Język ukraiński – jak się go nauczyć?

ukraiński
ukraiński

Polacy i Ukraińcy mają za sobą długą i burzliwą historię, a smutne wydarzenia ostatnich miesięcy po raz kolejny pokazały, jak bliskie relacje wiążą nas z sąsiadami zza wschodniej granicy. Ślady tej więzi można dostrzec również w naszych językach, które od niepamiętnych czasów oddziaływały na siebie wzajemnie.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się językowi naszych wschodnich sąsiadów i spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie pytania, które często zadają sobie osoby rozważające podjęcia się jego nauki. Czy ukraiński i polski są do siebie podobne? Z jakimi zagadnieniami spotkamy się, gdy rozpoczniemy naukę ukraińskiego? Jak pracować nad swoją znajomością ukraińskiego, żeby szybko osiągnąć poziom komunikatywny? Jeśli ciekawią Was odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do dalszej lektury.

Język ukraiński – co warto o nim wiedzieć?

Ukraiński należy do grupy języków wschodniosłowiańskich w rodzinie indoeuropejskiej. Jest językiem urzędowym Ukrainy i szacuje się, że posługuje się nim 41-45 milionów ludzi w kraju oraz poza jego granicami. 

Język ukraiński a polski

Mogłoby się wydawać, że skoro polski i ukraiński należą do różnych podgrup języków słowiańskich, to nie powinny mieć ze sobą zbyt wiele wspólnego. Tymczasem językowi ukraińskiemu bliżej do polskiego niż do rosyjskiego, który również jest językiem wschodniosłowiańskim – szacuje się, że ukraińskie słownictwo pokrywa się z polskim w 70%, natomiast z rosyjskim tylko w 62%. Oznacza to, że użytkownicy polskiego i ukraińskiego do pewnego stopnia są w stanie zrozumieć się nawzajem nawet bez nauki. 

Jak nauczyć się języka ukraińskiego?

Szacuje się, że osoba anglojęzyczna musi spędzić około 1100 godzin lub 44 tygodnie na intensywnej nauce, by opanować język ukraiński w stopniu komunikatywnym. Natomiast ludzie znający już inny język słowiański mają ułatwione zadanie, ponieważ wiele zagadnień okaże się dla nich intuicyjnymi. Warto jednak mieć na uwadze, że polskojęzyczni uczniowie napotkają wiele tak zwanych fałszywych przyjaciół, czyli słów bardzo podobnych do znanych nam, ale znaczących coś zupełnie innego po ukraińsku.

Podstawy ukraińskiego

Na początku swojej przygody z językiem ukraińskim każdy będzie musiał zmierzyć się z czterema podstawowymi zagadnieniami: najważniejszymi zasadami gramatyki, słownictwem, wymową i alfabetem.

Gramatyka

Użytkownicy polskiego szybko dostrzegą wiele podobieństw między gramatyką polską a ukraińską. Język ukraiński również jest silnie fleksyjny. Rzeczowniki mogą występować w jednej z dwóch liczb i trzech rodzajach gramatycznych oraz ulegają odmianie przez przypadki wraz z przymiotnikami, liczebnikami i zaimkami. Przypadków gramatycznych jest siedem, podobnie jak w języku polskim.

Słownictwo

Jak już wspomnieliśmy, Polacy uczący się ukraińskiego bardzo szybko przekonają się, jak wiele słów w tym języku brzmi znajomo. Warto jednak mieć na uwadze, że zbliżone brzmienie nie gwarantuje identycznego znaczenia. Wśród fałszywych przyjaciół w języku ukraińskim można wymienić na przykład słówko гарбуз czytane jako „harbuz”, którego polskie znaczenie to dynia, памятник czytane podobnie do polskiego wyrazu „pamiętnik”, a znaczące pomnik czy склеп, które czytamy „sklep”, a oznacza kryptę lub piwnicę.

Alfabet ukraiński

To właśnie największa różnica pomiędzy językiem ukraińskim a innymi językami słowiańskimi, jak i szczególne wyzwanie dla obcokrajowców uczących się tego języka. Ukraiński alfabet wywodzi się z cyrylicy i obecnie składa się z 33 znaków. System zapisu ukraińskiego przechodził wiele przemian i do tej pory pojawiają się pomysły dotyczące zmian, jakie można wprowadzić. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem o alfabecie ukraińskim.

