Szwajcaria – co warto o niej wiedzieć?

Szwajcaria, dokumentem podrózy uprawniającym do wjazdu jest dowód, trzeba mieć stosowane zaświadczenie lekarskie, zakaz wwożenia broni ostrej

Szwajcaria z jednej strony kojarzy się z górami i rajskimi widokami, z drugiej – z bankami, luksusowymi zegarkami, pyszną czekoladą i serami. Nie da się zaprzeczyć, że jest to kraj, który znajduje się wysoko na liście podróżniczych marzeń wielu turystów.

Aby podróż do Szwajcarii była jak najbardziej udana, należy się do niej odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Najlepiej jest zebrać jak najwięcej informacji o tym kraju i dobrze zaplanować wyjazd. Zaczynamy!

Gdzie leży Szwajcaria?

Szwajcaria to niewielki kraj alpejski, położony w Europie Zachodniej i graniczący z Niemcami (na północy), Włochami (na południu), Austrią i Liechtensteinem (na wschodzie) oraz Francją (na zachodzie). Nie ma dostępu do morza. Na piękno jej krajobrazu wpływają góry i jeziora.

Flaga Szwajcarii

Prawdopodobnie widziałeś już nie raz (np. na opakowaniu czekoladek) czerwony kwadrat z białym krzyżem pośrodku. To właśnie flaga Szwajcarii. Znak krzyża był używany przez wojowników już w XIV wieku podczas bitwy pod Laupen. Co ciekawe, od symbolu narodowego tego kraju pochodzi flaga Czerwonego Krzyża, która powstała przez odwrócenie go.

Największe miasta Szwajcarii

W Szwajcarii jest zaledwie kilka miast, których populacja przekroczyła 100 tysięcy. Największe z nich to (często mylnie uważany za stolicę) Zurych, Genewa, Bazylea, Berno i Lozanna. To w nich znajdziemy najważniejsze instytucje finansowe i kulturalne oraz najbardziej liczące się uniwersytety.

Stolica Szwajcarii

Formalnie Szwajcaria jest państwem, które nie posiada stolicy. W rzeczywistości funkcję tę pełni Berno, będące siedzibą rządu od 1848 roku. Według legendy to czwarte co do wielkości miasto kraju powstało w miejscu, w którym książę Bertold V zabił niedźwiedzia. Zwierzę to do dzisiaj pozostaje maskotką Berna.

Waluta Szwajcarii

W Szwajcarii (a także w Liechtensteinie) walutą jest frank szwajcarski. Obowiązuje on od 1850 roku i obok dolara, euro i funta jest jedną z podstawowych walut świata. W 2016 roku zaczęto wprowadzać nowy wzór banknotów lepiej zabezpieczony przed fałszerstwem i bardziej odporny na zniszczenie.

Prezydent Szwajcarii

Od początku 2022 roku prezydentem Szwajcarii jest lekarz i polityk Ignazio Cassis, który zastąpił na tym stanowisku Guy’a Parmelina. Co ciekawe, kadencja w tym kraju trwa tylko rok (od 1 stycznia do 31 grudnia), później Zgromadzenie Federalne wybiera inną osobę spośród członków Rady Związkowej. Prezydent odgrywa przede wszystkim rolę reprezentacyjną, pozostając szefem swojego resortu. Nie ma możliwości pełnienia tej funkcji przez dwa lata z rzędu. 

Jaki jest język w Szwajcarii?

W Szwajcarii obowiązują cztery języki urzędowe: niemiecki (ponad 60% populacji), francuski (ponad 20%), włoski (ok. 8%) i retoromański (romansz; poniżej 1%). Ich popularność zależy od regionu kraju. Niektóre kantony i miasta są dwujęzyczne (m.in. Berno, Fryburg i Valais); Gryzonia jest trzyjęzyczna (za: swissinfo.ch).

Twoja firma jest równie wielojęzyczna co Szwajcaria? Umiejętność posługiwania się językiem obcym to najważniejsze z wymagań rekrutacyjnych? Aby upewnić się, że kandydat rzeczywiście zna niemiecki, włoski czy francuski, skorzystaj z naszego narzędzia do audytu językowego – Focus Audit Tool.

Język niemiecki

Niemiecki to najpopularniejszych z czterech języków urzędowych Szwajcarii (zwłaszcza w centrum i na północy kraju). Na co dzień używa się dialektu szwajcarskiego (niem. Schwiizertütsch), który może być trudny do zrozumienia nawet dla niemieckojęzycznych osób; w szkołach nauczana jest standardowa wersja tego języka.

Język francuski

Francuski usłyszeć można przede wszystkim w kantonach położonych we wschodniej Szwajcarii, m.in. Genewie, Jurze, Fryburgu, Valais i Bernie. Posługują się nim ok. 2 miliony ludzi (studyinginswitzerland.com). Dialekt używany w tym kraju nie różni się zbytnio od standardowej wersji języka.

