Święto Flagi w Polsce i na świecie

2 maja można spotkać wielu Polaków z flagą. Za znieważenie flagi lub godła RP grozi w Polsce kara.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzi się 2 maja, przypada więc on między Świętem Pracy (1 maja) i Świętem Narodowym 3 Maja. Choć nie jest to dzień wolny od pracy, wiele osób bierze wtedy urlop, aby móc wyjechać na długi weekend majowy.

W Święto Flagi w oknach i na balkonach w Polsce zawisa biało-czerwona flaga – symbol polskiej tożsamości narodowej. Na ten sam dzień przypada również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 2 maja jest nie tylko częścią weekendu majowego, będącego czasem wiosennego odpoczynku, ale również dniem, w którym świętuje się polską tożsamość narodową.

Dzień Flagi – jedno z najmłodszych świąt

Czy wiedzieliście, że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych? W przeciwieństwie do Święta Pracy i Święta Narodowego 3 Maja nie ma ono za sobą długiej historii.

Sejm ustanowił 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 20 lutego 2004 roku, wprowadzając zmiany do ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Pomysł ten wyszedł od dziennikarza Andrzeja Zaporowskiego.

Wybór padł na 2 maja nieprzypadkowo. Wypada on bowiem pomiędzy dwoma ważnymi świętami państwowymi. Przeznaczenie właśnie tej daty na Dzień Flagi jest również związane z tym, że w czasach PRL-u po 1 maja nakazywano zdejmowanie flag, aby wymazać pamięć o zniesionym wówczas Święcie Konstytucji 3 Maja.

Poza tym 2 maja 1945 roku podczas operacji berlińskiej polscy żołnierze 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili polską, biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Również to wydarzenie ma niemałe znaczenie w kontekście Święta Flagi.

2 maja, w Dzień Flagi wywiesza się w biało-czerwoną flagę.
Dzień Flagi przypada po Święcie Pracy, a przed Świętem Konstytucji 3 maja.
2 maja to nie tylko Dzień Flagi, ale także Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Obchody Święta Flagi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej świętuje się przede wszystkim poprzez wywieszanie w oknie tego symbolu narodowego. Akt ten ma na celu wyrażenie szacunku dla polskiej tożsamości narodowej oraz tradycji.

Co ciekawe, największa flaga zawisa co roku na latarni morskiej w Świnoujściu.

W wielu miejscowościach 2 maja organizuje się także patriotyczne przemarsze i manifestacje. Niektórzy noszą tego dnia biało-czerwoną rozetkę, czyli kokardę narodową. Zwyczaj ten jest szczególnie pielęgnowany przez prezydenta RP.

2 maja w wielu oknach zawisa polska flaga składająca się z dwóch poziomych pasów w kolorze białymi i czerwonym
Wywieszenie flagi w Dzień Flagi RP ma wyrażać szacunek dla polskich symboli narodowych
Święto Flagi zostało ustanowione 20 lutego 2004 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Święto Flagi na świecie

Dzień Flagi celebruje się nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach na całym świecie.

Stany Zjednoczone

Dla Stanów Zjednoczonych to bardzo ważne święto, które przypada na 14 czerwca. Nosi tam ono nazwę Flag Day, a więc podobnie jak w Polsce jest to po prostu Dzień Flagi. Upamiętnia on przyjęcie flagi przez kongres 14 czerwca 1777 roku.

Może akurat planujecie wyjazd do USA lub zwyczajnie chcecie pogłębić swoją znajomość angielskiego? Jeśli jesteście zainteresowani rozwijaniem swoich umiejętności językowych, zapraszamy do zapoznania się z ofertą kursów naszej szkoły językowej.

Meksyk

Święto Flagi to ważny dzień również w Meksyku. Dia de la bandera obchodzi się w tym kraju 24 lutego. Odbywają się wtedy różnorakie uroczystości i festyny, jest to także dzień wolny od pracy.

Flaga Meksyku w obecnej formie została przyjęta w 1968 roku i składa się z pionowych pasów w kolorach: zielonym, białym i czerwonym.

Ukraina

Także Ukraina celebruje Święto Flagi, które przypada tam na 23 sierpnia i poprzedza Dzień Niepodległości (24 sierpnia). Dwa pionowe pasy – niebieski i żółty – mają swoją symbolikę. Niebieski to kolor nieba, nawiązujący do pokoju, a żółty symbolizuje zboże.

Inne kraje

Poza Polską i wymienionymi wyżej krajami Dzień Flagi obchodzi się również między innymi w Austrii, Finlandii, Hiszpanii, Chinach, Turcji, Brazylii, Kanadzie, Portugalii czy Turkmenistanie.

2 maja można spotkać wielu Polaków z flagą. Za znieważenie flagi lub godła RP grozi w Polsce kara.
Dzień Flagi przypomina o symbolach narodowych
Obchody Święta Flagi mają za zadanie propagować wiedzę o polskich symbolach narodowych.

Obchody Dnia Flagi

A czy wy 2 maja zawieszacie polską flagę w oknie lub na balkonie? Chociaż obecnie weekend majowy jest przede wszystkim okazją do odpoczynku lub krótkiego wyjazdu, to ważne, aby zadbać również o upamiętnienie świąt narodowych, które przypadają na ten czas.

Wywieszając flagę, okazujemy szacunek naszym symbolom narodowym i tradycji, a także pielęgnujemy pamięć o historii naszego kraju. Warto więc dbać o to, aby w święta państwowe – a zwłaszcza to poświęcone polskim symbolom – w naszych oknach była widoczna biało-czerwona flaga.

chatsimple