Język szwedzki – jak się go nauczyć?

szwedzki

Przez ostatnie lata mogliśmy zaobserwować wzrost zainteresowania Skandynawią, zarówno jej kulturą, jak i językami. Być może wpłynęła na to popularność skandynawskich kryminałów, a może przyczyną było uświadomienie sobie, jak wiele możliwości oferuje ta część Europy.

Dziś przyjrzymy się jednemu z języków skandynawskich, czyli szwedzkiemu. Dowiemy się, ile czasu trzeba poświęcić na jego naukę, z jakimi trudnościami muszą zmierzyć się początkujący uczniowie oraz jakie korzyści niesie ze sobą umiejętność płynnego posługiwania się tym językiem. Zapraszamy do lektury.

Język szwedzki – co warto o nim wiedzieć?

Szwedzki należy do grupy skandynawskiej języków germańskich i poza Szwecją ma również status języka urzędowego w Finlandii. Szacuje się, że stanowi język ojczysty dla około 10 milionów ludzi. 

Praca z językiem szwedzkim

Kraje Skandynawii, w tym Szwecja, nie bez powodu kojarzą się nam z możliwościami rozwoju i wysoką jakością życia. Wiele polskich firm decyduje się na rozwijanie działalności w tej części Europy, a i sporo tamtejszych przedsiębiorstw decyduje się na inwestowanie w Polsce. Z tego powodu polscy pracownicy władający biegle językiem szwedzkim są niezwykle cenni na rynku pracy. Więcej o tym, czy opłaca się uczyć języków skandynawskich, pisaliśmy w tym artykule

Jak nauczyć się języka szwedzkiego?

Osoby rozważające podjęcie się nauki szwedzkiego zwykle zastanawiają się, czy będzie to trudne. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Szwedzki z pewnością stanowi spore wyzwanie, a na czas, który trzeba będzie poświęcić na jego naukę, ma wpływ wiele czynników, jak chociażby predyspozycje. Utrudnieniem jest również ogromna ilość dialektów języka szwedzkiego, chociaż uczniowie mają styczność głównie z dialektem sztokholmskim. Ponieważ szwedzki jest językiem germańskim, nieco łatwiej będzie zmierzyć się z nim osobom, które znają angielski lub niemiecki. Opanowanie szwedzkiego może natomiast stanowić furtkę do szybkiej i efektywnej nauki norweskiego i duńskiego, jako że te trzy języki są do siebie bardzo podobne.

Język szwedzki – podstawy

Rozpoczynając naukę jakiegokolwiek języka obcego, zwykle trzeba zmierzyć się z tymi samymi zagadnieniami: podstawową gramatyką, wymową oraz alfabetem. Poniżej omawiamy, z czym spotkają się wszyscy uczniowie na początku swojej przygody z językiem szwedzkim.

Gramatyka

Opanowanie szwedzkiej gramatyki to z pewnością spore wyzwanie, jednak ma ona wiele cech, za które można ją lubić. Jedną z pierwszych różnic między językiem polskim a szwedzkim, jaką napotkamy, jest ściśle określony szyk zdania oraz tendencja do tworzenia krótszych i prostszych zdań. 

Szwedzkie rzeczowniki mają tylko dwa przypadki, a rzeczowniki występują w tylko dwóch rodzajach. Czasów gramatycznych czyli jedno z mniej lubianych przez uczniów zagadnień w języku szwedzkim jest sześć (presens, perfekt, imperfekt, pluskvamperfekt, futurum, futurum preteritum), ale opanowanie czterech wystarczy do prowadzenia swobodnej rozmowy po szwedzku. 

Są również zagadnienia nastręczające sporo problemów polskim uczniom (na przykład partikelverb, czyli szwedzkie czasowniki złożone, czy rzeczowniki określone i nieokreślone), ale systematyczna praca pod okiem doświadczonego nauczyciela wystarczy, by opanować wszystkie zasady rządzące szwedzką gramatyką.

szwedzki
szwedzki
szwedzki
Alfabet

Szwedzki alfabet składa się z 29 znaków. Poza znanymi nam standardowymi literami alfabetu łacińskiego napotkamy tutaj trzy obce samogłoski: „å”, „ä” oraz „ö”, które wymienia się w alfabecie po literze „z”.

