Litwa – co warto o niej wiedzieć?

Litwa; Wielkie Księstwo Litewskie weszło w skład RP; języki mniejszości narodowych; na terenie Litwy znajduje się wiele zabytków

Piękne lasy, pachnące kadzidłem cerkwie i kościoły, piaszczyste nadbałtyckie plaże oraz niezwykłe Wilno to tylko kilka z wielu atrakcji, które czekają na Ciebie na Litwie.

Jeśli jeszcze nie miałeś okazji odwiedzić tego kraju, zrób to koniecznie. A zanim zaczniesz się pakować, przeczytaj nasz zbiór najważniejszych informacji, dzięki któremu będziesz lepiej przygotowany na nową przygodę.

Gdzie leży Litwa?

Litwa to kraj bałtycki leżący w północno-wschodniej Europie. Sąsiaduje z Łotwą (na północy), Polską (na południowym zachodzie), rosyjskim obwodem kaliningradzkim (na zachodzie) i Białorusią (na wschodzie). Jej granica lądowa rozciąga się na 1642 km; wybrzeże ma długość 90 km.

Powierzchnia Litwy

Powierzchnia Litwy to 65,300 km², co czyni ją największym krajem bałtyckim i 124. państwem świata pod względem wielkości (za: worldometers.info). Jej ukształtowanie jest głównie nizinne (średnia wysokość to 99 m n.p.m.). Najwyższy punkt – Wysoka Góra (lit. Aukštojo kalnas) – ma 293,84 m n.p.m.

Litwa – liczba ludności

Na Litwie żyje ponad 2,7 miliona osób (za: worldometers.info). Jej populacja nieustannie się zmniejsza w wyniki ujemnego przyrostu naturalnego i emigracji (głównie zarobkowej w obrębie Unii Europejskiej). Kraj jest dość jednolity narodowościowo – wśród jego mieszkańców dominują Litwini; największe mniejszości to Polacy i Rosjanie.

Flaga Litwy

Obecny wygląd flagi Litwy został zatwierdzony 20 marca 1989 roku. Ma ona kształt prostokąta podzielonego na poziome pasy w kolorach żółtym, zielonym i czerwonym, które symbolizują słońce (a także szlachetność i uczciwość), roślinność (lub życie i nadzieję) oraz krew (związaną z miłością i poświęceniem dla ojczyzny). Barwy te możemy odnaleźć również w lokalnych strojach ludowych.

Litwa – waluta

W styczniu 2015 roku Litwa weszła do strefy euro i współdzieli walutę z innymi krajami europejskimi. Do tego czasu obowiązującym środkiem płatniczym był lit (1 lit = 100 centów). Instytucją odpowiedzialną za politykę pieniężną kraju jest Lietuvos Bankas (Bank Litwy).

Prezydent Litwy

Ustrojem Litwy jest demokracja semiprezydencka; obowiązuje trójpodział władzy. Funkcję głowy państwa pełni tam prezydent. Do jego zadań należy m.in.: mianowanie premiera, określanie polityki wewnętrznej i zagranicznej oraz przewodzenie siłom zbrojnym.

Od 2019 roku stanowisko prezydenta Litwy należy do Gitanasa Nausėdy. W wyborach powszechnych wystartował jako niezależny kandydat, bez poparcia żadnej partii. Z wykształcenia jest ekonomistą, pracował m.in. jako nauczyciel akademicki. Był także członkiem zarządu Banku Litwy oraz doradcą prezydenta Valdasa Adamkusa.

Stolica Litwy

Wilno, dawna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, jest obecnie głównym ośrodkiem administracyjnym kraju. To ważne miasto pod względem gospodarczym, kulturalnym i transportowym. Znajdują się tu największe lotnisko i dworzec kolejowy w kraju. Odwiedzający miasto turyści mogą zwiedzać liczne zabytki sztuki sakralnej (cerkwie, kościoły, synagogi), pałace i muzea.

Litwa; Wielkie Księstwo Litewskie weszło w skład RP; języki mniejszości narodowych; na terenie Litwy znajduje się wiele zabytków
Litwa; duże skupiska mniejszości narodowych, Litwa największym terytorialnie państwem i członkiem Unii Europejskiej
Litwa; w przeszłości językiem urzędowym był ruski; terytorium Litwy, Republika Litewska, zajęciu ziem księstw, litewski departament statystyki

Litwa – jaki język jest używany w tym kraju?

