Międzynarodowy Dzień Kobiet – nie tylko kwiaty

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony globlanie Międzynarodowy Dzień Kobiet.
W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony globlanie Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Dzień Kobiet kojarzy nam się przede wszystkim z wręczaniem kwiatów i życzeniami składanymi kobietom. Ma on jednak głębsze znaczenie. Ten dzień służy krzewieniu idei praw kobiet i dążeniu do zaprzestania dyskryminacji ze względu na płeć.

Kiedy obchodzimy Dzień Kobiet? Jaka jest jego historia i znaczenie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w artykule. Możecie zdobyć także garść faktów i statystyk dotyczących równouprawnienia kobiet na świecie.

Kiedy jest Dzień Kobiet?

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest corocznie 8 marca. W 2023 roku Dzień Kobiet wypada w środę.

Znaczenie Międzynarodowego Dnia Kobiet

Dzień Kobiet obchodzony jest w celu uznania społecznych, ekonomicznych, kulturowych i politycznych osiągnięć kobiet na całym świecie. Podkreśla znaczącą rolę kobiet we wszystkich dziedzinach życia. Dzień ten służy również jako wezwanie do działania na rzecz zwiększenia równości płci.

To dzień, w którym świętuje się osiągnięcia kobiet i podnosi świadomość na temat ciągłej walki o równość płci. Od powszechnych praw wyborczych po równe płace, na przestrzeni ostatnich stu lat nierówności zmalały wprost niewyobrażalnie.

Historia dnia kobiet

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet sięgają początków XX w., a więc okresu wielkich przemian społecznych i politycznych. W tamtych czasach kobiety w Stanach Zjednoczonych i Europie walczyły o prawa wyborcze i lepsze warunki pracy, a ruch nabierał na sile.

28 lutego 1909 roku za sugestią sufrażystki Theresy Malkiel w Nowym Jorku odbyły się pierwsze obchody Dnia Kobiet. Zostały one zorganizowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki i promowały równoprawne uczestnictwo kobiet w społeczeństwie, obejmowanie przez nie stanowisk publicznych i równość w miejscu pracy.

W sierpniu 1910 roku podczas Międzynarodowej Socjalistycznej Konferencję Kobiet w Kopenhadze delegatki z Niemiec, m.in. Käte Duncker, Paula Thiede i Clara Zetkin, zaproponowały ustanowienie corocznego Międzynarodowego Dnia Kobiet. Pomysł spotkał się z entuzjazmem, a propozycję przegłosowano. Nie ustalono jednak daty święta.

19 marca 1911 roku obyły się pierwsze obchody w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii.

8 marca Dniem Kobiet

Z kolei 8 marca 1917 roku w Rosji kobiety zorganizowały protesty pod hasłem „chleb i pokój” i tym samym rozpoczęły rewolucję lutową.

W późniejszym czasie to właśnie ta data przyjęła się jako data obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Pierwszy międzynarodowy dzień kobiet odbył się 19 marca 1911 roku w Danii, Niemczech, Austrii i USA
Międzynarodowy Dzień Kobiet ma na celu podwyższanie statusu kobiet na całym świecie i promowanie pełnego poszanowania praw człowieka
Dzień Kobiet wywodzi się z protestów na rzecz praw kobiet ruchów robotniczych

Dzień Kobiet w Polsce

Po raz pierwszy obchody Dnia Kobiet w Polsce odbyły się 24 marca 1924 roku. W czasach PRL-u święto to miało duże znaczenie i miało nawet rangę narodowego, wolnego od pracy. W zakładach pracy kobiety otrzymywały praktyczne prezenty jak rajstopy, kawę, ręczniki czy mydło.

W latach 80. Dzień Kobiet zaczęto uznawać za święto przymusowe, podobnie jak obchody pierwszomajowe, w związku z czym spadł entuzjazm co do jego celebracji. W 1993 roku straciło swój status dnia wolnego od pracy.

Obchody Dnia Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony na wiele różnych sposobów na całym świecie. Niektórzy biorą udział w wydarzeniach lub wiecach promujących prawa kobiet i równość płci, podczas gdy inni wybierają świętowanie z przyjaciółmi i rodziną. Czasami szkoły czy miejsca pracy organizują z tej okazji specjalne wydarzenia.

Prezenty na Dzień Kobiet

Do najczęstszych prezentów należą kwiaty, czekoladki lub inne drobne dowody uznania. Niektórzy ludzie mogą również zdecydować się na podarowanie bardziej praktycznych prezentów, takich jak ubrania lub biżuteria.

