Portugalia – co warto o niej wiedzieć?

Portugalia, wakacje, wycieczki, wczasy dla turystów

Portugalia to nieco mniejsza siostra Hiszpanii. Oba kraje łączą wieki wspólnej historii, położenie geograficzne, podobne języki i uwielbienie, którym darzą je spragnieni słońca zagraniczni turyści.

Zachodnią i południową granicę Portugalii wyznacza Ocean Atlantycki. Nawet w głębi kraju ciężko jest zapomnieć o jego morskim charakterze, który objawia się m.in. w lokalnych potrawach: pasztecikach z dorsza, grillowanych sardynkach czy małżach gotowanych w białym winie.

Ludność Portugalii

Obecnie w Portugalii mieszka nieco ponad 10 milionów osób. Jej gęstość zaludnienia to 111 osób/km2 (za: worldometers.com). Ze względu na ciężką sytuację na rynku pracy i wysokie bezrobocie ponad 2 miliony Portugalczyków zdecydowało się w ostatnich latach na emigrację, głównie do innych krajów Unii Europejskiej (za: Eurofound).

Flaga Portugalii

Obowiązująca od 1911 roku flaga Portugalii jest prostokątem podzielonym na dwie części. Zielony pas zajmuje 1/3 jej powierzchni, a czerwony 2/3. W punkcie łączenia kolorów umieszczono herb kraju. Barwy mają znaczenie symboliczne: zieleń reprezentuje nadzieję, a czerwień – krew narodowych bohaterów.

Portugalia, Wybrzeże Algarve, wybrzeże lizbońskie – odpoczynek w klifowych zatokach
Portugalia; weź dowód osobisty, jeśli planujesz podróż

Stolica Portugalii

Politycznym centrum Portugalii jest Lizbona; to tu znajduje się siedziba rządu i prezydenta. W granicach obszaru metropolitarnego żyje znaczna część mieszkańców kraju – ponad 3 miliony osób (za: worldpopulationreview.com).

Historia Lizbony sięga czasów rzymskich, gdy była znana jako Olisipo. Jej tereny zamieszkiwali wówczas Luzytanie. W VIII wieku znalazła się pod wpływem przybyłych na Półwysep Iberyjski Maurów. Stan ten trwał aż do 1147 roku, gdy pierwszy król Portugalii – Alfons I Zdobywca – wypędził ich z tych terenów. Nieco ponad 100 lat po tym wydarzeniu jego imiennik, Alfons III Dzielny, wyróżnił Lizbonę, przenosząc do niej stolicę z Coimbry.

Miasto jest położone na wzgórzach, w pobliżu oceanu. Ze względu na uwarunkowania geograficzne piesze wędrówki po mieście mogą być męczące. Na szczęście do najważniejszych obiektów docierają charakterystyczne żółte tramwaje. W Lizbonie znajdują się dwa zabytki wpisane na listę UNESCO: Torre de Belém i Klasztor Hieronimitów (to w ich pobliżu znajdziesz najsmaczniejsze pastéis de nata). Inne miejsce warte odwiedzenia to m.in.: plac Rossio, katedra i dzielnica Alfama.

Byłeś na wakacjach w Lizbonie i zakochałeś się w tym mieście? Przyjdź do nas na kurs języka portugalskiego! Zapewniamy, że Twoje uczucie tylko przybierze na sile, a na następnych wakacjach będziesz mógł już bez problemu dogadać się z lokalnymi mieszkańcami.

Waluta Portugalii

Od 2002 roku w Portugalii obowiązuje euro. Wcześniej środkiem płatniczym było escudo. Jego nazwa w tłumaczeniu na polski to „tarcza”. Polityką finansową kraju zajmuje się Banco de Portugal.

Profil działalności Twojej firmy sprawia, że poszukujesz pracowników biegle posługujących się mniej znanymi językami europejskimi? Wiemy, że znalezienie ich nie jest łatwe, a sposoby na sprawdzenie ich kompetencji – skomplikowane. Dlatego też mamy gotowe rozwiązanie. Zobacz, jak nasze narzędzie do audytu językowego Focus Audit Tool może Ci pomóc w procesie rekrutacji.

Czas w Portugalii

Kraj znajduje się w dwóch strefach czasowych. Terytorium Portugalii kontynentalnej i Madera leżą w strefie czasu zachodnioeuropejskiego (UTC+0), a Azory w strefie UTC-1. Od marca do października obowiązuje czas letni. Różnica na zegarkach pomiędzy Portugalią a Polską wynosi godzinę (lub dwie w przypadku Azorów).

Prezydent Portugalii

Portugalia jest republiką, w której władzę wykonawczą sprawują rząd na czele z premierem i prezydent, a władzę ustawodawczą – Zgromadzenie Republiki, będące jednoizbowym parlamentem.

Do kompetencji prezydenta należy m.in.: reprezentowanie państwa na arenie międzynarodowej, powoływanie premiera, ratyfikowanie umów międzynarodowych i zarządzanie referendum na wniosek rządu lub parlamentu.

