Kanada – co warto o niej wiedzieć?

Kanada; zawierać adresy skrzynek mailowych, ich politykach przetwarzania, użytkownik korzystający w języku angielskim

Kanada kojarzy się przede wszystkim z syropem klonowym, hokejem, zimnem, niedźwiedziami grizzly i pięknem przyrody.

Jeśli interesujesz się nie tylko USA czy Wielką Brytanią, ale również innymi anglojęzycznymi krajami, zapraszamy do lektury naszego tekstu. Dowiesz się z niego m.in. która jest godzina w Kanadzie, jakiej waluty używa się tam do płacenia oraz kim jest Karol III dla tego kraju.

Gdzie leży Kanada?

Kanada to kraj położony w północnej części Ameryki Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi, należącą do Danii Grenlandią i wyspami Saint-Pierre i Miquelon (terytorium zamorskie Francji). Dużą część jej granicy wyznaczają wody trzech oceanów: Arktycznego, Spokojnego i Atlantyckiego.

Kanada – powierzchnia

Kanada zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem wielkości (po Rosji). Jej powierzchnia całkowita wynosi 9 984 670 km2; część terytorium leży na wyspach. Największe archipelagi to Vancouver i Wyspy Królowej Charlotty. Najwyższy szczyt kraju to, położony w Kordylierach, Mount Logan 5959 m n.p.m.).

Jeziora w Kanadzie

Patrząc na mapę Kanady, ciężko przeoczyć niebieskie plamy oznaczające jeziora. Ich rozmiary robią wrażenie również w rzeczywistości. Większość z nich ma pochodzenie polodowcowe. Największe to Wielkie Jeziora, położone przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi: Górne, Huron, Ontario i Erie oraz Wielkie Jezioro Niedźwiedzie, Wielkie Jezioro Niewolnicze i Winnipeg w centralnej części kraju.

Kanada – ludność

Mimo ogromnego terytorium Kanadę zamieszkuje jedynie 38,495,745 osób (za: worldometers.info). Oznacza to, że w kraju prawie 32 razy większym od Polski mieszka podobna liczba ludzi co u nas. Przekłada się to na rekordowo niską gęstość zaludnienia – 3.86 osób/km2 (za: macrotrends.net).

Godzina w Kanadzie

Duża rozciągłość równoleżnikowa Kanady sprawia, że na terytorium tego kraju obowiązuje sześć stref czasowych. Tereny wysunięte najbardziej na wschód (Nowa Fundlandia i Labrador) w zimie znajdują się w strefie UTC-3:30, a w lecie – UTC-2:30; zachodnie regiony kraju (Vancouver, Whitehorse) dostosowują zegarki do strefy UTC-8:00 lub UTC-7:00 zależnie od pory roku.

Flaga Kanady

Flaga Kanady jest prostokątem podzielonym na trzy pionowe pasy: skrajne, mniejsze, w kolorze czerwonym i środkowy, biały, zajmujący połowę flagi. W centralnej części umieszczony jest czerwony liść klonowy. Biel i czerwień to barwy narodowe Kanady, nadane jej przez króla Jerzego V.

Dzisiejsza flaga Kanady obowiązuje od 1965 roku; wcześniej przez długi czas używano flagi brytyjskiej. Pierwsze pomysły dotyczące stworzenia własnego symbolu narodowego zaczęły się pojawiać pod koniec XIX wieku, po utworzeniu Konfederacji Kanady. Ówczesne wzory mogły być używane jedynie w ściśle określonych sytuacjach, aż do powstania obecnej flagi, która oficjalnie reprezentuje państwo.

Kanada; politykach przetwarzania danych osobowych, kanadzie kanada, w Ameryce Północnej, na północy Kanady średnia
Kanada; szczegóły przetwarzania danych, dobrowolnie podanych danych, w celu przesłania odpowiedzi, na terytorium Kanady
Kanada; zawierać adresy skrzynek mailowych, ich politykach przetwarzania, użytkownik korzystający w języku angielskim

Waluta w Kanadzie

Oficjalną walutą Kanady jest dolar kanadyjski (1 dolar = 100 centów), wzorowany na dolarze amerykańskim. Ten środek płatniczy został wprowadzony do obiegu już w 1817 roku przez Bank of Montreal, zastępując wcześniejsze funty szterlingi, francuskie franki czy hiszpańskie talary. Dotyczyło to jednak tylko części kraju. Ujednolicenie waluty na całym jego terenie nastąpiło dopiero w 1871 roku dzięki uchwaleniu Uniform Currency Act.

Prezydent Kanady?

Kanada to monarchia konstytucyjna. Jej królem jest władca Wielkiej Brytanii – król Karol III. Ustrój państwa określa się również jako demokrację parlamentarną. W Kanadzie nie istnieje stanowisko prezydenta. Funkcję szefa rządu pełni premier, będący liderem partii politycznej o największej liczbie mandatów w Izbie Gmin.

Od 2015 stanowisko premiera zajmuje Justin Trudeau, lider Liberalnej Partii Kanady. To nie pierwszy szef rządu o nazwisku Trudeau w tym kraju. W latach 1968-1979 funkcję tę pełnił jego ojciec – Pierre Trudeau. Przyszła kariera polityczna młodego Justina została „przewidziana przez prezydenta USA Richarda Nixona, który podczas odwiedzin w Ottawie w 1972 roku wzniósł toast za „przyszłego premiera Kanady, Justina Pierre’a Trudeau” (za: „Time”). Sam zainteresowany miał wówczas zaledwie kilka miesięcy.

