Prestige – co to znaczy?

poduszki, produkty, zespół

Gdy słyszymy, że coś zyskało prestige, wiemy, że nie będzie mowy o czymś zwyczajnym, ale o czymś ponadprzeciętnym.

Prestiż to inaczej renoma, szacunek, głębokie poważanie drugiej osoby. Czasem słowo to może również dotyczyć atrakcyjnych i pożądanych dóbr materialnych – samochodów, kosmetyków czy ubrań.

Prestige – pochodzenie słowa

Prestige przedostało się do języka angielskiego od francuskiego słowa prestige, które wywodzi się od łacińskiego praestīgium (iluzja). Synonimy tego wyrazu to status, fame, reputation i notoriety. Do jego przeciwieństw można zaliczyć worthlessness, infamy, disgrace i disrepute.

Prestige – cytaty w języku angielskim

Co o prestiżu mówią znane osobistości? Zerknijmy na cytaty wraz z tłumaczeniem na język polski.

“Prestige is the shadow of money and power” C. Wright Mills – Prestiż to cień pieniędzy i władzy.

“The line between winning and losing is very thin, and wins give you prestige, stability, and continuity” Diego Godin – Granica między zwycięstwem a porażką jest bardzo cienka, ale to zwycięstwa przynoszą ci prestiż, stabilność i ciągłość.

“At one point in my life, I thought getting old was a bad thing. Then I realized that the prestige, the respect, and the honor that people hold you at for being able to do anything for 20 years is well worth it” Mark Henry – Dawniej myślałem, że starzenie się jest złe. Potem zdałem sobie sprawę, że prestiż, szacunek i honor, jakim ludzie darzą cię za to, że potrafisz robić cokolwiek przez 20 lat, są tego warte.

“Authority doesn’t work without prestige, or prestige without distance” Charles de Gaulle – Autorytet nie działa bez prestiżu ani prestiż bez odległości.

“However, there’s three reasons for doing things in this particular world. One is love, one is prestige and the other’s money. If you get all three together, that’s fine” Richard O’Brien – Są trzy powody, dla których robimy rzeczy. Jednym jest miłość, drugim prestiż, a trzecim pieniądze. Jeśli udaje ci się połączyć wszystkie trzy, to świetnie.

Jak użyć słowa prestige w zdaniu?

Czasami znasz znaczenie danego słowa w języku angielskim, a i tak trudno Ci zastosować je w zdaniu. Aby uniknąć takiej sytuacji, przygotowaliśmy przykłady.

The university is known for its academic prestige. – Uniwersytet jest znany z akademickiego prestiżu.

He earned a lot of prestige after his groundbreaking research was published. – Zdobył prestiż po opublikowaniu przełomowych badań.

Many people buy luxury cars not just for comfort, but for the prestige they bring. – Wiele osób kupuje luksusowe samochody nie tylko dla wygody, ale również dla prestiżu, który im przynoszą.

Achieving such a high position in the company comes with both responsibility and prestige. – Osiągnięcie tak wysokiej pozycji w firmie wiąże się z odpowiedzialnością i prestiżem.

The film festival has gained international prestige over the years. – Festiwal filmowy zdobył międzynarodowy prestiż na przestrzeni lat.

pasuje do przechowywania elementów
informacje, dzięki
poczucie, cutter

The Prestige – film

Prestiż to film Christophera Nolana z 2006 roku. Akcja thrillera rozgrywa się w XIX-wiecznym Londynie. Główni bohaterowie, Robert Angier i Alfred Borden, to rywalizujący ze sobą magicy sceniczni. Ich celem jest stworzenie najlepszej iluzji. Aby osiągnąć zwycięstwo, nie zawahają się przed niczym. Podczas pokazów ginie Julia Angier, żona jednego z nich.

Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Christophera Priesta. Thriller spotkał się z pozytywną reakcją publiczności i krytyków.

Prestige w językach obcych

Sprawdź, jak powiedzieć prestige w najpopularniejszych językach obcych.

 • Niemiecki – Prestige
 • Francuski – prestige
 • Hiszpański – prestigio
 • Włoski – prestigio
 • Portugalski – prestígio
 • Rosyjski – престиж (prestizh)
 • Chiński – 威望 (wēiwàng)
 • Japoński – 名声 (meisei)
 • Koreański – 명성 (myeongseong)
 • Arabski – هيبة (haybah)
 • Turecki – prestij
 • Niderlandzki – prestige
 • Grecki – πρεστίζ (prestíz)
 • Szwedzki – prestige
 • Norweski – prestisje
 • Duński – prestige
 • Fiński – prestiisi
 • Hindi – प्रतिष्ठा (pratiṣṭhā)
 • Urdu – وقار (waqaar)
 • Hebrajski – פְּרֶסְטִיז’ (prestige)
 • Perski (Farsi) – اعتبار (e’tebar)
 • Ukraiński – престиж (prestyzh)
 • Czeski – prestiž
 • Słowacki – prestíž
 • Węgierski – presztízs
 • Rumuński – prestigiu
 • Bułgarski – престиж (prestizh)
 • Serbski – престиж (prestizh)
 • Chorwacki – prestiž

Czy nauka języków obcych przynosi prestiż?

Oczywiście! Ucząc się angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego, zwiększasz swoją szansę na zdobycie lepiej płatnej pracy. Zyskujesz również możliwość komunikacji z ludźmi z całego świata, wymieniania się z nimi doświadczeniami. Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu – zapisz się na kurs języka obcego. Nie pożałujesz!

chatsimple