Światowy Dzień Książki – co warto o nim wiedzieć?

Dzień Książki i Praw Autorskich. 23 kwietnia w Katalonii obdarowywano kobiety czerwonymi różami.

Światowy Dzień Książki, znany również jako Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Międzynarodowy Dzień Książki, to święto przypadające co roku 23 kwietnia. Jest organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrony własności intelektualnej poprzez wykorzystywanie praw autorskich.

Międzynarodowy Dzień Książki ma na celu promowanie literatury i popularyzowanie czytelnictwa zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. W tym artykule przybliżymy historię tego czytelniczego święta oraz sposób jego obchodów.

Światowy Dzień Książki – historia święta

Choć 23 kwietnia został z inicjatywy UNESCO ogłoszony Światowym Dniem Książki dopiero w 1995 roku, to historia tego święta wiąże się z długą tradycją. Pomysł organizacji święta zrodził się już w 1926 roku w Katalonii.

Początkowo planowano powiązać święto z dniem 7 października, czyli domniemaną datą narodzin renesansowego pisarza hiszpańskiego, Miguela de Cervantesa, jednak później przeniesiono Dzień Książki na 23 kwietnia.

Ta data również ma duże znaczenie dla literatury światowej. Wskazuje się, że jest to dzień śmierci Cervantesa, peruwiańskiego historyka Incy Garcilasa de la Vegi oraz Williama Szekspira. Trzeba przy tym zaznaczyć, że datę śmierci Cervantesa i de la Vegi podaje się według kalendarza gregoriańskiego, a w przypadku Szekspira – juliańskiego.

23 kwietnia to w Katalonii ważne święto narodowe – dzień patrona regionu, św. Jerzego. Jest on znany głównie z tego, że według legendy pokonał smoka. W ten dzień kobiety obdarowywano czerwonymi różami, których kolor symbolizuje krew świętego. W późniejszym czasie kobiety zaczęły odwzajemniać podarunki i dawać mężczyznom książki.

Od 1930 roku Dzień Książki obchodzony jest w całej Hiszpanii, a od 1964 roku – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

Dzień Książki i Praw Autorskich. 23 kwietnia w Katalonii obdarowywano kobiety czerwonymi różami.
Czerwone róże prezentowane kobietom w Katalonii symbolizowały krew smoka pokonanego przez św. Jerzego.
Dzień Książki zrzesza czytelników literatury światowej na całym świecie.

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich – obchody

Jak obchodzony jest Światowy Dzień Książki? 23 kwietnia w Polsce i na świecie odbywają się różne spotkania i happeningi promujące czytanie książek. Przed następnym Dniem Książki warto sprawdzić, jakie wydarzenia organizowane są w Waszej miejscowości, na przykład w publicznej bibliotece. Poza tym Dzień Książki możemy świętować na co dzień – po prostu czytajmy!

Poza lokalnymi obchodami wybierana co roku przez UNESCO Światowa Stolica Książki jako centrum Dnia Książki organizuje obchody celebrujące czytelnictwo. Czym jednak jest Światowa Stolica Książki?

Światowa Stolica Książki

Każdego roku UNESCO wybiera miasto, które staje się Światową Stolicą Książki. Tytuł przyznawany jest w nagrodę za przygotowanie najlepszego programu promującego czytelnictwo. Pierwszą Światową Stolicą Książki, w 2001, został Madryt, w 2022 roku było to miasto Guadalajara w Meksyku. Polska także miała swoją Światową Stolicę Książki – w 2016 roku wyróżniony został Wrocław.

Dzień Książki w Wielkiej Brytanii i Irlandii

Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii i Irlandii święto odpowiadające Dniu Książki przypada na pierwszy czwartek marca. Tego dnia każdy uczeń otrzymuje bon do wydania właśnie na książki. Z kolei 23 kwietnia obchodzi się tam Światową Noc Książki – wydarzenie organizowane przez organizację charytatywną o nazwie The Reading Agency.

Dzień Książki i praw autorskich obchodzony jest co roku 23 kwietnia.
Dzień Książki ma na celu promowanie czytania, edytorstwa i praw autorskich
Czytanie książek to sposób na obchodzenie Dnia Książki na co dzień

Światowy Dzień Książki w językach świata

Literatura nieodłącznie związana jest z językami. Kto z nas nie chciałby czytać książek w obcym języku, nie musząc sięgać po tłumaczenie? Jeśli jesteście zainteresowani szlifowaniem swoich umiejętności językowych, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej szkoły językowej. Intensywna nauka angielskiego, hiszpańskiego lub francuskiego może sprawić, że płynne czytanie książek w tych językach stanie się możliwe!

Ze względu na międzynarodowy charakter Światowego Dnia Książki przyjrzymy się nazwom tego święta w różnych językach.

Światowy Dzień Książki w językach świata:

 • język angielski: World Book Day
 • język niemiecki: Welttag des Buches und des Urheberrechts
 • język niderlandzki: Wereldboekendag
 • język francuski: Journée mondiale du livre
 • język hiszpański: Día Internacional del Libro
 • język włoski: Giornata mondiale del libro e del diritto d’autore
 • język portugalski: Dia Internacional do Livro
 • język czeski: Světový den knihy a autorských práv
 • język słoweński: Svetovni dan knjige in avtorskih pravic
 • język chorwacki: Svjetski dan knjige i autorskih prava
 • język szwedzki: Världsbokdagen
 • język duński: Verdens bog- og copyrightdag
 • język norweski: Verdens bok- og opphavsrettsdag
 • język węgierski: A könyv és a szerzői jog világnapja
 • język turecki: Dünya Kitabı ve Telif Hakkı Günü
 • język chiński: 世界图书与版权日
 • język koreański: 세계 책과 저작권의 날
 • język japoński: 世界図書・著作権デー
Najlepszym pomysłem na świętowanie Dnia Książki jest po prostu czytanie!
Dzień Książki ma na celu również promowanie ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Dzień Książki to prawdziwe międzynarodowe święto książek

Celebrowanie Dnia Książki

A czy wy celebrujecie Dzień Książki? Albo zamierzacie zacząć w przyszłym roku? A może jesteście molami książkowymi i to święto trwa u Was cały rok?

Udział w lokalnych wydarzeniach dla wielbicieli książek, sprezentowanie komuś dobrej lektury lub zwyczajnie czytanie – sposobów na świętowanie dnia literatury jest wiele, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

chatsimple