Życzenia na Dzień Ojca

życzenia na dzień taty

Gdy kończy się maj, a rozpoczyna czerwiec, zaczynamy myśleć o zmieniających się porach roku, końcu roku szkolnego czy akademickiego oraz wakacyjnych wyjazdach. Nie zapominajmy jednak, że w drugiej połowie czerwca obchodzimy ważne święto – Dzień Ojca.

Choć wciąż nie dorównuje on popularnością obchodzonemu nieco wcześniej Dniu Matki, to stanowi wyjątkową okazję, by wyrazić miłość i wdzięczność naszym tatom. Oprócz prezentów i planowania wspólnie spędzonego czasu możemy podarować im również ciepłe słowa. W tym artykule omawiamy historię i tradycje związane z Dniem Ojca oraz prezentujemy gotowe propozycje na życzenia z okazji dnia taty, z których każdy rodzic na pewno się ucieszy. Zapraszamy do lektury.

Dzień Ojca – data, historia i zwyczaje

Jeszcze do niedawna ojciec kojarzony był z rolą nieobecnego żywiciela rodziny. Na szczęście w ciągu ostatnich kilku dekad ten obraz gruntownie się zmienił i społeczeństwo coraz lepiej rozumie, jak duży wpływ relacja z ojcem na dorastające dzieci. Co za tym idzie ojcowie są również bardziej doceniani za aktywne uczestniczenie w domowych obowiązkach i wychowywaniu swoich pociech.

Co ciekawe, to właśnie ojcu, który w ubiegłym stuleciu wyłamał się z tradycyjnej roli i poświęcił swojej rodzinie, zawdzięczamy współcześnie nam znany Dzień Ojca. Tę historię, a także datę w Polsce i na świecie oraz tradycje związane z tym świętem przedstawiamy poniżej.

Kiedy obchodzi się Dzień Ojca na świecie?

Dzień Ojca w naszym kraju świętujemy 23 czerwca, czyli niecały miesiąc po Dniu Matki wypadającym 26 maja. Jest to święto obchodzone w wielu krajach świata, ale jego data często różni się od polskiej. Na przykład w krajach południowej Europy, w tym we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii, Dzień Ojca świętowany jest 19 marca, czyli w imieniny Józefa, co oczywiście nawiązuje do biblijnego opiekuna Jezusa. Z kolei w Danii ojcowie świętują 5 czerwca. Kraje skandynawskie obchodzą Dzień Ojca o wiele później, bo w drugą niedzielę listopada – wyznaczenie tej daty może mieć związek z próbą ożywienia ruchu handlowego. Najpóźniej, na 26 grudnia, święto taty wyznaczyli Bułgarzy.

W niektórych krajach Dzień Ojca jest świętem ruchomym. Na przykład w Niemczech święto taty obchodzone jest zawsze czterdzieści dni po Wielkanocy, czyli w ten sam dzień co święto Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to również jeden z dni ustawowo wolnych od pracy. Z kolei w Szwajcarii i na Litwie ojcowie świętują zawsze w pierwszą niedzielę czerwca. Natomiast aż w ponad siedemdziesięciu innych krajach (między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Grecji, Francji i Chinach) Dzień Ojca wypada zawsze w trzecią niedzielę czerwca.

Historia Dnia Ojca

Pomysł na Dzień Ojca pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszy raz obchodzono go 5 lipca 1908 w Zachodniej Wirginii, by uczcić wszystkich ojców, którzy zginęli w katastrofie górniczej w Monongah.

Jednak za oficjalną pomysłodawczynię corocznego święta, które znamy współcześnie, uznaje się Sonorę Smart Dodd zamieszkałą w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Gdy Sonora miała szesnaście lat, jej matka zmarła przy porodzie kolejnego potomka, a wychowaniem szóstki dzieci zajął się ojciec.

Już jako dorosła kobieta, słuchając kazania podczas mszy na temat Dnia Matki, Sonora Smart Dodd zdała sobie sprawę, że ojcowie są nieporównywalnie mniej doceniani za trud wkładany w wychowanie dzieci niż matki, których święto ma swoje korzenie w starożytności, a w Stanach Zjednoczonych obchodzone było już od 1858 roku.

