Ragamuffin

Budowa ciała Ragamuffin

Ragamuffin to słowo, którego wiele osób może nie znać. Oznacza ono rasę kotów domowych. Jak wygląda kot ragamuffin i co go cechuje? Czy słowo to ma również inne znaczenie?

Ragamuffin jest stworzeniem, które dopasuje się do wielu rodzajów charakteru oraz trybów życia. To właśnie za tę cechę ceni go sobie wielu właścicieli zwierząt.

Etymologia słowa „ragamuffin”

Występujące w nazwie kota słowo „ragamuffin” w języku angielskim ma dwa znaczenia. Jak wskazuje Cambridge Dictionary, definicja tego przestarzałego i nieformalnego wyrazu to: „a dirty untidy child in torn clothes”, co po polsku oddalibyśmy za pomocą słowa obdartus bądź obszarpaniec. Prawdopodobnie ze względu na pewne wizualne podobieństwo do takiego dziecka w pewnym momencie określenie to przypisano omawianej rasie kotów.

Wygląd

Kot ragamuffin wyróżnia się szczególnie pod względem wyglądu. Jego sierść występuje w prawie każdym kolorze i wzorze, co jest jedną z cech charakterystycznych tej rasy kotów.

Ragamuffin ma rozbudowaną klatkę piersiową oraz silne barki. Jest mocno owłosiony – posiada bardzo gęstą sierść, co można zobaczyć na pierwszy rzut oka. Ma on puszysty ogon oraz równie puchaty kołnierz. Jego miła w dotyku sierść jest uznawana za kolejny atut tej rasy.

Jeśli chodzi o głowę, znajduje się na niej para lekko zaokrąglonych uszu z dłuższą sierścią na ich końcach. Głowa sama w sobie jest również zaokrąglona oraz delikatnie większa w porównaniu do innych ras kotów, a osadzone w niej oczy w kształcie orzechów włoskich występują w wielu kolorach. Kolejna cecha charakterystyczna tego zwierzęcia to długi, owłosiony ogon.

Jeszcze jedna istotna cecha tego kota to jego rozmiar. Rasa kotów ragamuffin jest pod tym względem imponująca. Zaliczają się one do największych przedstawicieli kotów. Dorosłe kotki mogą osiągnąć wagę od 4 do nawet 7,5 kg. Natomiast dorosłe samce mogą mieć nawet do 10 kg.

Koty Ragamuffin razem z rasą selkirk rex longhair
Budowa ciała Ragamuffin
ragamuffin to kot

Kot ragamuffin – charakter

Charakter tej rasy kotów odpowiada wielu osobom. Można nawet stwierdzić, że również miłośnicy psów szybko docenią nowego podopiecznego ze względu na wiele cech, które typowo utożsamiamy z psami, a które znajdziemy u ragamuffina.

Typowy pies a kot ragamuffin

Pośród tych cech znajdziemy między innymi niesamowitą lojalność. Ta rasa kotów niezwykle szybko się przywiązuje do swoich właścicieli. Z tego też powodu, pomimo że spacery z pupilem nie są zakazane, zalecane jest, aby zwierzę przebywało przede wszystkim w domu. Istnieje bowiem ryzyko, że pupil podczas wędrówki po okolicy przywiąże się do jakiejś napotkanej osoby, uznając ją za swojego nowego właściciela.

Ragamuffin i jego typowe zachowania

Pomimo tego, że ten niezwykły czwórnóg bardzo łatwo adaptuje się do nowych środowisk, źle reaguje na przedłużającą się nieobecność właściciela. Domaga się pieszczot od swojego opiekuna. Jest bardzo przyjazny w stosunku zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Dobrze też reaguje na różnego rodzaju zabawy i interakcje. Można stwierdzić, że jak długo ktoś będzie poświęcał mu uwagę, tak długo ragamuffin będzie zadowolony.

Dla kogo będzie odpowiedni ragamuffin?

Ze względu na jego łagodną i przyjazną naturę kot ragamuffin będzie odpowiedni nawet dla rodzin z bardzo małymi dziećmi. Jest on typem zwierzaka, z którym można bawić się całymi dniami, ale chętnie też towarzyszy każdemu, kto ma w planach spokojny wieczór spędzony na kanapie przy Netflixie. To inteligentny podopieczny – ragamuffin bardzo łatwo „dogada się” z każdym właścicielem.

Cena

W Polsce znalezienie hodowli ragamuffina nie jest proste, ponieważ niewielu hodowców decyduje się na tę konkretną rasę. W związku z tym ceny naturalnie też nie należą do najniższych. Osobniki tej rasy mogą kosztować nawet do 1500 zł przy początkowej cenie minimum 700 zł.

Ragamuffin charakter w obrębie rasy
Ragamuffin otoczony przez ludzi
Rasy ragamuffin – kot ragamuffin

Ragamuffin – pielęgnacja

Jak każdy pupil, także ragamuffin wymaga opieki i pielęgnacji. Dobrobyt naszego podopiecznego zależy od tego, czy odpowiednio o niego zadbamy. Z tego powodu musimy włożyć w to trochę wysiłku. Warto poszukać w sprawdzonych źródłach informacji na temat tego, co należy robić, a czego nie, aby nasz czworonogom nie stała się żadna krzywda. Odpowiednią opcją może być również zapytanie hodowcy tej rasy podczas zakupu zwierzaka o wskazówki z nim związane.

