Pierwszy dzień wiosny – wiosna kalendarzowa i astronomiczna

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej przypada zawsze 21 marca
Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej przypada zawsze 21 marca

Kwitnące kwiaty, ćwierkanie ptaków, pierwsze promienie słońca i dłuższe dni sygnalizują, że wreszcie nadeszła wiosna. Ten coroczny cykl inspiruje nas do powitania nowej pory z otwartymi ramionami – to wyczekiwana odmiana od zimowych chłodów.

W zależności od kultury i kraju wiosna może mieć różne znaczenia i być celebrowana na różne sposoby. Jak wita się ją w Polsce i na świecie? Czym różni się wiosna astronomiczna od kalendarzowej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule!

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny?

Wiosna to pora odrodzenia – rośliny i zwierzęta zaczynają budzić się do życia, pojawiają się pierwsze liście, kwiaty zaczynają kwitnąć, a my zyskujemy więcej energii. Wiele osób nie może się doczekać tej pory roku.

W Polsce pierwszy dzień wiosny to 21 marca. Jest to dzień równonocy wiosennej, czyli moment, kiedy na równiku Słońce znajduje się dokładnie nad punktem Barana. Oznacza to, że dzień i noc trwają wtedy tyle samo. To symboliczne przejście zimy w wiosnę budzi wiele pozytywnych emocji i nadziei na przemiany w przyrodzie.

Wiosną obchodzimy także wiele świąt, takich jak Wielkanoc czy Święto Pracy.

Wiosna kalendarzowa a wiosna astronomiczna

Wiosna kalendarzowa i astronomiczna są określane na różne sposoby i różnią się datami oraz sposobem ich ustalania.

Wiosna kalendarzowa zaczyna się 21 marca i trwa do 21 czerwca – to okres wyznaczony przez kalendarz. Z kolei wiosna astronomiczna to moment równonocy wiosennej. Słońce znajduje się wtedy dokładnie nad równikiem. Początek astronomicznej wiosny zazwyczaj przypada na 20 lub 21 marca, ale może też zdarzyć się, że zaczyna się ona 19 marca lub 22 marca. W tym roku, czyli 2023, początek astronomicznej wiosny przypada na 20 marca.

Różnica pomiędzy oboma pojęciami polega więc na tym, że wiosna kalendarzowa jest związana z ustaloną przez kalendarz datą, natomiast wiosna astronomiczna jest określana przez położenie Słońca względem Ziemi.

Pierwszy dzień wiosny w Polsce

W Polsce istnieją różne zwyczaje i tradycje związane z pierwszym dniem wiosny, w tym palenie lub topienie marzanny. Dla naszych słowiańskich przodków zakończenie zimy było nie lada wydarzeniem. Świętowali je poprzez tak zwane Jare Gody, w których dziękowali za nowy początek.

Współcześnie popularnym zwyczajem się wiosenne porządki, czyli gruntowne wysprzątanie domu i ogrodu na nowy okres roku

Topienie marzanny

Symboliczne topienie lub palenie marzanny to jeden z najważniejszych symboli wypędzania zimy w oczekiwaniu na wiosnę.

Marzanna to rzeźba lub kukła zrobiona z gałęzi, trawy i szmat, symbolizująca zimę. Na początku wiosny jest zanoszona pochodem nad rzekę lub staw, gdzie się ją topi lub pali. To symboliczny obrzęd przepędzania zimy i wzywania wiosny. Marzanna uosabiać miała niegdyś boginkę śmierci.

Chodzenie z królową

Podczas Jarych Godów po utopieniu marzanny młodzi ludzie wyruszali do lasu, aby zebrać młode drzewka i udekorować je różnymi prezentami dla bogini Dziewanny. Następnie ozdobione drzewka były wynoszone do wsi, gdzie chodzono z nimi, grając na instrumentach i tańcząc.

Po zakończeniu zabawy drzewka były zwracane do lasu, uważanego za święty gaj, gdzie narzeczeni spotykali się i prosili boginię Dziewannę o błogosławieństwo przez cały rok. Ten zwyczaj bywa nadal praktykowany na Podlasiu i nazywany jest chodzeniem z królową.

Dzień Wagarowicza

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca, obchodzony jest także Dzień Wagarowicza. Tego dnia uczniowie i studenci często wybierają się na wagary. W ostatnich latach święto upowszechniło się na tyle, że zaczęto z jego okazji organizować różnego rodzaju imprezy, koncerty, piknik.

Astronomiczna wiosna rozpoczyna się zawsze w momencie równonocy wiosennej.
Początek wiosny to dla wielu osób czas na wiosenne porządki
palenie lub topienie marzanny to polski zwyczaj związany z pierwszym dniem wiosn

Powitanie wiosny na świecie

Zwyczaje związane z powitaniem wiosny na całym świecie wyglądają bardzo różnie. Od barwnych festiwali w Azji, po mistyczne obrzędy w Europie, istnieją setki sposobów na celebrowanie nadejścia wiosny.