Ponieważ Sonora Smart Dodd darzyła swojego ojca, weterana wojny secesyjnej, ogromnym szacunkiem i wdzięcznością za poświęcenie się rodzinie, postanowiła zainicjować coroczne obchody odpowiednika Dnia Matki. Zaproponowała na to święto datę urodzin swojego ojca, czyli 5 czerwca. Ostatecznie jednak wybrano na nie trzecią niedzielę czerwca i obchody pierwszego Dnia Ojca odbyły się 19 czerwca 1910 roku w Spokane. Sześć lat później święto przyciągnęło uwagę prezydenta Woodrowa Wilsona, który przyjechał do miasteczka, by przemówić w trakcie uroczystości.

Z początku Dzień Ojca był jedynie tradycją lokalną, a w latach dwudziestych zupełnie zanikł, ponieważ zajęta studiami Sonora Smart Dodd przestała ją promować. Jednak gdy kobieta kilka lat później wróciła do miasteczka, ponownie zajęła się organizacją obchodów, tym razem starając się rozreklamować je w całym kraju. W tym celu zaangażowała do pomocy firmy, które najbardziej skorzystałyby na komercyjnym sukcesie Dnia Ojca, na przykład producentów męskiej odzieży, fajek i innych produktów tradycyjnie przeznaczanych na prezenty dla mężczyzn.

Z początku jej wysiłki nie przynosiły żadnych rezultatów. Społeczeństwo odrzucało święto, postrzegając je jako próbę powtórzenia komercyjnego sukcesu Dnia Matki, a wszystkie usiłowania ustanowienia go świętem narodowym kończyły się porażką. Dopiero w 1966 roku prezydent Lyndon B. Johnson wydał pierwszą proklamację prezydencką ku czci ojców, wyznaczając trzecią niedzielę czerwca jako Dzień Ojca. Sześć lat później prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił go stałym świętem narodowym.

W Polsce świętujemy Dzień Ojca od roku 1965.

Pamiętajmy, by życzenia wielkanocne wysłać rodzinie przed świętami, a w czerwcu świętować dzień taty
publikujemy najciekawsze artykuły
Wideo Rozpowszechnianie niniejszego artykułu

Jak świętuje się Dzień Ojca na świecie?

Tradycje związane z obchodami dnia taty towarzyszą nam od wczesnego dzieciństwa. Jego nieodłącznym elementem są własnoręcznie wykonywane laurki i drobne prezenty, które często przygotowuje się w przedszkolu i szkole. Dzieci angażują się również w przygotowywanie przedstawień, które następnie odgrywają przed swoimi ojcami w trakcie uroczystości. Dorosłe dzieci natomiast chętnie kupują gotowe kartki okolicznościowe oraz prezenty, składają życzenia oraz przeznaczają ten dzień na wspólne wyjście, by uczcić to święto.

Tradycje związane z Dniem Ojca w wielu miejscach na świecie nie różnią się od tych, które znamy z naszego kraju. Jednak istnieją zwyczaje charakterystyczne dla niektórych państw, które mogą nas zaskoczyć. Oto niektóre z nich:

 • W Stanach Zjednoczonych z okazji dnia taty często organizuje się grilla dla całej rodziny oraz wspólnie uprawia różne sporty.
 • W Rosji Dzień Ojca uświetniają parady wojskowe.
 • Nieodłączny element świętowania Dnia Ojca w Niemczech stanowi piwo. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, co czyni go świetną okazją do hucznej zabawy. Ojcowie spędzają ten dzień, nie tylko pijąc piwo w gronie znajomych, ale również organizując wycieczki, na które zabierają wózki wyładowane trunkami i jedzeniem (tak zwane Bollerwagen). Wielu z nich zakłada tego dnia kolorowe ubrania lub regionalne stroje.
 • W Meksyku odbywa się bieg zwany Carrera del Dia del Padre o dystansie 21 kilometrów, w którym uczestniczą ojcowie wraz ze swoimi dziećmi. Po ukończeniu biegu rodziny mogą wziąć również udział w przyjęciach, na które podaje się tradycyjne meksykańskie jedzenie.
 • W Finlandii z okazji dnia taty oprócz życzeń, kartek i własnoręcznie wykonanych upominków ojcowie otrzymują od swoich dzieci również śniadanie do łóżka. Wiele szkół w dniu poprzedzającym Dzień Ojca przygotowuje również poczęstunek dla ojców uczniów, składający się z kawy i ciasta.
 • W Australii w Dzień Ojca wręczana jest Nagroda Ojca Roku (Australian Father of the Year Award). Każde dziecko może nominować do niej swojego tatę. Otrzymuje ją ten kandydat, który według komisji najbardziej przysłużył się swojej społeczności lub krajowi oraz stanowi wzór do naśladowania.
 • W Tajlandii tradycyjnie wręcza się ojcom kwiaty Canna, które mają chronić ich przed złem. Dzień taty jest tam obchodzony o wiele później niż w większości krajów, ponieważ jego data to 5 grudnia, czyli dzień urodzin najdłużej sprawującego swój urząd króla Tajlandii, Bhumibola Adulyadeja. Król stanowi bowiem symboliczną figurę ojcowską dla obywateli. Oprócz uczestniczenia w licznych państwowych uroczystościach wielu Tajlandczyków zakłada także tego dnia żółte ubrania, których kolor reprezentuje poniedziałek, czyli dzień narodzin króla.
 • W Norwegii obchody Dnia Ojca wiążą się z legendą pochodzącą z nordyckiego folkloru opowiadającą o Ojcu Szkielecie (Stommefader), który biega przez las, krzycząc, że diabeł połknął jego syna. O północy norwescy ojcowie odgrywają tę legendę na ulicach miast.
 • Niektóre włoskie miasteczka kontynuują zaskakującą tradycję urządzania wyścigów osłów w Dniu Ojca. Odwołuje się to do podróży Józefa z Maryją do Betlejem.
 • Postać Ojca Szkieleta (Padre Esquelet) pojawia się również w obchodach Dnia Ojca w Urugwaju. Tam każda rodzina z tej okazji wiesza przed domem plastikową figurę szkieletu.
 • Na Tajwanie dzień taty jest świętowany 8 sierpnia, czyli ósmego dnia ósmego miesiąca. Datę wybrano, ponieważ w języku mandaryńskim cyfra osiem to „ba”, a ósmy dzień ósmego miesiąca czyta się jako „ba ba”, co brzmi jak mandaryńskie słowo oznaczające tatę.
 • W Korei Południowej 8 maja obchodzony jest Dzień Rodzica (po koreańsku: 어버이날, Eobeoinal), który zastąpił Dzień Matki. Popularnym prezentem z tej okazji są goździki.

Czego życzyć tacie z okazji Dnia Ojca?

Życzenia na dzień taty mogą być długie i krótkie, zabawne i poważne, proste i rymowane, złożone osobiście bądź zapisane na kartce okolicznościowej. Najważniejsze, by pochodziły z głębi serca oraz były dobrze dobrane do gustu i charakteru osoby, która ma je otrzymać. Jeśli szukasz inspiracji do życzeń na Dzień Ojca, zapoznaj się z propozycjami, które przedstawiamy poniżej.

Klasyczne życzenia na Dzień Ojca

Naszą listę gotowych propozycji życzeń z okazji Dnia Ojca rozpoczynamy od życzeń klasycznych, które można zarówno złożyć osobiście, jak i wysłać w wiadomości lub zapisać na okolicznościowej kartce:

Z okazji Twojego święta pragnę życzyć Ci wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, szczęścia i spełnienia najskrytszych marzeń. Jak co roku w Dzień Ojca dziękuję Ci za to, ile trudu włożyłeś w moje wychowanie, oraz za miłość, troskę i bezpieczeństwo, które podarowałeś całej naszej rodzinie. Najserdeczniejsze życzenia!

