Język portugalski – jak się go nauczyć?

portugalski
portugalski

Portugalia niezmiennie przyciąga podróżnych upalną pogodą, zachwycającymi plażami oraz wyśmienitą kuchnią i winami. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakby to było, gdybyś spędzając urlop w tym kraju, mógł rozmawiać z jego mieszkańcami w ich języku?

W tym artykule omówimy język portugalski i spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie zadają sobie osoby rozważające zapisanie się na kurs językowy. Czy język portugalski jest podobny do hiszpańskiego? Ile czasu potrzeba, by opanować portugalski? I jakie metody pozwolą na szybszą i efektywniejszą naukę? Jeśli chciałbyś się tego dowiedzieć, to zapraszamy do dalszej lektury.

Język portugalski – co warto o nim wiedzieć?

Język portugalski należy do grupy romańskiej rodziny języków indoeuropejskich. Jest językiem urzędowym w Portugalii, ale również w krajach będących dawnymi koloniami: Brazylii, Mozambiku, Angoli, Gwinei Bissau, Gwinei Równikowej, Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej, Republice Zielonego Przylądka, Timorze Wschodnim i Makau. Wszystkie te kraje należą do założonej w 1996 roku Wspólnoty Państw Portugalskojęzycznych. Portugalski występuje w dwóch standardach: europejskim i brazylijskim, a oprócz tego istnieje wiele dialektów. Szacuje się, że portugalski jest językiem ojczystym aż dla około 250 milionów ludzi na świecie, a kolejne 20 milionów posługuje się nim jako drugim lub kolejnym językiem.

Język portugalski a hiszpański

Hiszpański i portugalski w średniowieczu były dwoma dialektami tego samego języka, które przez kolejne wieki coraz bardziej się od siebie oddalały. Niewątpliwie są do siebie podobne, szczególnie w zapisie. Znaczącą różnicą jest natomiast wymowa. Osoby posługujące się hiszpańskim i portugalskim zwykle będą w stanie się dogadać, ale może dojść między nimi do wielu nieporozumień ze względu na zupełnie inny sposób wymawiania podobnych słów oraz licznych fałszywych przyjaciół.

Jak nauczyć się języka portugalskiego?

Opanowanie języka portugalskiego to klucz do poznania wielu kultur całego świata, a także atut, który można wykorzystać podczas poszukiwania pracy. W dodatku jego znajomość pozwoli na szybszą naukę innych języków romańskich w przyszłości.

Ile zajmuje nauka portugalskiego?

Według Foreign Service Institute w USA (FSI) anglojęzyczni uczniowie języka portugalskiego potrzebują około 24-30 tygodni (600-750 godzin lekcyjnych), by osiągnąć biegłość. Warto jednak te dane potraktować tylko jako wskazówkę, ponieważ wiele zależy od innych czynników, w tym systematyczności nauki, osobistych predyspozycji ucznia oraz tego, jakich języków uczyłeś się w przeszłości – jeśli znasz któryś z języków romańskich, na przykład hiszpański, włoski lub francuski, opanowanie portugalskiego prawdopodobnie przyjdzie Ci łatwiej niż komuś, kto nigdy wcześniej nie miał styczności z tą grupą językową.

Podstawy portugalskiego

Poniżej omawiamy najważniejsze zagadnienia, z którymi zmierzy się każdy początkujący uczeń na lekcjach portugalskiego.

Gramatyka

Język portugalski jest fleksyjny i ma dość rozbudowaną gramatykę. Portugalskie czasowniki dzielą się na trzy grupy pod względem regularnej koniugacji, które rozpoznajemy po końcówce bezokolicznika (-ar, -er, -ir), a oprócz tego znajdziemy kilkadziesiąt wyjątków, których trzeba nauczyć się na pamięć. Podział na czasy w języku portugalskim przypomina ten występujący w angielskim. Zagadnieniem, które może sprawić polskim uczniom nieco kłopotów, są tryby – jak w wielu innych językach pojawią się tu tryb orzekający, rozkazujący, przypuszczający, ale również rozbudowany system trybu łączącego conjuntivo służącego do wyrażania życzeń, uczuć, potrzeb, do negowania lub osądzania czegoś i wielu innych czynności.

