Liechtenstein – co warto o nim wiedzieć?

Liechtenstein; wykwalifikowanych pracowników, zdobycie specjalnych pozwoleń w celu zamieszkania na terytorium księstwa liechtensteinu

Liechtenstein to malutkie państwo, o którym rzadko się mówi. Mało kto jest w stanie powiedzieć o nim coś więcej niż jego nazwę. Niewielu też rozpozna jego flagę, hymn czy stolicę.

Jeśli chcesz nadrobić luki w Twojej wiedzy dotyczące Liechtensteinu, to jesteś w dobrym miejscu. Może nawet po przeczytaniu tego tekstu zechcesz zobaczyć na własne oczy ten uroczy kraj?

Gdzie leży Liechtenstein?

Liechtenstein jest położony w Europie Zachodniej, pomiędzy Szwajcarią i Austrią. Całe terytorium państwa znajduje się w Alpach. Jego zachodnią granicę wyznacza rzeka Ren, a wschodnią – góry. Najwyższy szczyt kraju – Grauspitz – ma wysokość 2599 m n.p.m.

Surową górską pogodę w Liechtensteinie łagodzą wiatry z południa. Klimat jest tam umiarkowany – zimy są chłodne z dużymi opadami deszczu lub śniegu; latem bywa ciepło i pochmurnie.

Powierzchnia Liechtensteinu

Powierzchnia Liechtensteinu wynosi 160 km2 (za: Trading Economics). Jego wymiary uległy niewielkiej zmianie w 2006 roku, kiedy okazało się, że jego granica jest o 1,9 km dłuższa, niż przypuszczano wcześniej. To 189. kraj świata pod względem wielkości. Mniejsze są tylko San Marino, Tuvalu, Nauru, Monako i Watykan.

Ile mieszkańców ma Liechtenstein?

W Liechtensteinie mieszka nieco ponad 39 tysięcy ludzi (za: CIA World Factbook). Gęstość zaludnienia kraju wynosi 238 osób/km2. Ewenementem w skali rozwiniętych państw zachodu jest jego dodatni przyrost naturalny.

Podział administracyjny Liechtensteinu

Liechtenstein jest podzielony na dwa większe regiony: Oberland (południe kraju) i Unterland (północ). Mają one znaczenie historyczne i pełnią funkcję okręgów wyborczych. Ze względów administracyjnych wyróżnia się również 11 gmin: Balzers, Eschen, Gamprin, Mauren, Planken, Ruggell, Schaan, Schellenberg, Triesen, Triesenberg i Vaduz. Cieszą się one dużą autonomią oraz możliwością oddzielenia się od Liechtensteinu poprzez referendum.

Stolica Liechtensteinu

Stolicą Liechtensteinu jest Vaduz, położone w gminie o tej samej nazwie. Miasto znajduje się nad Renem, niedaleko szwajcarskiej granicy. To tutaj mieszka rodzina książęca, a swoją siedzibę mają parlament (niem. Landtag), rząd i sąd najwyższy.

Pierwsze zapiski o Vaduz pochodzą z 1150 roku. Od 1342 znajdował się tam główny ośrodek hrabstwa Vaduz, przejętego kilka wieków później przez niemiecki ród książęcy Liechtensteinów. Stolicą stało się w 1866 roku, po wystąpieniu Liechtensteinu ze Związku Niemieckiego.

Flaga Liechtensteinu

Flaga Liechtensteinu została zatwierdzona w 1982 roku Ustawą o herbie, barwach, pieczęci i symbolach Księstwa Liechtensteinu. Ma ona wygląd prostokąta podzielonego na dwa poziome pasy w kolorach – granatowym i czerwonym. W lewym górnym rogu została umieszczona złota korona książęca. Barwy mają charakter symboliczny – oznaczają niebo i ogień lub, według innej teorii, nawiązują do odcienia meandrów Renu i flagi panującej rodziny książęcej.

Waluta Liechtensteinu

Liechtenstein nie posiada własnej waluty. Od 1923 roku znajduje się w unii celnej ze Szwajcarią i używa franka szwajcarskiego jako środka płatniczego. W niektórych miejscach możliwa jest płatność w euro, odbywa się to jednak zazwyczaj po niekorzystnym kursie (za: Kawiarniany).

Liechtenstein; wykwalifikowanych pracowników, zdobycie specjalnych pozwoleń w celu zamieszkania na terytorium księstwa liechtensteinu
Liechtenstein; pozwolenia wydawane w celach zarobkowych, terytorium Liechtensteinu, wieloletnią praktyką, towarzystwa finansowe
Liechtenstein; większość populacji Liechtensteinu, przyznaje prawo, najwyższym szczytem Liechtensteinu, księstwo Liechtensteinu

Hymn Liechtensteinu

Hymn Liechtensteinu nosi tytuł Oben am jungen Rhein (Nad młodym Renem). Jego melodia jest identyczna z God Save the Queen/King (hymnem Wielkiej Brytanii); słowa pieśni napisał duchowny Jakob Josef Jauch. Utwór powstał w 1850 roku, w 1963 roku uległ niewielkim zmianom – usunięto z niego wszelkie nawiązania do Niemiec.