Miasta w Kanadzie

W Kanadzie jest pięć miast o liczbie ludności przekraczającej milion osób. Największe z nich to Toronto, Montreal, Calgary, Ottawa i Edmonton (za: The Canadian Encyclopedia). Do 1970 roku w tej kategorii prowadził Montreal; część jego mieszkańców zdecydowała się jednak na emigrację m.in. ze względu na zmiany w polityce językowej.

Stolica Kanady

Ottawa, stolica Kanady, z pewnością nie jest pierwszym miastem, które przychodzi do głowy, gdy myślimy o tym kraju. Ta położona blisko granicy ze Stanami Zjednoczonymi aglomeracja ma populację nieznacznie przekraczającą milion osób. W 1857 roku, gdy została wybrana na stolicę, była małym, odizolowanym miasteczkiem.

Język w Kanadzie

Zgodnie z przyjętym w 1969 roku Official Languages Act angielski i francuski są na równi traktowane jako języki urzędowe Kanady. Na Terytoriach Północnych, w Nowej Szkocji i Nunavut uznaje się oficjalnie również języki regionalne, m.in.: kri, chipewyan, mikmak i inuinnaqtun. Wiele języków używanych przez rdzennych mieszkańców kraju jest zagrożonych wymarciem. Ponad 41% Kanadyjczyków potrafi poprowadzić rozmowę w co najmniej dwóch językach (za: Statistics Canada).

Język angielski

Angielskim jako pierwszym językiem posługuje się nieco ponad ¾ Kanadyjczyków. Liczba jego użytkowników z roku na rok nieznacznie wzrasta (za: Statistics Canada). Używa się go w większości prowincji, z wyłączeniem Quebecu i Nunavut. Kanadyjski angielski w brzmieniu przypomina język używany w sąsiednich Stanach Zjednoczonych.

Język francuski

Francuski to język ojczysty dla ponad 21% mieszkańców Kanady (ok. 7 milionów osób). Prowincją z największą liczbą użytkowników jest Quebec (za: Statistics Canada). Kanadyjski francuski różni się nieco od odmiany używanej we Francji – przede wszystkim pod względem wymowy, ilości zapożyczeń z angielskiego i słownictwa. Na terenie kraju powstał również nowy język będący połączeniem francuskiego i kri – miszif, używany przez Metysów, będących potomkami Indian. Obecnie grozi mu wymarcie.

Potrzebujesz tłumaczenia z francuskiego na angielski lub na odwrót? Nie musisz w tym celu poszukiwać zagranicznych firm – wyślij swoje zlecenie nam!

Jak wyjechać do Kanady?

Obywatele Polski mogą wjechać do Kanady z ważnym paszportem i przebywać tam do sześciu miesięcy. Przed wyjazdem istnieje obowiązek wypełnienia przez Internet formularza eTA (electronic Travel Authorization). Aby zostać na terenie kraju przez dłuższy okres, należy złożyć odpowiedni wniosek z co najmniej 30-dniowym wyprzedzeniem. Wykupienie ubezpieczenia medycznego nie jest obowiązkowe, ale mocno zalecane.

Organizujesz wyjazdy do pracy do Kanady i musisz sprawdzić biegłość językową kandydatów? Odkryj Focus Audit Tool – narzędzie, które zrobi to za Ciebie.

Ciekawostki o Kanadzie

Chcesz zabłysnąć w towarzystwie swoją wiedzą o Kanadzie? Nasze ciekawostki Ci w tym pomogą!

  • Nazwa państwa – Kanada – wywodzi się z języka rdzennego plemienia Irokezów. Słowo kanata oznacza w nim po prostu osadę.
  • Nie ma takiego kraju na świecie, który nie boryka się z problemem piratów drogowych. Kanadyjscy policjanci do sprawy podchodzą w rewolucyjny sposób – nagradzając jeżdżących zgodnie z przepisami „mandatami pochwalnymi”.
  • Jeśli chcesz wysłać list do Świętego Mikołaja, możesz zaadresować go do fińskiego Rovaniemi albo wpisać na kopercie H0H, oHo. Postępując w ten drugi sposób, możemy spodziewać się odpowiedzi. Odpisywaniem na taką korespondencję zajmują się bowiem pracownicy kanadyjskiej poczty.
  • Szkoci nie są jedynym narodem, który może pochwalić się swoim potworem z jezior. Kanadyjczycy mają Ogopogo – mityczną istotę zamieszkującą jezioro Okanagan w Kolumbii Brytyjskiej. Pierwszy filmik dokumentujący jego istnienie datowany jest na 1968 roku, ale dostrzeżono go już dużo wcześniej – pod koniec XIX wieku.

Kanadyjczycy – jeden z najmilszych narodów świata?

W niektórych miejscach na świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, panuje stereotyp, że Kanadyjczycy są jednym z najmilszych narodów na świecie. Aby doświadczyć w pełni ich uprzejmości, musisz porozumiewać się tym samym językiem. Dlatego, jeśli jeszcze nie opanowałeś w stopniu komunikatywnym angielskiego lub francuskiego, zerknij na naszą bogatą ofertę kursów językowych!

chatsimple