Czarnogóra – co warto o niej wiedzieć?

Czarnogóra; tereny czarnogóry stały się ważne, ziemie czarnogóry wchodzą w skład, władze czarnogóry
Czarnogóra; tereny czarnogóry stały się ważne, ziemie czarnogóry wchodzą w skład, władze czarnogóry

Do położonej na Półwyspie Bałkańskim Czarnogóry co roku przybywa nieco mniej turystów niż do bardziej popularnej Chorwacji. Z sezonu na sezon ich liczba się jednak zwiększa, a ten niewielki kraj ma potencjał stania się podróżniczym hitem.

Czarnogóra, zwana czasem również Montenegro, ma wszystko, co najlepsze w regionie – krystalicznie czystą wodę Morza Adriatyckiego, piękne plaże, uroczą zabudowę nadmorskich miasteczek i góry. Zanim zdecydujesz się, gdzie chcesz spędzić najbliższy urlop, dowiedz się więcej o tym kraju. Kto wie, może nawet zmienisz swoje dotychczasowe plany?

Flaga Czarnogóry

Na fladze Czarnogóry dominuje czerwień. Jej brzegi i znajdujący się na środku dwugłowy orzeł są koloru złotego. Ptak ma na głowie koronę, a w szponach trzyma jabłko królewskie, berło i tarczę z lwem należącą do dynastii Njegoš, dawnych władców kraju.

Czy Czarnogóra jest w Unii Europejskiej?

Czarnogóra odzyskała niezależność od Serbii w 2006 roku i bez zwłoki zaczęła swoje starania o członkostwo w najważniejszych organizacjach międzynarodowych. Już w czerwcu została przyjęta do ONZ, a prawie rok później – do Rady Europy. Od 2010 roku ubiega się o uczestnictwo w Unii Europejskiej, jednak do tej pory nie doszło do jej włączenia na listę krajów wspólnoty.

Waluta Czarnogóry

Waluta Czarnogóry może zaskoczyć po przeczytaniu poprzedniego akapitu, ponieważ od 2002 jest nią… euro. Zazwyczaj, aby wejść do strefy euro, kraje muszą spełnić szereg rygorystycznych warunków, w tym jednak wypadku decyzję podjęto bez udziału Brukseli. Stało się to poniekąd z rozpędu. W 1996 roku kraj postanowił zrobić kolejny krok na drodze do niezależności od Serbii i dinar jugosłowiański został zastąpiony marką niemiecką. Gdy ten środek płatniczy zamieniono euro, również w Czarnogórze doszło do płynnego przejścia między walutami.

Stolica Czarnogóry

Podgorica jest zarówno największym miastem, jak i stolicą Czarnogóry. Liczba jej mieszkańców, mniej niż 150 tysięcy ludzi (za: all-populations.com), nie imponuje, trzeba jednak pamiętać, że w całym kraju żyje nieco ponad 600 tysięcy osób (za: worldometers.info).

Miasto zawdzięcza swoją obecną nazwę położeniu w dolinie, „pod górami”. Wcześniej znane było również jako: Doclea, Ribnica i Titograd. O Podgoricy mówi się czasem, że jest najnudniejszym miejscem w Czarnogórze, głównie ze względu na niewielką ilość zabytków położonych na jej terenie. Nie należy jednak zapominać, że miejscowość leży w malowniczej okolicy, między rzekami Ribnicą i Moračą, a od Gór Dynarskich i położonych tam stoków narciarskich dzieli ją kilkadziesiąt minut drogi samochodem.

Czarnogóra – język

Głównym językiem kraju jest czarnogórski, ale serbski prześciga go pod względem liczby użytkowników rodzimych. Największe mniejszości posługują się albańskim, chorwackim i bośniackim. Popularność poszczególnych języków na terenie Czarnogóry zależy od danego regionu.

Poszukujesz tłumaczenia czarnogórskiego, serbskiego, albańskiego lub innego mniej popularnego języka europejskiego? Dobrze trafiłeś! W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę usług obejmującą zarówno przekład pisemny, jak i zwykły.

Czarnogóra; tereny czarnogóry, należy do unii europejskiej, bogactwem historycznym serbii i czarnogóry
Czarnogóra; historia czarnogóry, niepodległością czarnogóry, terytorium czarnogóry, pierwsza konstytucja czarnogóry
Czarnogóra; wybrzeżu morza adriatyckiego, listę światowego dziedzictwa unesco, czarnogóra leży

Język czarnogórski

W konstytucji Czarnogóry można znaleźć wzmiankę o jednym języku urzędowym – nazwanym tam czarnogórskim. W rzeczywistość jest to wariant języka serbsko-chorwackiego, oparty na dialektach sztokawskich. Co ciekawe, zaledwie 37% mieszkańców kraju zna go w stopniu natywnym (za: worlddata.info).

Istnieją dwa sposoby zapisywania czarnogórskiego: tzw. alfabetem chorwackim, będącym zmodyfikowaną łacinką lub serbską cyrylicą. Wciąż trwają prace nad standardem języka pisanego. W 2010 roku powstała pierwsza Gramatyka języka czarnogórskiego, jednak informacje zawarte w podręczniku są zaledwie wskazówkami, a nie oficjalnymi zasadami, dlatego też dochodzi do dużych rozbieżności w zapisie tego języka.