Od 2016 roku głową państwa jest Marcelo Rebelo de Sousa, który sprawuje swoją drugą kadencję. To wieloletni polityk, nagrodzony licznymi odznaczeniami państwowymi i międzynarodowymi, m.in. portugalskim Wielkim Łańcuchem Orderu Wieży i Miecza, słoweńskim Orderem za Wybitne Zasługi czy francuskim Krzyżem Wielkim Legii Honorowej.

Portugalia – wymagane dokumenty w przypadku wjazdu z Wielkiej Brytanii
Portugalia, wakacje, wycieczki, wczasy dla turystów
Portugalia – gospodarka i turystyka

Miasta Portugalii

Wskaźnik urbanizacji w Portugalii wynosi prawie 67% (za: Trading Economics). Największe miasta to Lizbona, Porto, Vila Nova de Gaia, Amadora i Braga. Najbardziej liczącymi ośrodkami na Maderze i Azorach są Funchal, Angra i Ponta Delgada.

Co warto zobaczyć w Portugalii?

Przed pandemią COVID-19 do Portugalii co roku przyjeżdżało kilkanaście milionów zagranicznych gości, a zyski z turystyki stanowiły ponad 10% produktu krajowego brutto (za: worlddata.info). Najchętniej odwiedzane miejsca to: Lizbona, Porto, Algarve, Madera i pałac w Sintrze.

Lagos – Portugalia wakacyjna

Lagos to miejscowość leżąca na południu kraju, w wakacyjnych regionie Algarve. Odnajdą się w niej miłośnicy plażowania i spokojnego wypoczynku. Do głównych atrakcji miasteczka należą: piaszczysta plaża, na której cień zapewniają liczne formacje skalne, zabytkowy fort Ponta da Bandeira i miejski targ, na którym można zaopatrzyć się w świeże owoce morza i lokalne smakołyki.

Sanktuarium maryjne w Portugalii

Głównym celem pielgrzymek udających się do Portugalii jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej znajdujące się w Fatimie w środkowo-zachodniej części kraju. To tu w 1917 roku doszło do objawień maryjnych. Matka Boska ukazała się trojgu dzieciom – Łucji Santos i rodzeństwu Marto: Franciszkowi i Hiacyncie – i poprosiła ich, aby przez 5 miesięcy, 13. dnia każdego miesiąca przychodzili się modlić w to samo miejsce. Aby upamiętnić to wydarzenie, postawiono tam kaplicę, a później wybudowano kościół.

Azory – Portugalia wyspiarska

Azory to archipelag dziewięciu wysp pochodzenia wulkanicznego należących do Portugalii. Położone są one na Oceanie Atlantyckim, ok. 1500 km od brzegów Półwyspu Iberyjskiego. Region cieszy się dużą autonomią. Jego głównym ośrodkiem administracyjnym jest Ponta Delgada na São Miguel.

Na Azorach znajdują się jedyne plantacje herbaty i ananasów w Europie. Ich uprawa jest możliwa ze względu na panujący tam subtropikalny klimat. Wyspiarskie lata są ciepłe (ok. 25 stopni), a zimy łagodne (ok. 16 stopni). Zdarzają się ulewne deszcze i silne wiatry.

Portugalski archipelag przyciąga pięknymi plażami, gorącymi źródłami i wodospadami. Jego krajobraz nie bez przyczyny jest porównywany do egzotycznych Hawajów. Mimo odległości dzielącej wyspy od kontynentu można na nie bez problemu dotrzeć – linie lotnicze oferują codzienne loty z Porto i Lizbony, a także z kilku innych europejskich miast.

Portugalia – Republika Portugalska na Półwyspie Iberyjskim, mapa Portugalii
komisja europejska w krajach UE zachodniej części Europy południowej
warunki do uprawiania sportów wodnych

Loty do Portugalii

Lot z Polski do Portugalii trwa około 4 godzin. Najważniejsze porty lotnicze kraju znajdują się w Lizbonie i Porto. Do wyboru mamy kilka linii lotniczych realizujących regularne połączenia pomiędzy polskimi i portugalskimi miastami. Są to m.in. Ryanair, LOT i TAP Air Portugal.

Lecisz do Portugalii na dłuższy czas? Jeśli podczas Twojego pobytu będziesz potrzebował polsko-portugalskiego tłumaczenia, skontaktuj się z nami. Zapewniamy wysoką jakość i przystępne ceny.

Até breve!

Choć portugalska kultura pozostaje nieco w cieniu kultury hiszpańskiej, jest tak samo zachwycająca. Nie trzeba o tym przekonywać tych, którzy na własne oczy widzieli koncert fado czy podziwiali niebieskie azulejos. Jeśli jeszcze nie zaliczasz się do grona tych szczęśliwców, wybierz się koniecznie w podróż po Portugalii!

chatsimple