczną kuchnią? Pełnymi barw, zapachów i dźwięków targowiskami? Zaparz sobie tradycyjnej miętowej herbaty, rozsiądź się wygodnie w fotelu i odbądź z nami wirtualną podróż po tym północnoafrykańskim państwie.

Maroko – jaki kontynent?

Maroko znajduje się w północno-zachodniej Afryce, 2. co do wielkości kontynencie świata. Graniczy z Algierią, spornym terytorium Sahary Zachodniej oraz hiszpańskimi enklawami: Ceutą i Melillą. Ma dostęp do Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego, a od reszty kontynentu oddziela go Sahara.

Stolica Maroka

Stolicą Maroka jest Rabat. To miasto leżące przy ujściu rzeki Bu Rakrak, nad Oceanem Atlantyckim w zachodniej części państwa. Stanowi nie tylko istotne centrum turystyczne, ale również duży ośrodek przemysłowy i rzemieślniczy. Często nazywane jest również najbardziej europejskim miastem w Afryce.

W Rabacie zobacz koniecznie odrestaurowane mury obronne, bramę miejską Bab er Rouah (Bramę Wiatrów) oraz monumentalne budynki w charakterystycznym, kolonialnym stylu. Podczas wizyty odwiedź również Wieżę Hassana – część meczetu, który nigdy nie powstał, a także zachwycającą fortecę Kazba al-Udaja oraz promenadę wzdłuż rzeki Bu Rakrak.

Jeśli zwiedzanie nie jest Twoją ulubioną aktywnością podczas wakacyjnego odpoczynku, poleniuchuj na marokańskich plażach. Linia brzegowa Rabatu została zagospodarowana w taki sposób, by spełnić wszelkie oczekiwania turystów pragnących zaznać nieco relaksu.

Flaga Maroka

Flaga Maroka to prostokąt o ciemnoczerwonej barwie i zielonej pięcioramiennej gwieździe umieszczonej na jego środku. Wygląd ten funkcjonuje od około 1666 roku, gdy władzę przejęła, panująca po dziś dzień, dynastia Alawitów.

Wówczas wcześniejszą, jednolitą biel, zastąpiła czerwień szarifów, władców Mekki. Po objęciu protektoratu Maroka przez Francję do flagi dodano sześcioramienną gwiazdę w zielonym, symbolizującym islam, kolorze. Gwiazda została zmieniona na pentagram w roku 1915 i przedstawia pięć podstawowych zasad islamu, religii dominującej w Królestwie Marokańskim.

Maroko – jaka religia?

Główną religią wyznawaną i praktykowaną w Maroku jest islam, który wyznaje aż 99% mieszkańców kraju (za: state.gov). Ta religia monoteistyczna zapoczątkowana w VII wieku znajduje się na drugim miejscu (zaraz po chrześcijaństwie) pod względem liczby wyznawców na świecie.

Muzułmanie szczególną czcią otaczają Koran. Założycielem religii był prorok Mahomet. Wiara opiera się na pięciu filarach i obowiązkach: wyznawania wiary w jedynego Boga, postu w miesiącu ramadan, jałmużny na rzecz ubogich, pielgrzymki do Mekki przynajmniej raz w życiu oraz pięciokrotnej modlitwy w ciągu doby. Dlatego podczas swojej wycieczki do Maroka nie raz usłyszysz dzwony, po których ulice pustoszeją – Marokańczycy udają się, aby odbyć swoje praktyki religijne.

Maroko – język

W Maroku obowiązują dwa języki urzędowe. Pierwszy z nich to język arabski; właśnie w nim porozumiesz się z mieszkańcami kraju. Drugim natomiast jest język tamazight, nazywany również językiem berberyjskim. Berberowie są rdzennymi mieszkańcami północnej Afryki, a ich język wykorzystuje alfabet tifinagh, uznawany za dziedzictwo kulturowe Maroka. Większość Marokańczyków mówi również po francusku, a ci zamieszkujący części północy i południa kraju – po hiszpańsku.

Zajmujesz się rekrutacją pracowników do dużej instytucji? Znalezienie osób o dobrej znajomości języka arabskiego nie jest proste. A nawet gdy już uda się to zrobić, rodzi się pytanie: jak rzetelnie przetestować ich umiejętności językowe? Rozwiązanie tych trudności przynosi narzędzie do audytu językowego Focus Audit Tool. To oprogramowanie pomoże Ci sprawdzić poziom arabskiego, angielskiego oraz kilkudziesięciu innych języków z całego świata w zaledwie 48 godzin lub mniej!