Język włoski

Włoskojęzyczni Szwajcarzy mieszkają przede wszystkim na południu kraju, w kantonie Ticino i Gryzonii. Ze względu na liczne zapożyczenia z niemieckiego i francuskiego szwajcarski włoski różni się nieco od języka standardowego. Jeśli chcesz go posłuchać, możesz obejrzeć któryś z programów emitowanych przez lokalne media Radiotelevisione Svizzera di lingua Italiana.

Język retoromański

Retoromański to najrzadszy z języków urzędowych Szwajcarii. Tę rolę odgrywa od 1938 roku. Najwięcej jego użytkowników mieszka na wschodzie kraju, w Gryzonii. To język romański, wywodzący się z łaciny ludowej. Jego najwcześniejsze zabytki datowane są na X i XI wiek. Od XIX wieku ze względu na rozwój przemysłu zaczął gwałtownie tracić na popularności, obecnie mówi nim ok. 45 tysięcy ludzi (za: Bundesamt für Statistik).

Prowadzisz własną firmę i potrzebujesz kogoś, kto przetłumaczy specjalistyczne teksty na wiele języków: niemiecki, francuski i włoski? Zaoszczędź czas, który mógłbyś stracić na poszukiwaniach, i skontaktuj się z nami.

Szwajcaria, mapa Szwajcarii, w Szwajcarii znajduje się wiele pięknych miejsc, terytorium Szwajcarii to świetny cel pobytu turystycznego
Szwajcaria, szwajcarskie zegarki, na terenie szwajcarii, wysokość kilkuset franków, na podstawie powszechnie przyjętych standardów
Szwajcaria, dokumentem podrózy uprawniającym do wjazdu jest dowód, trzeba mieć stosowane zaświadczenie lekarskie, zakaz wwożenia broni ostrej

Co warto zobaczyć w Szwajcarii?

Szwajcarię docenią przede wszystkim miłośnicy natury, gór i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Natura hojnie obdarowała ten kraj, sprawiając, że niemal każdy zakątek zachwyca. Jakich miejsc nie można ominąć?

Dolina Lauterbrunnen

Lauterbrunnen to góry i wodospady, a także wiele kilometrów pieszych szlaków, które pozwalają odkryć niezwykłe pejzaże. Drewniane domki lokalnych mieszkańców sprawiają, że przez chwilę można odnieść wrażenie, że świat się zatrzymał. Znaleźć tam można również kolejkę górską i liczne platformy widokowe.

Lucerna

Lucerna to urocze miasteczko położone u podnóża gór. Na uwagę zasługuje w szczególności jej średniowieczna starówka, po której można poruszać się jedynie pieszo. Najbardziej charakterystycznym zabytkiem tego miasta jest kryty most Kapliczny przechodzący przez rzekę Reuss.

Wodospad Rheinfall

Ten znajdujący się przy granicy z Niemcami wodospad na Renie można podziwiać zarówno z licznych platform widokowych, jak i pokładu statku wycieczkowego. A jest co podziwiać, ponieważ ma on naprawdę imponujące rozmiary – 150 m szerokości i 23 m wysokości. 

Gdzie na narty do Szwajcarii?

Szwajcaria to prawdziwy raj zarówno dla początkujących, jak i profesjonalnych narciarzy. Można tu znaleźć ponad 7 tysięcy km tras i prawie 2 tysiące wyciągów (za: skiresort.info). Za jeden z najbardziej ekskluzywnych uważanych jest kurort Verbier, który ukochały sobie takie sławy jak David Beckham czy Leonardo DiCaprio. Na znudzonych szusowaniem czekają tu dodatkowe atrakcje – m.in. wycieczki psimi zaprzęgami czy loty na paralotni. Inny godny polecenia ośrodek to Zermatt, słynący z zapierającej dech w piersiach panoramy. Ze względu na dogodne położenie (u stóp Matterhornu) niektóre trasy dostępne są również w lecie.

Czy Szwajcaria jest w UE?

Szwajcaria od lat prowadzi neutralną politykę i nie należy do Unii Europejskiej ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jest za to członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu razem z innymi państwami niezrzeszonymi we wspólnocie: Islandią, Liechtensteinem i Norwegią.

Wjazd do Szwajcarii

Mimo że Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, to należy do strefy Schengen. Oznacza to, że jako obywatele wspólnoty możemy bez żadnych trudności wjechać do kraju na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego i przebywać w nim w celach turystycznych do 90 dni. Chcąc zostać na dłuższy czas, należy spełnić dodatkowe warunki związane z zatrudnieniem i miejscem zamieszkania.

Bis bald, à bientôt, ci vediamo, sin seveser!

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o Szwajcarii i zamieszkujących ją ludziach? Nie musisz pokonywać dużej odległości, wystarczy, że zechcesz wziąć udział w naszych zajęciach wybranego języka obcego. Oprócz umiejętności komunikacyjncyh zawsze staramy się przekazać najważniejszą wiedzę dotyczącą państw, w których mówi się w danym języku. Wybierz kurs niemieckiego, francuskiego lub włoskiego i poznawaj Szwajcarię z nami!

chatsimple