Międzynarodowy Dzień Ziemi

Obecnie Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia.

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Co roku 22 kwietnia obchodzi się Międzynarodowy Dzień Ziemi. To największe ekologiczne święto świata. Dzień Ziemi ma na celu przede wszystkim promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie i przypominanie o konieczności podejmowania drobnych, codziennych działań przyczyniających się do ochrony środowiska.

Ze względu na globalne ocieplenie, zmiany klimatu oraz zanieczyszczenie powietrza temat ochrony środowiska z roku na rok zyskuje coraz większy rozgłos. Ideą obchodzonego 22 kwietnia Międzynarodowego Dnia Ziemi jest właśnie promowanie działań na rzecz klimatu.

W tym artykule przybliżymy historię Dnia Ziemi oraz jego obchody, a także podamy kilka wskazówek na temat tego, jak na co dzień możemy dbać o nasze otoczenie.

Historia Dnia Ziemi

Początkowo obchody Dnia Ziemi miały miejsce w dzień równonocy wiosennej. Wprowadzono je z inicjatywy Johna McConnella, który przedstawił pomysł na konferencji UNESCO.

Aktualna data 22 kwietnia ma swój początek w akcjach proekologicznych w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. Manifestacje zgromadziły ponad 20 milionów uczestników i zyskały niemały rozgłos w mediach.

Po tym sukcesie Dzień Ziemi zaczęto obchodzić co roku, a inicjatywa zyskała dodatkowe poparcie i promocję m.in. ze strony amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

Prawie 40 lat później, w 2009 roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi.

Dzień Ziemi w Polsce

W Polsce tradycja obchodów Dnia Ziemi jest nieco młodsza i sięga początku lat 90. XX wieku, kiedy to w naszym kraju zaczęły się prężnie rozwijać ruchy proekologiczne.

Pierwsze obchody Dnia Ziemi miały miejsce w 1970 roku.
Obecnie Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia.
Światowy Dzień Ziemi ma na celu promowanie proekologicznych postaw.

Obchody Dnia Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi zarówno za granicą, jak i w Polsce ma miejsce wiele akcji proekologicznych. Szkoły i jednostki pozarządowe często organizują akcje zbierania śmieci, popularne są też takie inicjatywy jak wspólne sadzenie drzew.

Poza tym prowadzone są kampanie, których rola to uświadamianie obywatelom, jak ważne jest dbanie o środowisko przyrodnicze, a aktywiści zbierają podpisy pod petycjami mającymi na celu ochronę środowiska naturalnego.

Przy następnej okazji warto sprawdzić, jakie wydarzenia odbywają się w Waszej okolicy i wziąć udział przynajmniej w jednym z nich.

Z okazji Dnia Ziemi organizowane są akcje sadzenia drzew i sprzątania odpadów
Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi – uświadomienie obywateli co do efektów niszczenia środowiska naturalnego
Zanieczyszczenie powietrza to ważny problem, o którym przypomina nam Międzynarodowy Dzień Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi w językach świata

Dzień Ziemi nosi różne nazwy. W języku polskim znany jest jako Dzień Ziemi, Międzynarodowy Dzień Ziemi i Światowy Dzień Ziemi. W jego obchodach chodzi właśnie o to, aby bez względu na miejsce pochodzenia zjednoczyć ludzi na całym świecie wokół idei ochrony środowiska.

Ponieważ Dzień Ziemi ma charakter międzynarodowy, warto zapoznać się z jego nazwą w różnych językach świata.

Jak się nazywa Dzień Ziemi w różnych językach?

  • język angielski: Earth Day
  • język niemiecki: Tag der Erde
  • język francuski: Jour de la Terre
  • język włoski: Giornata della Terra
  • język hiszpański: Día de la Tierra
  • język portugalski: Dia da Terra
  • język niderlandzki: Dag van de Aarde
  • język norweski: Jordens dag
  • język szwedzki: Jordens dag
  • język duński: Jordens dag
  • język fiński: Maan päivä
  • język węgierski: A Föld napja
  • język chorwacki: Dan planeta Zemlje
  • język czeski: Den Země
  • język słowacki: Deň Zeme
  • język słoweński: Dan Zemlje
  • język japoński: アースデイ
  • język koreański: 지구의 날
  • język chiński: 世界地球日
Butelki i woreczki foliowe rozkładają się setki lat
Media społecznościowe często są miejscem walki na rzecz klimatu.
Międzynarodowy Dzień Ziemi promuje odnawialne źródła energii np. energię elektryczną

Dzień Ziemi nie tylko 22 kwietnia

Dzień Ziemi to wspaniała inicjatywa. Warto jednak pamiętać, że aby jej cele zostały spełnione, powinniśmy przyjmować proekologiczną postawę i dbać o środowisko naturalne również na co dzień. Jak to zrobić?

Czasem natłok informacji sprawia, że trudno zdecydować, co sami moglibyśmy zrobić dla środowiska. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, które bardzo łatwo wdrożyć w życie.

Segregacja śmieci

To proste: segregujmy śmieci! Im lepiej sortujemy nasze odpady, tym łatwiej poddać je recyklingowi, a to z kolei przybliża nas do stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym.

Choć czasami segregacja odpadów wydaje się skomplikowana, to jest to przede wszystkim kwestia przyzwyczajenia. Ma to wiele korzyści dla naszej planety, warto więc wyrobić sobie pewne nawyki z tym związane.

Korzystanie z komunikacji miejskiej i rowerów

Powszechnie wiadomo, że samochody w dużej mierze przyczyniają się do produkcji spalin, dlatego gdy jest to możliwe, korzystajmy częściej z komunikacji miejskiej lub wybierajmy rower – dobry nie tylko dla środowiska, ale też naszego zdrowia!

Wybieranie lokalnych produktów

Podczas zakupów dobrze jest wybierać produkty lokalne, które nie muszą być transportowane z odległych zakątków świata. W ten sposób wspieramy też miejscowych przedsiębiorców.

Mniej opakowań i torebek

Plastikowe opakowania i torby są prawdziwą zmorą środowiska naturalnego. Używamy ich tylko raz, a potem wyrzucamy, tworząc w ten sposób mnóstwo niepotrzebnych odpadów.

Dlatego lepiej jest sięgać po produkty w papierowych opakowaniach, a na zakupy zabierać ze sobą torbę wielorazowego użytku – najlepiej bawełnianą.

Segregujmy śmieci nie tylko z okazji Dnia Ziemi. Cieszmy się pięknem lasów i nie niszczmy ich.
Wcześniej dzień ziemi obchodzono w dniu równonocy wiosennej
Z okazji Dnia Ziemi uczniowie zbierają odpady w okolicy szkoły, a także uczestniczą w lekcjach na świeżym powietrzu

Dzień Ziemi – podsumowanie

Mamy nadzieję, że z tekstu dowiedzieliście się czegoś nowego na temat historii i obchodów Światowego Dnia Ziemi. A może nawet artykuł zainspirował Was do wprowadzenia ekologicznych zmian do swojej rutyny, a przynajmniej podjęcia refleksji na tym, jak podchodzicie do kwestii związanych ze środowiskiem?

Wiecie już, jaką nazwę nosi to święto w wielu językach świata. Jeżeli chcecie nauczyć się rozmawiać na jego temat np. w języku angielskim lub francuskim, a także poszerzyć swoje słownictwo z innych dziedzin i rozwinąć podstawowe umiejętności językowe – zachęcamy do zapisania się na jeden z kursów naszej szkoły językowej. Prowadzimy zarówno zajęcia indywidualne, jak i kursy dla firm. Zapraszamy!

chatsimple