Wymowa

Wymowa to jedno z największych wyzwań dla uczących się języka szwedzkiego. Samogłoski występują w dwóch wariantach: jako długie lub krótkie, a pomylenie ich może spowodować, że całkiem zmienimy znaczenie wymawianego słowa. Po opanowaniu tego zagadnienia trzeba jeszcze zmierzyć się z samogłoskami twardymi i miękkimi oraz z problematycznymi dźwiękami, takimi jak na przykład końcówka -rd czy sj-ljudet. Bardzo ważne jest również prawidłowe akcentowanie słów, dlatego warto zwracać uwagę na wymowę nauczyciela prowadzącego zajęcia i dużo ćwiczyć, by przyzwyczaić się do wypowiadania całkiem nowych dźwięków.

Nauka języka szwedzkiego w domu

Jeśli omówione wyżej zagadnienia nie przeraziły Cię i jesteś zdecydowany podjąć się nauki języka szwedzkiego, to świetnie! Pora na wybranie najlepszej metody nauki. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne zgłębianie języka w domu, ponieważ obawia się, że nie uda im się zmieścić regularnych lekcji w szkole językowej w napiętym harmonogramie pracy i szkoły.

Nauka pod okiem doświadczonego nauczyciela ma jednak wiele zalet i nie warto z niej rezygnować. Rozwiązaniem dla zabieganych jest kurs szwedzkiego online, który oferujemy w naszej szkole językowej. Poznawanie języka na zajęciach można uzupełnić o samodzielne ćwiczenia metodami omówionymi poniżej.

Aplikacje do nauki języka szwedzkiego

Aplikacje językowe to świetny sposób na ćwiczenie nowo poznanych słówek i zwrotów w ciągu dnia, na przykład na przystanku, w trakcie jazdy komunikacją miejską czy w poczekalni u lekarza. Ogranicza nas jedynie dostęp do smartfona z Internetem. Wśród polecanych aplikacji do nauki szwedzkiego często wymieniane są Duolingo, Memrise, Busuu czy SuperMemo.

Fiszki

Powtarzanie nowych słówek stanie się o wiele przyjemniejsze, gdy będzie działo się mimochodem podczas codziennych czynności. Wystarczy przygotować karteczki samoprzylepne z różnymi szwedzkimi słówkami i poprzyklejać je do przedmiotów codziennego użytku. W ten sposób codziennie otwierając szafę, przypomnimy sobie słówko ett skåp, siadając w fotelu, zapamiętamy, że Szwedzi nazywają go ett säte, a spoglądając w lustro w łazience, zobaczymy nazwę en spegel

Kontakt ze szwedzką kulturą i sztuką

Jedną z najprzyjemniejszych form nauki języka obcego jest poznawanie filmów, seriali, książek i muzyki w danym języku. Umożliwia nam to nie tylko zaznajomienie się z kulturą i sztuką danego kraju, ale również osłuchanie się z językiem, podłapanie nowych słówek czy zapamiętanie codziennie używanych wyrażeń, które raczej nie pojawiają się w podręcznikach.

Z pomocą przychodzi platforma Netflix, która umożliwia oglądanie filmów i seriali z całego świata z napisami. Ze szwedzkich seriali warte uwagi są takie tytuły jak Kalifat, Bonusfamiljen, Snabba Cash czy Störst av Allt. Miłośnicy filmów pełnometrażowych powinni natomiast koniecznie zobaczyć Vinterviken, Svart Krabba i Medicinen.

Inną świetną metodą na osłuchiwanie się ze szwedzkim jest słuchanie piosenek w tym języku. Warto zapoznać się z twórczością takich artystów pochodzących ze Szwecji jak Laleh, Darin, Veronica Maggio i Miriam Bryant. Natomiast niewątpliwie najpopularniejszą grupą muzyczną ze Szwecji wciąż jest ABBA, a wiele z ich znanych na całym świecie piosenek zostało również nagranych w wersji szwedzkojęzycznej.

Język szwedzki ze Skrivankiem

Szwedzki to fascynujący język, którego warto się nauczyć. W szkole językowej Skrivanek oferujemy zarówno stacjonarne, jak i zdalne kursy szwedzkiego, a także kursy zagraniczne, e-learning i warsztaty językowe.

A może potrzebujesz przetłumaczyć tekst z języka szwedzkiego lub na język szwedzki? Biuro tłumaczeń Skrivanek służy pomocą! Oferujemy zarówno tłumaczenia zwykłe, jak i specjalistyczne oraz uwierzytelnione. Nasi specjaliści dołożą wszelkich starań, żeby przełożony tekst był poprawny zarówno pod kątem gramatyki i słownictwa, jak i stylu. 

Wszystkich pracodawców i rekruterów zachęcamy też do zapoznania się z naszym narzędziem do audytów językowych Focus Audit Tool, które pozwala w łatwy i szybki sposób sprawdzić poziom znajomości języka u kandydatów do pracy, pracowników czy studentów.

chatsimple