Prymus – co to znaczy?

https
https

Prymus i prymuska to bardzo pozytywne słowa, które oznaczają ucznia odznaczającego się najlepszymi postępami w nauce. Wszyscy rodzice chcieliby usłyszeć, że to właśnie ich dziecko zostało wyróżnione tym określeniem.

To jednak niejedyne znaczenie tego słowa. Prymus to również stara kuchenka do gotowania na paliwach ciekłych. Jeśli jesteś ciekaw, skąd pochodzi ten wyraz – trafiłeś w dobre miejsce.

Prymus – pochodzenie słowa

Prymus pochodzi od łacińskiego słowa prīmus (pol. „pierwszy”). Wcześniejsza wersja tego wyrazu brzmiała prīsmos i została zaczerpnięta z praitalskiego *priisemos. Podróżując w czasie jeszcze dalej, dochodzimy do praindoeuropejskiego preh₂- (pol. „przed”).

Prymus – imię o łacińskim pochodzeniu

Jak już wiesz, Prymus wywodzi się od łacińskiego słowa pierwszy (prīmus). Imieniny obchodzi 3 stycznia i 9 lutego. Jego żeński odpowiednik to Prima. Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia są: Prymusek, Prymunio, Prymcio i Prym.

Patronem imienia jest św. Primus z Lemelle, który żył w IV wieku. Był diakonem i męczennikiem. Stanął w obronie ołtarza lokalnego kościoła i zginął z rąk napastników.

Prymus – amerykańska komedia romantyczna

Prymus to również czarno-biała amerykańska komedia romantyczna z 1958 roku wyreżyserowana przez George’a Seatona. Film przedstawia historię Jamesa Gannona, doświadczonego dziennikarza, w którego rolę wcielił się Clark Gable.

Gdy dziennikarz zostaje wysłany na kurs prowadzony przez urokliwą Ericę Stone (Doris Day), jego życie się zmienia. Chociaż para początkowo nie pała do siebie sympatią, z czasem rodzi się między nimi uczucie. Film zdobył wiele nominacji, w tym do Oscara oraz Złotego Globu. Ciekawostką jest, że obraz został nakręcony w czerni i bieli po to, aby zatuszować nadwagę Gable’a.

maszynka do gotowania
prymus – co to jest
co to znaczy prymus

Prymus w językach obcych

Sprawdź, jak na najlepszego ucznia wołają w innych krajach:

 • Niemiecki: Top-Schüler
 • Angielski: best student
 • Francuski: meilleur élève
 • Włoski: studente migliore
 • Hiszpański: mejor estudiante
 • Rosyjski: лучший ученик (luchshiy uchenik)
 • Ukraiński: найкращий учень (naikrashchiy uchen)
 • Niderlandzki: beste student
 • Grecki: κορυφαίος μαθητής (koryfaíos mathitís)
 • Portugalski: melhor aluno
 • Szwedzki: bästa studenten
 • Turecki: en iyi öğrenci
 • Norweski: beste student
 • Fiński: paras opiskelija
 • Duński: bedste elev
 • Węgierski: legjobb diák
 • Czeski: nejlepší student

Nauka języków obcych – zostań prymusem

Nauka języków obcych to inwestycja w siebie, zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i zawodowej. Choć powszechnie uważa się, że wymaga specjalnych zdolności, tak naprawdę, aby odnieść sukces, wystarczy motywacja, regularność i dobry nauczyciel.

chatsimple