Rymowane życzenia na Dzień Ojca

Niezmienną popularnością cieszą się oryginalne wierszyki, które umożliwiają nie tylko złożenie życzeń, ale również wykazanie się kreatywnością i poczuciem humoru. Jeśli zatem z okazji zbliżającego się Dnia Ojca szukasz inspiracji do ułożenia rymowanych życzeń, sprawdź, jakie ciekawe wierszyki przygotowaliśmy poniżej:

Dziś święto obchodzi najdroższy Tata,
więc życzenia Mu składam jak każdego lata;
niech Mu los z kwiatów życie uplata,
niech Go nigdy nie spotka żadna przykra strata.

Pragnę słowami największej wdzięczności
życzyć Mu wiele codziennej radości,
wraz z nią spełnienia marzeń i wszelkiej pomyślności,
te skromne życzenia przyjmij wraz z wyrazami miłości!

życzenia na dzień taty
skromny bukiecik kwiatów darować
publikuje humorystyczne filmiki

Zabawne życzenia na Dzień Ojca

Choć postać ojca często kojarzona jest z surową głową rodziny, to z pewnością wielu z nich doceni dowcipne życzenia na dzień taty. Jeśli więc to właśnie zabawne życzenia najbardziej przypadną do gustu naszemu tacie, to można skorzystać z naszej propozycji:

Maj przeminął, idzie lato,
w Dzień Ojca, kochany Tato,
wysłuchaj życzeń, które rodzina cała
wraz z podziękowaniami Tobie przesyła!

Wiemy, jak ciężko pracujesz, Tato
i bardzo Cię wszyscy kochamy za to,
że dzięki Tobie dorośliśmy w szczęśliwym domu,
gdzie niczego nigdy nie brakowało nikomu!

Niech więc Cię zawsze tylko szczęście spotyka,
niech w garażu stoi wymarzona bryka,
niech w radości płyną życia chwile,
i każdy kolejny dzień wspominaj mile.

Dziś za Twoje zdrowie wypijemy szampana
i będziemy świętować do białego rana!

Wzruszające życzenia na Dzień Ojca

Ojciec to jedna z pierwszych osób, które pokazują nam świat. W okresie dzieciństwa nawiązujemy z nim szczególną więź, którą warto pielęgnować potem również w dorosłym życiu. Dzień taty to wyjątkowa okazja, by wyrazić szacunek wobec ojca i przypomnieć mu, jak bardzo doceniamy rolę, którą odegrał w naszym życiu. Oto nasza propozycja na piękne życzenia dla ojca, które z pewnością wzruszą go i uczynią dzień jego święta wyjątkowym:

Kochany Tato, w Dniu Ojca życzę Ci wszystkiego najlepszego. Od pierwszych lat jesteś dla mnie podporą i najlepszym wzorem do naśladowania. Codziennie pokazujesz mi, jak wspaniałe jest życie. Dziękuję Ci za cały trud i wysiłek, jakie włożyłeś w moje wychowanie, i za to, że dajesz mi siłę i nigdy mnie nie zawodzisz.

Z okazji Twojego święta, Tato ukochany
słowami największej wdzięczności życzenia Ci składamy.
Ponieważ nas uczysz życia w miłości,
i nawet w trudzie dostrzegania codziennej radości.
Za Twą mądrość stokrotnie dziękuję
i zdrowia, spełnienia i szczęścia winszuję.

Życzenia na Dzień Ojca od małego dziecka

Dzień Ojca to jedno ze świąt, które z ochotą obchodzą przedszkolaki i młodsi uczniowie szkół podstawowych. Popularnymi zajęciami w dniach poprzedzających dzień taty są robienie laurek i własnoręcznie wykonanych upominków, do których dziecko może dołączyć takie życzenia:

Dziś do każdego tatusia uśmiecha się świat
kochany Tato –
żyj nam sto lat!

Wielu tatusiów żyje na świecie,
ale lepszego niż mój nigdzie nie znajdziecie!