Język serbski

Najpopularniejszym językiem na terenie Czarnogóry jest serbski. Na co dzień używa go 42,9% populacji kraju (za: worlddata.info). Język ten uznaje za oficjalny większość krajów regionu: Serbia, Bośnia i Hercegowina, Kosowo; ma on również status języka mniejszości w Chorwacji, Północnej Macedonii, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji.

Język serbski zapisywany jest specjalną odmianą cyrylicy, dopasowaną do jego fonetyki, lub łacinką. Jego użytkownicy potrafią płynnie pisać i czytać treści w obu alfabetach. W publicznej telewizji przeważają napisy cyrylicą, a prywatnej – alfabetem łacińskim. Ma to związek z faktem, że ten pierwszy system kojarzy się z przywiązaniem do tradycji, a drugi – nowoczesnością i otwarciem na świat.

Język albański

Od 2017 roku w gminach Podgorica, Ulcinj, Bar, Pljevlja, Rožaje i Tuzi wprowadzono dodatkowy język – albański. Ma to związek z liczną mniejszością narodową posługującą się tą mową. Dla aż 5,3% mieszkańców kraju jest to język ojczysty (za: worlddata.info).

Rola krajów bałkańskich w gospodarce europejskiej wzrasta z każdym rokiem. W związku z tym zwiększa się również zapotrzebowanie na specjalistów biegle posługujących się serbskim i chorwackim. Jeśli szukasz efektywnego sposobu na sprawdzenie ich kompetencji językowych, zobacz, co może Ci zaoferować nasze narzędzie do audytu Focus Audit Tool.

Czarnogóra – wakacje

W 2017 roku Czarnogórę odwiedziło 56 tysięcy Polaków i liczba ta zwiększa się z każdym sezonem (za: turystyka.rp.pl), m.in. dzięki większej liczbie połączeń lotniczych, ofert biur podróży i dobrej sławie tego kraju wśród turystów, którzy spędzili tam wakacje.

Wjazd do Czarnogóry

Do Czarnogóry można wjechać na podstawie paszportu (lub dowodu osobistego – jeśli planujemy pozostać na terenie kraju mniej niż 30 dni). Ważność dokumentu musi być dłuższa niż trzy miesiące. Dla pobytów poniżej 90 dni nie ma obowiązku wizowego. Kierowcy powinni pamiętać o obowiązku posiadania przy sobie pisemnej zgody właściciela pojazdu, jeśli w jego dowodzie rejestracyjnym figurują dane innej osoby.

Loty do Czarnogóry

Lot z Polski do jednego z dwóch międzynarodowych lotnisk Czarnogóry – Podgoricy – trwa około dwóch godzin. Takie połączenia sezonowo obsługują aż trzej przewoźnicy: Ryanair, Wizzair i LOT, m.in. z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Czarnogóra – co warto zobaczyć?

O Czarnogórze z pewnością nie da się powiedzieć, że jest to kraj zadeptany przez turystów. Ma ona jednak potencjał, aby stać się hitem podróżniczym w niedalekiej przyszłości, dlatego warto wybrać się tam już zawczasu.

Bar – Czarnogóra

Czarnogórskie miasto Bar cieszy się dużą popularnością. Jej źródłem jest nie tylko chwytliwa nazwa, ale również urocze stare miasto, ruiny twierdzy Stary Bar i pałac króla Mikołaja. Historia tego miejsca sięga setek lat wstecz. Ci, którym nie po drodze ze zwiedzaniem zabytków, również znajdą ciekawe sposoby na spędzanie wolnego czasu – są tu i plaże, i restauracje serwujące lokalne przysmaki.

Czarnogóra – plaże

Do Czarnogóry jeździ się przede wszystkim nad morze. Spokojny Adriatyk zachęca niewielką ilością fal i niesamowitą przejrzystością wody. Najwięcej jest tam plaż żwirowych lub kamienistych, ale da się również znaleźć plaże piaszczyste. Niektóre z nich mają kameralny charakter i może w nich wypoczywać jedynie kilka osób; inne są częścią kilkukilometrowej zagospodarowanej strefy wybrzeża.

Do najpiękniejszych plaż należy z pewnością plaża Sveti Stefan, z której podziwiać można luksusowy hotel położony na wyspie o tej samej nazwie. Innym popularnym miejscem jest plaża leżąca w zatoczce niedaleko pięknego starego miasta Budvy

Do viđenja!

Czarnogórę warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na przyjemne dla oka krajobrazy, urocze wiekowe miasteczka, pyszną kuchnię i życzliwych mieszkańców. Ten kraj ma jeszcze dodatkową zaletę dla tych, którzy nie opanowali języka angielskiego – dogadanie się tam w języku polskim nie jest niemożliwe. Przynależność do jednej rodziny językowej czarnogórskiego i polskiego znacznie pomaga w komunikacji.

chatsimple