Higiena

Higiena jest ważna nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Ragamuffin jako rasa kotów cieszy się niezwykle gęstym i puszystym futrem, o które trzeba bardzo dbać.

W związku z tą charakterystyczną cechą trzeba wziąć pod uwagę fakt, że kot musi być regularnie wyczesywany z powodu ryzyka filcowania się sierści. Jeśli nie jest to wykonywane regularnie, jego skołtuniona sierść może stworzyć zagrożenie dla jego życia, takie jak na przykład zakłaczenie.

Kolejne ryzyko związane z brakiem pielęgnacji również odnosi się do sierści. Zazwyczaj koty domowe nie wymagają żadnej pomocy od ludzi, jeśli chodzi o utrzymywanie ich samych w czystości. Ich szorstki język świetnie się do tego nadaje i każda rasa kotów, w tym również ragamuffin, bezbłędnie sobie z tym sama radzi.

Problem powstaje wtedy, gdy sierść naszego podopiecznego zostanie zabrudzona w jakiś szczególny sposób, np. podczas zabawy na zewnątrz. Kot, starając się wyczyścić swoje futro, może wprowadzić do swojego przewodu pokarmowego niebezpieczne substancje, groźne dla jego życia. W celu uniknięcia właśnie takich sytuacji ważne jest kontrolowanie czystości naszego zwierzątka.

Należy zwracać również uwagę na stan pazurów i uszu.

Rasy kotów ragamuffin; kocięta rasy ragdoll
Ragamuffin i znaczenie wieku kota
Kociak ragamuffin wśród kociąt innej rasy – zabawa

Ragamuffin – zabawa

Ragamuffin to spokojny kot, jednak jego potrzeba atencji pozwala mu na cieszenie się wieloma rodzajami zabaw. Każda forma uwagi ze strony właściciela jest dla niego niezwykle ważna. Posiadacze osobników tej rasy powinni pomyśleć o zakupieniu specjalistycznych zabawek dla kotów.

Zdrowie

Ragamuffin to rasa odznaczająca się bardzo dobrym zdrowiem. Kot ten prawie w ogóle nie choruje oraz nie jest obciążony genetycznie. Aby życie ragamuffina nie było zagrożone, trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Żywienie – ragamuffin

Mimo że kot ragamuffin może jeść wiele rzeczy, najlepszym wyborem jest dla niego karma, która pomoże mu pozbyć się z przewodu pokarmowego zalegającej w nim sierści. Zminimalizuje to ryzyko pojawienia się zakłaczenia. Wysokiej jakości karma to dobry pomysł również ze względu na futro kota. Odpowiednie składniki odżywcze pomogą zadbać o długą i puszystą sierść ragamuffina.

Długość życia

Średnia długość życia rasy ragamuffin waha się pomiędzy 12 a 16 lat. W porównaniu do innych ras kotów można ragamuffina nazwać zwierzęciem długowiecznym. Ważne jednak, żeby odpowiednio dbać o swojego podopiecznego.

Historia i pochodzenie rasy ragamuffin

Rasa kotów ragamuffin wywodzi się od rasy ragdoll. Jej początki sięgają lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to Ann Baker stworzyła, a zarazem zastrzegła wykreowaną przez siebie rasę. Z tego powodu mianem ragdoll nazwiemy koty pochodzące wyłącznie z hodowli uznanych przez International Ragdoll Cat Association.

Ragamuffin to rasa, która powstawała w ciągu kolejnych dwóch dekad. Hodowla kotów ragdoll cechowała się restrykcyjnością, więc w obrębie rasy dozwolone były tylko osobniki spełniające szereg wymogów. Dla wielu hodowców nazwa ragamuffin zaczęła oznaczać koty, które przynajmniej częściowo wpisywały się w te warunki. Powoli z tego powodu zaczęto wysuwać stwierdzenie, że nie jest to odmiana ragdolla, ale odrębna rasa.

Które organizacje uznają koty ragamuffin za odrębną rasę?

Ragamuffin jako rasa kotów jest uznawany przez wiele organizacji, takich jak ACFA (American Cat Fanciers Association), CFF (Cat Fanciers Federation) czy UFO (United Feline Organisation). Znajduje się on również w rejestrze ras CFA (Cat Fanciers’ Association). W przeciwieństwie do nich FIFe (Fédération Internationale Féline) nie uznaje rasy ragamuffin.

Brak posiadania wszystkich wymogów u przedstawicieli rasy ragamuffin jest spowodowany mieszaniem jej z innymi rasami. Hodowcy krzyżowali ją między innymi z kotami himalajskimi czy też perskimi. Opis rasy kotów ragamuffin jest ciężki do stworzenia z powodu ogromnej różnorodności, co możemy zobaczyć w detalach takich jak ich kolor oczu i sierści.

Ragamuffin – żywienie kota
Ragamuffin – kocięta rodzą wiele emocji
Ann Baker oraz kot rasy Ragamuffin

Przedstawione powyżej cechy powinny jednak być wystarczające, żeby rozpoznać kota rasy ragamuffin. Jeżeli napotkasz to słowo w jakimś tekście, nie będziesz już miał również raczej problemu ze zrozumieniem, o czym jest mowa.

Jeśli chciałbyś poznać więcej ciekawych słów występujących w języku angielskim, francuskim lub innym – zapisz się na jeden z naszych kursów językowych. Organizujemy zajęcia dla firm, a także lekcje indywidualne. Zapraszamy!

Zobacz też, co oznaczają inne słowa pochodzące z języków obcych: parabellum, quirky.

chatsimple