Alfabet

Portugalski alfabet jest oparty na alfabecie łacińskim, co znacząco ułatwia naukę polskim uczniom. Składa się z 26 podstawowych znaków oraz dodatkowych 13 liter opatrzonych znakami diakrytycznymi: á, à, â, ã, ç, é, ê, í, ó, ô, ú. Litery k, w oraz y występują głównie w zapożyczeniach.

język portugalski, języka portugalskiego z grupy języków romańskich, język angielski, w języku polskim
język portugalski, języka portugalskiego, języka polskiego, języka angielskiego, język polski
język portugalski, języka portugalskiego, języków urzędowych, portugalskie słowa, portugalski europejski
Podstawowe zwroty w języku portugalskim

Nauczenie się podstawowych słów i wyrażeń jest pierwszym krokiem w nauce języka obcego. Poniżej zebraliśmy kilka najbardziej użytecznych w życiu codziennym zwrotów:

sim – tak

não – nie

olá – cześć (na powitanie)

tchau – cześć (na pożegnanie)

bom dia – dzień dobry

boa tarde – dzień dobry (na pożegnanie)

boa noite – dobry wieczór/dobranoc

adeus – do widzenia

vejo-te em breve – do zobaczenia wkrótce

até mais – do zobaczenia później

tenha um bom dia! – miłego dnia!

obrigado – dziękuję (dla mężczyzn)

obrigada – dziękuję (dla kobiet)

de nada – nie ma za co

desculpe – przepraszam

por favor – proszę

bom apetite – smacznego

Como você está? – Jak się masz?

Meu nome é… – Nazywam się…

Como você se chama? – Jak się nazywasz?

Jeśli masz w planach wycieczkę do Portugalii i chciałbyś mieć pod ręką zbiór przydatnych wyrażeń, by w razie potrzeby porozumieć się z mieszkańcami tego kraju, koniecznie pobierz przygotowany przez nas słownik polsko-portugalski

Jak szybko nauczyć się portugalskiego?

Oczywiście najlepszą metodą nauki jest zapisanie się na lekcje i praca pod okiem doświadczonego lektora, który szybko wyłapie i poprawi popełniane błędy, pomoże Ci się uporać z trudnymi zagadnieniami oraz przygotuje plan efektywnej nauki. Aby szybciej osiągnąć biegłość, lekcje można uzupełnić o zaproponowane poniżej metody samodzielnego ćwiczenia w domu.

Aplikacje językowe

Aplikacje językowe zdobyły w ostatnich latach ogromną popularność. Nic dziwnego – umożliwiają przyjemną powtórkę słówek i wyrażeń w każdym miejscu i o każdym czasie, wystarczy tylko mieć przy sobie smartfona z dostępem do Internetu. Uczniom portugalskiego polecane są takie aplikacje jak Mondly, WordReference, Anki i Busuu. Wykorzystują one różne metody nauki języka, dlatego najlepiej korzystać z kilku naraz lub zmieniać używaną aplikację co jakiś czas. Warto jednak pamiętać, że są one świetną metodą na regularne ćwiczenie słów, ale nie wystarczą, by opanować język w stopniu biegłym.

Kontakt z portugalską kulturą i sztuką

Oczywiście najlepszą metodą na szybkie i skuteczne opanowanie języka obcego to otoczenie się nim w życiu codziennym, czyli immersja. Niestety, większość z nas może pozwolić sobie jedynie na urlop w Portugalii, a nie na przeprowadzkę do tego kraju i poświęcenie się szlifowaniu języka. Możemy jednak przemycić portugalski do naszej codzienności za pomocą kilku prostych metod.

Świetnym sposobem na połączenie przyjemnego z pożytecznym będzie zastąpienie oglądanych filmów i seriali tymi produkcji portugalskiej. Z pomocą przychodzi platforma Netflix, która w swojej ofercie posiada takie propozycje jak Glória, Elize Matsunaga: Historia pewnego morderstwa, Dobrze naoliwiona maszyna oraz Podglądaczka. Natomiast miłośnikom filmów pełnometrażowych polecamy między innymi 7 więźniów, Krawędź demokracji oraz Jonas. Wszystkie podane tytuły są dostępne z napisami, co umożliwia osłuchiwanie się z językiem i równoczesne śledzenie fabuły ze zrozumieniem.

Język portugalski ze Skrivankiem

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci podjąć decyzję o rozpoczęciu nauki portugalskiego. Jeśli natomiast chciałbyś nauczyć się innego języka obcego, to zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą kursów językowych w naszej szkole językowej Skrivanek, w której możesz zapisać się na zajęcia stacjonarne lub online pod okiem doświadczonego lektora lub native speakera.

Jeśli natomiast poszukujesz tłumacza, który przetłumaczy Twój tekst z języka portugalskiego lub na portugalski, skontaktuj się z biurem tłumaczeń Skrivanek. Oferujemy tłumaczenia tłumaczenia zwykłe i przysięgłe oraz specjalistyczne dla wielu branż, między innymi z zakresu budownictwa i inżynierii, medycyny i farmacji lub informatyki.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszą platformą Focus Audit Tool, która umożliwia szybkie i w pełni zdalne sprawdzenie umiejętności językowych pracowników, kandydatów i studentów zakresie znajomości gramatyki oraz słownictwa, czytania ze zrozumieniem, pisania oraz mówienia. Zapraszamy do kontaktu!

chatsimple