Wymowa

Największym wyzwaniem przy nauce ukraińskiej wymowy jest niewątpliwie alfabet. Jednak kiedy już uporamy się z zapamiętaniem, jaki dźwięk należy przypisać do każdego ze znaków, czytanie i mówienie po ukraińsku nie sprawi nam większych problemów. Nieco ćwiczeń będzie wymagało opanowanie głosek, które nie występują w języku polskim, czyli krtaniowego г i przedniojęzykowozębowego л.

ukraiński
ukraiński
ukraiński

Nauka ukraińskiego online

Mimo że nauka ukraińskiego przychodzi wielu Polakom bardzo szybko i naturalnie, to opanowanie każdego języka obcego wymaga dużo pracy, systematyczności i motywacji. Nieocenione jest wsparcie nauczyciela, który pomoże nam uporać się z trudniejszymi zagadnieniami, dostarczy materiały do nauki i pomoże nam osiągnąć cele, na których nam zależy. Jeśli obawiasz się, że nie uda Ci się pogodzić regularnych lekcji w szkole językowej z napiętym harmonogramem tygodnia, to idealnym rozwiązaniem będzie zapisanie się na kurs języka ukraińskiego online.

Aplikacje do nauki ukraińskiego

Aplikacje do nauki języków obcych mają wielu zwolenników. Umożliwiają one ćwiczenie nowych słówek czy kolokacji w dowolnym miejscu i czasie, a jedynym ograniczeniem jest posiadanie smartfona z dostępem do Internetu. Najczęściej polecanymi aplikacjami do nauki ukraińskiego są Duolingo, Mondly, Tobo: Nauka ukraińskiego oraz LENGO. Warto jednak mieć na uwadze, że sama aplikacja to świetny sposób na urozmaicenie nauki i produktywne spędzenie kilku minut podróży komunikacją miejską, ale nie umożliwi nam osiągnięcia komunikatywnego poziomu znajomości języka obcego.

Ukraiński na co dzień

Najlepszym sposobem na naukę języka obcego jest otoczenie się nim w swoim codziennym życiu. Przykładowo, oglądanie filmów i seriali pomoże nam poznać nowe słówka i przydatne kolokacje oraz osłuchać się z wymową. Niestety większość ukraińskich produkcji tworzona jest w języku rosyjskim, jednak z pomocą uczącym się ukraińskiego przychodzi platforma Netflix, która jakiś czas temu dodała ukraińską wersję językową do wielu popularnych pozycji. W ten sposób można powrócić do swoich ulubionych seriali – na przykład Gambitu królowej, Czarnego lustra czy Bridgertonów – i tym razem obejrzeć je po ukraińsku. Natomiast na miłośników filmów pełnometrażowych czeka ukraińska wersja dźwiękowa w takich produkcjach jak Nie patrz w górę, Dziennik Noel, Dobry opiekun i wiele innych.

Istnieje również wiele innych drobnych sposobów na przemycenie języka ukraińskiego do naszej codzienności. Mogą to być na przykład zmiana języka w telefonie lub przygotowanie karteczek z nazwami różnych sprzętów domowych i ponaklejanie ich w odpowiednich miejscach w swoim domu. W ten sposób wkładając ubrania do szafy, przypomnimy sobie, że jej ukraińska nazwa to гардероб, wchodząc do kuchni, zobaczymy na lodówce napis холодильник, a siadając przy biurku i zapalając lampkę, przypomnimy sobie, że po ukraińsku nazywamy ją настольная лампа. Taki systematyczny kontakt z językiem nie zastąpi lekcji z nauczycielem, ale będzie świetnym uzupełnieniem kursu językowego.

Język ukraiński ze Skrivankiem

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci podjąć decyzję o rozpoczęciu swojej przygody z ukraińskim. Jeśli tak, to zachęcamy Cię do kontaktu z naszą szkołą językową Skrivanek, w której oferujemy naukę języków obcych w sposób efektywny i dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego ucznia. Znajdziesz u nas kurs języka ukraińskiego online, dzięki któremu zrealizujesz swoje językowe cele z pomocą doświadczonego polskiego lektora lub native speakera. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych uczniów, przygotowaliśmy również kurs języka polskiego dla Ukraińców.

Język ukraiński nie raz zaskoczy uczących się go kursantów, ale nie kryje żadnych tajemnic przed naszym zespołem tłumaczy! Jeśli potrzebujesz tłumaczenia tekstu na ukraiński lub z ukraińskiego, zapoznaj się z ofertą naszego biura tłumaczeń Skrivanek. Wykonujemy zarówno tłumaczenia zwykłe, jak i specjalistyczne oraz uwierzytelnione.

Wszystkich rekruterów i pracodawców zachęcamy również do sprawdzenia naszego narzędzia do audytów językowych Focus Audit Tool, dzięki której szybko i bez wysiłku sprawdzisz kompetencje językowe pracowników, kandydatów na stanowiska czy studentów. Zachęcamy do kontaktu!

chatsimple