Święto Matki Boskiej Gromnicznej – kiedy jest i jak je obchodzimy?

światło na oświecenie pogan
światło na oświecenie pogan

Święto Matki Boskiej Gromniczej, inaczej Ofiarowanie Pańskie lub Spotkanie Pańskie to chrześcijańskie święto upamiętniające ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej. Przypada na czterdziesty dzień po Bożym Narodzeniu i tradycyjnie kończy okres świąteczny.

Z jakimi zwyczajami wiąże się święto Matki Boskiej Gromniczej i kiedy je obchodzimy? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie przeczytajcie ten artykuł!

Kiedy jest święto Ofiarowania Pańskiego?

Święto Ofiarowania Pańskiego wypada na czterdziesty dzień po Bożym Narodzeniu, czyli 2 lutego. W 2023 roku święto Matki Boskiej Gromniczej przypada w czwartek.

W Kościele wschodnim święto Matki Boskiej Gromnicznej obchodzone jest 15 lutego.

Nie jest to jedyne święto tego dnia. Od 1997 r. 2 lutego to również Dzień Życia Konsekrowanego, który został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II.

Historia święta Ofiarowania Pańskiego

Święto Ofiarowania Pańskiego i Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi są związane z prawem obowiązującym za czasów Jezusa i wydarzeniami po jego narodzinach.

Możemy poznać je z fragmentu Ewangelii św. Łukasza, który opisuje poświęcenie Jezusa Chrystusa w świątyni. Był to zwyczaj żydowski, według którego pierworodne dziecko płci męskiej należało ofiarować Bogu. W celu jego wykupu trzeba było przekazać symboliczną ofiarę – z reguły parę synogarlic lub gołębie.

Matki Boskiej Gromnicznej – zwyczaje i tradycje

W święto Matki Boskiej Gromnicznej kończy się okres śpiewania kolęd oraz rozbiera się choinki i żłobki. Podczas Eucharystii święci się przyniesione przez wiernych gromnice.

Matka Boska Gromniczna jest najczęściej przedstawiana ze świecą w ręku i w towarzystwie wilków.

Czym jest gromnica?

To właśnie od gromnicy pochodzi najpopularniejsza w Polsce nazwa tego święta – Matki Boskiej Gromnicznej. Jest to poświęcona świeca, która miała pełnić funkcję ochronną dla domu. Przykładowo postawienie jej w oknie w czasie burzy miało zapewnić obronę przed uderzeniem pioruna.

Do naszego kraju zwyczaj przynoszenia świecy do Kościoła przywędrował IX wieku.

Świeca gromniczna pojawia się przy wielu okazjach – podczas chrztu, przy pierwszej komunii świętej, a także co roku w Wigilię Paschalną. Tradycyjnie gromnicę wkładano do rąk konającym i zmarłym jako symbol odejścia do Boga.

Pod koniec XIX wieku zapalano tyle gromnic, ilu było domowników, a świeca, która zgasła jako pierwsza, zwiastowała swojemu właścicielowi śmierć.

Dawniej święto Matki Boskiej Gromnicznej (Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny) kończyło okres Bożego Narodzenia i wieńczyło w Polsce okres śpiewania kolęd
W celu ochrony przed piorunami stawiano zapaloną gromnicę w oknie
Dawniej w święto Matki Bożej Gromniczej urządzano uroczyste procesje

Czy Ofiarowanie Pańskie jest świętem nakazanym?

Nie, nie jest to święto nakazane, więc obecność 2 lutego na mszy nie jest obowiązkowa dla wiernych. Tego dnia w Kościele katolickim odbywa się święcenie świec i procesja z zapalonymi świecami.

Matki Boskiej Gromnicznej – przesądy i powiedzenia

Kiedyś ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej wiązały się najróżniejsze przesądy oraz powiedzenia. Poniżej przytaczamy niektóre z nich.

Pogoda w dniu święta Ofiarowania Pańskiego miała przepowiadać dalszy przebieg zimy, co pokazują przysłowia związane ze świętem:

 • Gdy w Gromnicę z dachów ciecze, zima jeszcze się przewlecze.
 • Gdy słońce świeci jasno na Gromnicę, to przyjdą większe mrozy i śnieżyce.
 • Jasna Gromnica – zła orędownica.
 • Gromnica, już ci zimy połowica, ale bywać nie nowina, że dopiero ją zaczyna.
 • Owczarz w owczarni woli widzieć wilka, jak słońce w dzień Gromnicy, chociażby chwil kilka.