Maroko; bogato zdobionych pałaców, wybrzeża morza śródziemnego, gospodarce maroka, płynnym złotem maroka
Maroko; dawne stolice królewskie, południu kraju, królestwo marokańskie, tylko muzułmanie, starych dzielnicach miast
Maroko; obiektów wojskowych, licznych mniejszych kąpielisk nadmorskich, czerwone miasto, zachodzie słońca

Maroko – wakacje

Maroko to doskonały wybór na wakacyjny wypad dla całej rodziny. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jeśli jesteś amatorem wycieczek górskich, na pewno zachwyci Cię majestat Gór Atlas, a jeśli wolisz jednak zaznać kąpieli morskich, jedna z licznych piaszczystych plaż Atlantyku bądź Morza Śródziemnego przypadnie Ci do gustu.

Chcesz odpocząć od zgiełku? Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem po największej pustyni świata – Saharze. Pełne dźwięków, barw i zapachów kręte uliczki marokańskich miast zaoferują Ci z kolei niezwykłe doznania od pięknej architektury po przepyszną kuchnię. Wypijesz tam tradycyjną miętową herbatę oraz nauczysz się arabskiej sztuki handlu.

Wycieczka bez znajomości języka może okazać się większą frustracją niż zabawą. Sama znajomość języka angielskiego może nie wystarczyć na terenie Maroka, dlatego też warto wybrać się tam ze znajomością języka ułatwiającego komunikację. W tym celu zapisz się na kurs języka francuskiego, który w prosty i atrakcyjny sposób pomoże Ci przyswoić nową wiedzę. 

Maroko – co zobaczyć?

Jednym z obowiązkowych przystanków podczas zwiedzania tego pięknego, afrykańskiego kraju jest jego stolica – Rabat. To tętniące życiem miasto położone nad Oceanem Atlantyckim zachwyca liczbą zabytków i atrakcji turystycznych.

Innym, równie chętnie odwiedzanym przez rzesze turystów miejscem jest błękitne miasto Szafszawan w regionie Tanger-Tetuan. Zachwyca ono labiryntem wąskich uliczek i wszechobecnym błękitnym kolorem. Warto, abyś również odwiedził Marrakesz, czyli miasto o niepowtarzalnym klimacie z medyną wpisaną na listę UNESCO. Wstąp na plac Dżemaa el Fna, aby skosztować lokalnych dań, w którejś z miejscowych restauracji.

Jeśli chcesz podziwiać naturalne piękno Maroka, odwiedź któreś z miast portowych Morza Śródziemnego bądź Atlantyku. Wybierz się też na wędrówkę w Góry Atlas lub wycieczkę po olbrzymiej Saharze.

Tłumacz języka arabskiego pomoże Ci się dogadać zarówno w oficjalnych sytuacjach, jak i podczas prywatnych uroczystości rodzinnych. Przełoży również teksty: umowy, listy czy sprawozdania.

Jaką walutę zabrać do Maroka?

Oficjalną walutą obowiązującą w Maroku jest dirham marokański. Dzieli się on na 100 centymów. Co ciekawe, panuje zakaz wywożenia lokalnej waluty z Maroka, nie ma zatem możliwości kupienia jej przed wyjazdem. Przed wycieczką możesz zaopatrzyć się w euro; pamiętaj jednak o tym, że monety w większości miejsc nie są przyjmowane. Wszelkie rezerwacje pokoi hotelowych czy biletów na atrakcje w tej walucie przez Internet również będą dobrym pomysłem. Dirhamy najlepiej wypłacić w kantorach lub bankomatach już na miejscu.

مع السلامة (ma’a as-salāma)

Maroko to nie tylko bogata kultura, ale również aromatyczna kuchnia, która w Polsce nie cieszy się jeszcze dużą popularnością. Najsmaczniejsze dania odkryjesz na miejscu. Nasz zespół jednogłośnie zdecydował, że na liście najlepszy potraw powinny znaleźć się: gęsta zupa harira, tadżin i sessa, czyli kurczak w sosie kwaśnym. Przekonaj się sam, jak smakują!

chatsimple