Z okazji dnia taty podaruję Ci kwiatek
żebyś drogi Tato żył sto latek!

Życzenia na Dzień Ojca od syna

Ojciec jest wyjątkową postacią w życiu syna. To właśnie on od najmłodszych lat stanowi pierwszy wzór do naśladowania, zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz uczy go, co to znaczy być mężczyzną. Oto nasze propozycje na życzenia na Dzień Ojca, którymi syn może okazać wdzięczność i szacunek swojemu tacie:

Kochany Tato, w dniu Twojego święta
chciałem Cię zapewnić, że pamiętam
że to właśnie Ty pokazałeś mi świat
na którym żyję od tylu lat.

Dlatego w ten dzień świąteczny przyjmij podziękę
za Twą mądrość, dobroć i ojcowską rękę
i za Twe szlachetne serce,
w którym rodzina pierwsze ma miejsce!

Życzenia na Dzień Ojca od córki

W ciągu ostatnich lat wzrasta świadomość społeczna dotycząca tego, jak ważną rolę w życiu córki odgrywa ojciec. To właśnie bliska relacja z tatą może zapewnić córce pewność siebie i wysokie poczucie własnej wartości w dorosłym życiu. Dlatego co roku warto przypomnieć ojcu, jak bardzo go doceniamy. Oto nasza propozycja na życzenia z okazji dnia taty, które córka może złożyć swojemu ojcu:

Dzisiaj jest święto mojego Taty
zbiorę więc dla Ciebie z ogródka kwiaty
bo jesteś moją pierwszą miłością, pierwszym przyjacielem
i na zawsze w moich oczach będziesz bohaterem.

Z każdym czułym serca uderzeniem
z każdym z niego płynącym życzeniem
zdrowia, szczęścia i wspaniałej radości
pamiętaj o wielkiej swojej córki miłości!

życzenia urodzinowe
życzenia urodzinowe
święta prezenty wcześniejszym uiszczeniu należności

Krótkie życzenia na Dzień Ojca

Życzenia wcale nie muszą być długie. Najważniejsze, by były składane z głębi serca. Jeśli więc chcesz wysłać życzenia z okazji dnia taty w krótkiej wiadomości lub zapisać je na okolicznościowej kartce, na której nie ma miejsca, by się rozpisywać, skorzystaj z jednej z poniższych propozycji:

Na Dzień Ojca ślę życzenia
miłości, radości i marzeń spełnienia.

Za wszystkie Twoje rady i starania
składamy Ci dziś Tato podziękowania.

W dzień dzisiejszy Tatku miły
życzę, by Ci się wszystkie marzenia spełniły!

Dziś Dzień Taty,
przesyłam Ci więc kwiaty
i życzenia wszystkiego dobrego
z serca płyną mojego!

Życzenia z okazji Dnia Ojca – podsumowanie

Przygotowując się do składania życzeń na dzień taty, natykamy się na wiele gotowych propozycji. Czy warto z nich skorzystać? Nie wszyscy potrafimy układać zgrabne wierszyki czy w kilku prostych słowach wyrazić całą wdzięczność i uczucia wobec rodziców – niezmiennie chcemy jednak, by wiedzieli, że pamiętamy o nich w ich wyjątkowy dzień. Dlatego jeśli wiemy, że któraś z propozycji przypadnie do gustu naszemu tacie, nie bójmy się z niej skorzystać. Nie liczy się to, kto ułożył życzenia, lecz to, że zostały złożone ze szczerego serca.

Jeśli oprócz życzeń szukasz również wyjątkowego prezentu z okazji Dnia Ojca, zapoznaj się z naszą ofertą kursów. Być może Twój tata chciałby podjąć się nauki nowego języka obcego – w naszej szkole językowej może zrobić to pod okiem wykwalifikowanego lektora lub native speakera, który pomoże mu pracować nad kompetencjami językowymi. W ofercie mamy wiele języków, między innymi angielski, niemiecki, norweski czy japoński, a kursy prowadzone są zarówno stacjonarnie, jak i online. Zapraszamy do kontaktu!

chatsimple