Hiszpańskie Święto Ognia

W Walencji, w Hiszpanii, corocznie odbywa się jeden z najbardziej widowiskowych festiwali wiosennych o nazwie Las Fallas. Ma on miejsce pomiędzy 15 a 19 marca i wiąże się z tradycją cieśli, którzy porządkując swoje warsztaty przed nadchodzącą wiosną, wyrzucali niepotrzebne drewniane konstrukcje, aby później je spalić.

Z czasem te porządki zaczęły łączyć się z dniem patrona całego kraju, św. Józefa, a ogniska palono na jego cześć. Prosty i niepozorny zwyczaj przerodził się w spektakularny festiwal, podczas którego w całej Walencji zapala się ogromne ogniska, a ulice miasta wypełniają się kukłami, osiągającymi rozmiary nawet 6 metrów, które płoną pod koniec święta. Wśród nich znajdą się zarówno te tradycyjne, wykonane z kartonu, drewna i wosku, jak i nowoczesne, przedstawiające postacie z polityki i świata show-biznesu.

Podczas festiwalu Las Fallas odbywają się również spektakularne pokazy sztucznych ogni, a także konkurs, w którym różne grupy rekonstrukcyjne rywalizują między sobą, by pokazać, kto wystrzeli najbardziej donośną i imponującą salwę. Festiwal kończy się tak zwanym terremoto, czyli wybuchem setek salw jednocześnie – to niesamowite zjawisko sprawia wrażenie trzęsienia ziemi.

Marzysz o podróży do Hiszpanii, odkrywaniu pięknych miast, zatok i plaż? Wiosna wiąże się z przypływem energii, więc to doskonały moment, by zacząć naukę nowego języka lub rozwijać swoje umiejętności. Sprawdź naszą ofertę kursów języka hiszpańskiego i przygotuj się na wymarzoną podróż!

Japońskie Hanami

Z początkiem wiosny w Japonii obchodzi się tzw. hanami – zwyczaj powiązany z kwitnięciem wiśni, znanych również jako sakury. To wyjątkowy czas, kiedy Japończycy i turyści z całego świata gromadzą się w parkach i ogrodach, aby podziwiać piękno kwitnących drzew i celebrować nadejście wiosny.

Podczas hanami parki i ogrody są dekorowane specjalnymi lampionami, co nadaje im magiczną atmosferę. Wiele osób organizuje pikniki. Na kocach rozkładanych pod drzewami podziwiają kwitnące wiśnie, jedząc tradycyjne japońskie potrawy i pijąc sake. Hanami to nie tylko okazja do podziwiania kwitnących drzew, ale także w dużej mierze do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Kwitnienie wiśni jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu japońskim, a wiele osób planuje swoje wakacje właśnie wokół tego święta. Turyści z całego świata przyjeżdżają do Japonii, aby na własne oczy zobaczyć piękno kwitnących drzew i uczestniczyć w tradycyjnych japońskich obrzędach. W tym czasie wiele sklepów i restauracji oferuje specjalne menu związane z hanami, a parki są pełne Japończyków i turystów.

Holi, czyli festiwal kolorów

Holi to tradycyjny hinduski festiwal, obchodzony także jako święto wiosny i znany jako „festiwal kolorów”. Święto to przypada zwykle w marcu i trwa od jednego do dwóch dni.

Podczas Holi ludzie gromadzą się na ulicach i w parkach, aby tańczyć, śpiewać i malować się nawzajem przy pomocy kolorowego proszku zwanego gualal. Festiwal kolorów jest okazją do wyrażenia wdzięczności za zbiory, a także próśb o dobre zdrowie i pomyślność.

Kolorowe proszki to jeden z najbardziej znanych symboli święta. Wiele osób przygotowuje specjalne mieszanki proszków, którymi następnie nawzajem się obrzucają. Niektórzy używają również wody i farb do malowania ciała i ubrań. Podczas festiwalu w miastach i wsiach organizowane są różne wydarzenia, w tym pokazy tańca, koncerty i parady.

Wiosna, czyli nowe początki

Pierwszy dzień wiosny to szczególny czas dla wielu osób, zwłaszcza miłośników przyrody i tych, którzy po prostu chcą rozpocząć sezon ze świeżym spojrzeniem. Dni stają się coraz dłuższe, temperatura rośnie, a kwiaty kwitną – trudno oprzeć się wiosennej ekscytacji!

A jeśli wiosna także dla Ciebie jest inspiracją do podjęcia nowych aktywności i chcesz rozpocząć lub kontynuować naukę języka obcego, zajrzyj do naszej oferty kursów językowych i znajdź odpowiednie rozwiązanie dla siebie.

chatsimple