Książę Liechtensteinu

Ustrój Liechtensteinu to monarchia konstytucyjna. Najważniejszą osobą w państwie jest panujący książę reprezentuje kraj za granicą, należy do niego władza wykonawcza (choć w jego imieniu sprawuje ją rząd na czele z premierem), ma prawo weta i odpowiada za wybór sędziów.

Obecnie tytuł Jego Najjaśniejszej Wysokości księcia Liechtensteinu, księcia opawskiego i karniowskiego, hrabiego Rietbergu, suwerena Domu Liechtenstein nosi Jan Adam II Liechtenstein. Oficjalnie na tronie zasiadł on w 1989 roku po śmierci ojca, Franciszka Józefa II. W rzeczywistości ważne decyzje dotyczące państwa podejmował już wcześniej, od 1984 roku, gdy został mianowany koregentem.

W 1967 roku książę poślubił Marię-Aglaë Liechtenstein, która zmarła na zawał w 2021 roku. Z tego związku na świat przyszło czworo dzieci. Najstarszy syn, Alojzy Liechtenstein, od 2004 roku de facto sprawuje władzę w państwie jako koregent.

Liechtenstein – język

Oficjalnym językiem Liechtensteinu jest niemiecki; na co dzień posługuje się nim zdecydowana większość mieszkańców kraju. Różni się on nieco od odmiany, którą usłyszymy w Berlinie, Monachium czy Strasburgu. Najpopularniejsze dialekty to alemański i niemiecki szwajcarski.

Twoja firma rozszerza swoją działalność na rynek międzynarodowy i wkrótce będziesz potrzebować tłumaczy różnych języków obcych? Nie zwlekaj z poszukiwaniami i zgłoś się do nas! Nasi specjaliści od niemieckiego, angielskiego czy francuskiego pomogą Ci z każdym rodzajem dokumentów.

Ciekawostki o Liechtensteinie

Wiadomości dotyczące Liechtensteinu rzadko docierają do naszych uszu. Niewiele można dowiedzieć się o nim w szkole czy z telewizji. Dlatego też przygotowaliśmy zbiór ciekawostek, który pozwoli Ci poznać nieco lepiej ten kraj:

  • Liechtenstein znajduje się w czołówce najrzadziej odwiedzanych państw w Europie. W 2018 roku odwiedziło go niecałe 100 tysięcy turystów (za: statista.com). Być może ma na to wpływ brak lotniska na terytorium kraju; najbliższe znajduje się w Zurychu.
  • Liechtenstein to jeden z niewielu krajów świata nieposiadający własnej armii. Stan ten utrzymuje się od 1868 roku.
  • Ponad połowa osób pracujących w Liechtensteinie codziennie dojeżdża z sąsiednich krajów: Szwajcarii, Austrii czy Niemiec (za: Business Insider). Państwo ma niebywale niską stopę bezrobocia, sięgającą poniżej 2%.
  • Liechtenstein to jeden z niewielu rajów podatkowych w Europie. Ze względu na warunki sprzyjające prowadzeniu firmy swoje siedziby mają tam korporacje z całego kontynentu.
  • Liechtenstein jest jednym z dwóch krajów podwójnie śródlądowych na świecie. Oznacza to, że graniczy on tylko z państwami, które same nie mają dostępu do morza. Do tej kategorii należy również Uzbekistan.
  • W Liechtensteinie nie ma płacy minimalnej. Średnie miesięczne zarobki utrzymują się jednak na poziomie 6000 franków szwajcarskich (prawie 30 tysięcy złotych).
  • W Liechtensteinie jest tylko jedna linia kolejowa, łącząca Szwajcarię z Austrią. Jej długość to jedynie 9,5 km. Na terenie księstwa znajdują się trzy działające stacje: Schaan-Vaduz, Forst Hilti i Nendeln.

Twoja firma poszukuje pracowników do filii zagranicznej? Jeśli jednym z głównych wymagań dla kandydatów jest doskonała znajomość angielskiego lub niemieckiego, z pewnością zastanawiasz się, jak najlepiej sprawdzić ich umiejętności. Możesz w tym celu zatrudnić specjalnie wykwalifikowanych egzaminatorów lub, co znacznie szybsze i wygodniejsze, skorzystać z naszego narzędzia do audytu językowego – Focus Audit Tool.

Oben am jungen Rhein

W Liechtensteinie nie doświadczysz tłumów turystów, może więc warto wybrać się tam na spokojny urlop w otoczeniu gór. Przekonaj się na własnej skórze, co ten mały kraj oferuje gościom! Później, tak jak niektórzy nasi koledzy z agencji, będziesz mógł się chwalić, że odkryłeś nieznane.

Jeśli ciekawi Cię kultura państw niemieckojęzycznych, zapraszamy na nasze kursy językowe. Dowiesz się na nich nie tylko wszystkiego na temat meandrów niemieckiej koniugacji czy deklinacji, ale również poznasz ciekawostki dotyczące kulinariów, muzyki, literatury, życia codziennego i historii.

chatsimple