Świetnym pomysłem na prezent z okazji Dnia Kobiet jest też kurs językowy. Nauka języka to rozwijające doświadczenie, które może być źródłem wielkiej satysfakcji i otwiera nowe możliwości komunikacji, podróży oraz rozwoju osobistego. Podarowanie kursu językowego bliskiej Ci osobie pokaże, że wspierasz jej wysiłki w poszerzaniu horyzontów i rozwijaniu nowych umiejętności.

Zajrzyj do naszej oferty zajęć językowych – znajdziesz tam kurs angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i wiele innych. Z pewnością uda Ci się wybrać odpowiedni kurs na prezent.

Dzień Kobiet – garść faktów

Z okazji Dnia Kobiet warto poznać fakty i statystyki związanie z sytuacją kobiet i równouprawnieniem na świecie. Poniżej znajdziecie garść informacji.

 • Kobiety stanowią zaledwie 24% globalnej siły roboczej na stanowiskach kierowniczych, jak wynika z raportu McKinsey z 2020 roku.
 • Według Banku Światowego kobiety stanowią 40% światowej siły roboczej, ale zarabiają zaledwie 77 centów na każdego dolara zarobionego przez mężczyzn.
 • Jak pokazują dane UNICEF-u, dziewczynki stanowią ponad połowę wszystkich dzieci, które nie uczęszczają do szkoły na całym świecie.
 • Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia 35% kobiet na świecie doświadczyło przemocy fizycznej lub seksualnej.
 • Według danych Światowego Forum Ekonomicznego zlikwidowanie globalnej różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn zajmie 217 lat.
 • Zdaniem Międzynarodowej Organizacji Pracy kobiety częściej niż mężczyźni pracują w nieformalnych miejscach pracy, które nierzadko pozbawione są zabezpieczeń socjalnych.
 • Według Banku Światowego kobiety są właścicielkami jedynie 30% ziemi na świecie, choć stanowią 43% siły roboczej w rolnictwie.
 • Dane Organizacji Narodów Zjednoczonych pokazują, że kobiety zajmują zaledwie 22% miejsc w parlamentach na całym świecie.
 • Według Międzynarodowej Organizacji Pracy kobiety są bardziej narażone na bezrobocie niż mężczyźni. W 2020 roku globalna stopa bezrobocia wśród kobiet wynosiła 6,1%, w porównaniu do 5,3% wśród mężczyzn.
 • Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego kobiety zajmują zaledwie 6% stanowisk dyrektorskich w największych światowych przedsiębiorstwach.

Jak widać, do osiągnięcia pełnego równouprawnienia na świecie potrzeba jeszcze dużo pracy i to właśnie o tym ma nam przypominać Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Międzynarodowy Dzień Kobiet na świecie

W niektórych krajach, takich jak Rosja, Kazachstan, Białoruś, Kirgistan i Mołdawia, Międzynarodowy Dzień Kobiet jest państwowym świętem, obchodzonym poprzez wręczanie kwiatów, prezentów i organizowanie specjalnych wydarzeń.

W innych krajach jak Australia, Wietnam, czy Chorwacja Dzień Kobiet podobnie jak w Polsce nie jest dniem wolnym od pracy, ale powszechnie się go uznaje i celebruje.

W Chinach Międzynarodowy Dzień Kobiet nie stanowi oficjalnego święta państwowego, ale jest powszechnie uznawany i obchodzony w wielu częściach kraju, zwłaszcza w zakładach pracy.

W Bułgarii oraz Rumunii Dzień Kobiet łączy się z Dniem Matki. Tego dnia dzieci wręczają podarunki mamom i babciom.

Święto Kobiet w językach świata

 • język angielski – International Women’s Day
 • język hiszpański – Día Internacional de la Mujer
 • język francuski – Journée internationale de la femme
 • język niemiecki – Internationaler Frauentag
 • język włoski – Giornata Internazionale della Donna
 • język portugalski – Dia Internacional da Mulher
 • język rosyjski – Международный женский день
 • język chiński – 国际妇女节
 • język arabski – اليوم الدولي للمرأة
 • język japoński – 国際女性デー
 • język turecki – Uluslararası Kadınlar Günü

Dzień Praw Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet to ważna okazja, która przypomina o trwającej walce o równość płci i prawa kobiet. To także dzień świętowania osiągnięć kobiet i refleksji nad pracą, która wciąż jest przed nami.

Pamiętajmy, że Międzynarodowy Dzień Kobiet to nie tylko świętowanie kobiet, ale także tworzenie lepszego świata dla wszystkich. Dlatego starajmy się celebrować go każdego dnia.

A jeśli poszukujesz idealnego prezentu na Dzień Kobiet, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą kursów językowych. Taki prezent z pewnością sprawi wiele radości i zostanie z obdarowaną na całe życie.

chatsimple