Poza tym zwisające z dachu długie sople lody miały zwiastować niezwykły urodzaj marchwi. Z kolei szron na drzewach zapowiadał obfite plony w sadach.

Ofiarowanie Pańskie na świecie

Jako święto religijne Ofiarowanie Pańskie można znaleźć również za granicami Polski. Jakie tradycje wykształciły się w innych krajach?

Francuskie naleśniki

We Francji święto Matki Boskiej Gromnicznej nosi nazwę La Chandeleur (lub Fête de la chandeleur), a jego symbolem są… naleśniki. Tradycja przygotowywania ich wywodzi się jeszcze z V wieku, kiedy to papież Gelazjusz I rozdawał je przybyłym do Rzymu pielgrzymom. Z czasem wykształcił się zwyczaj, zgodnie z którym jedzenie naleśników miało zapewnić urodzaj i dobre plony.

Francuzi jedzą naleśniki 2 lutego również współcześnie – w zależności od regionu są one inne i przygotowywane z różnymi nadzieniami. Przykładowo w Bretanii dominują razowe lub gryczane naleśniki z szynką i żółtym serem albo szpinakiem i serem kozim. Z kolei na Korsyce królują naleśniki z mąki pszennej oraz kasztanowej.

Uczycie się francuskiego i chcielibyście dalej rozwijać umiejętności, przy okazji poznając kulturę i zwyczaje Francji? Wszystko to znajdziesz na kursach francuskiego naszej szkoły językowej – zajrzyj do naszej oferty i znajdź coś dla siebie!

Tamales w Meksyku

Specjalne tradycje kulinarne na 2 lutego odnajdziemy również w Meksyku.

Día de la Candelaria jest tam dniem jedzenia tamales, czyli owiniętego liściem z kolby kukurydzy nadziewanego ciasta z mąki kukurydzianej gotowanego na parze. Tamales występują w wersjach z różnymi nadzieniami – na ostro, na słodko, z mięsem lub serem.

Zgodnie ze zwyczajem na święto Trzech Króli 6 stycznia przygotowywane jest tzw. Rosca de Reyes (słodki chlebek), w środku którego chowa się niewielką figurkę Jezusa. Osoba, która ją odnajdzie, ma być gospodarzem rodzinnego spotkania w święto Ofiarowania Pańskiego. I oczywiście przygotować tamales dla całej rodziny!

Ofiarowanie Pańskie w językach świata

A jak Ofiarowanie Pańskie nazywa się w innych krajach? Poniżej przygotowaliśmy listę obejmującą różne języki:

 • język angielski – Feast of the Presentation of Jesus
 • język niemiecki – Darstellung des Herrn
 • język francuski – Fête de la chandeleur
 • język włoski – Presentazione al Tempio
 • język hiszpański – Presentación de Jesús en el Templo
 • język portugalski – Apresentação de Jesus no Templo
 • język szwedzki – Kyndelsmässodagen
Według prawa w czasach Jezusa pierworodnego syna należało po narodzeniu zanieść do świątyni i wykupić za ofiarę o wartości 5 syklów srebra
Również dzisiaj w wielu domach przechowuje się gromnicę razem z palmą wielkanocną, by chroniły mieszkańców przed wszelkim złem
Dawniej ostatni kolędnicy wyruszali właśnie w dzień panny gromnicznej

Święto Matki Bożej Gromnicznej

Obecnie święto Matki Boskiej Gromnicznej pozostało w dużej mierze zapomniane, dlatego warto zapoznać się z tradycjami i zwyczajami, które pielęgnowali nasi przodkowie.

Chcielibyście dowiedzieć się więcej o świętach w różnych zakątkach świata, przy okazji ucząc się języka obcego – na przykład angielskiego, niemieckiego lub hiszpańskiego? Zajrzyjcie do oferty naszej szkoły językowej, a z pewnością znajdziecie idealne rozwiązanie dla siebie.

chatsimple