Zgodnie z konstytucją językiem urzędowym kraju jest litewski. Usłyszeć go można również na Białorusi i w Polsce, a także wśród emigrantów w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych czy Australii. Liczba użytkowników tego języka wynosi ok. 3 milionów osób (za: The Culture Trip).

Litewski, wraz z łotewskim, zaliczany jest do grupy języków bałtyckich; różnią się one jednak znacznie między sobą i nie są wzajemnie zrozumiałe. Najstarszy zabytek języka to rękopis modlitw zamieszczony w Tractatus sacerdotalis (1503 rok). Na straży czystości litewskiego stoi Państwowa Komisja Języka Litewskiego, która troszczy się m.in. o to, aby nowe słowa nie były zapożyczane z języków obcych (głównie angielskiego).

Spis powszechny przeprowadzony w 2011 roku wykazał, że 78,5% Litwinów posługuje się przynajmniej jednym językiem obcym. Najpopularniejsze są rosyjski, angielski i niemiecki; znajomością tych dwóch ostatnich poszczycić się mogą zwłaszcza najmłodsi. Aż 8,3% Litwinów potrafi komunikować się po polsku.

Mimo że litewski nie dorównuje popularnością angielskiemu czy niemieckiemu, w naszym zespole znaleźli się specjaliści biegle nim władający. Dlatego też, jeśli pilnie musisz przetłumaczyć ważne dokumenty na ten język lub szukasz tłumacza do stałej współpracy przy większych projektach, skontaktuj się z nami!

Czy Litwa jest w NATO?

Litwa jest członkiem NATO od 2004 roku. W tym samym roku kraj wstąpił do Unii Europejskiej. Dzięki zapisom Traktatu północnoatlantyckiego państwo obejmuje zasada obrony zbiorowej – w razie ataku na jego terytorium ma zagwarantowaną pomoc od innych stron sojuszu.

Litwa – co warto zobaczyć?

„Litwo, ojczyzno moja”, z nostalgią pisał Mickiewicz. Choć państwo nie przeraża swoją wielkością, nie brakuje w nim ciekawych miejsc do odwiedzenia. Aby ułatwić Ci trudny wybór, przygotowaliśmy nasz subiektywny przewodnik po najpiękniejszych zakątkach.

Wilno – Litwa

Po Wilnie najlepiej po prostu pospacerować, ponieważ zachwyca na każdym kroku. W mieście kryje się wiele zabytków, które przykują uwagę miłośników historii Polski: cmentarz na Rossie, gdzie spoczywa serce Piłsudskiego, czy założony przez Stefana Batorego Uniwersytet Wileński. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należy Ostra Brama, będąca pozostałością fortyfikacji miejskich. To tam znajduje się słynny XVI-wieczny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Najładniejszą panoramę podziwiać można z położonej nieopodal starówki Góry Giedymina.

Zamek w Trokach

Zamek w Trokach znajduje się zaledwie kilkadziesiąt minut drogi od Wilna. Zdecydowanie warto poświęcić ten czas, aby odkryć rezydencję wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta (a także jego syna Witolda). Obiekt położony jest w niezwykle malowniczej scenerii – na wyspie na jeziorze Galwe. Po zwiedzaniu koniecznie trzeba posilić się kibinami – karaimskimi pieczonymi pierogami.

Połąga

Połąga będzie idealnym wyborem dla tych, którym znudziło się polskie wybrzeże, ale w wakacje nie potrafią się rozstać z Bałtykiem. To duży kurort wypoczynkowy, który latem bywa zatłoczony. Na turystów czekają tutaj: piaszczysta plaża, długie molo, liczne ścieżki rowerowe i restauracje oferujące świeże ryby i lokalne przysmaki.

Kowno

Kowno to drugie co do wielkości miasto Litwy. Ponieważ nie jest duże, polecamy piesze zwiedzanie tego miejsca. Zanim ruszymy w głąb kraju, trzeba zobaczyć XIV-wieczny zamek, plac ratuszowy, katedrę i kolorowe kamieniczki znajdujące się w obrębie starego miasta. Kowno słynie z ciekawych murali; podążanie ich śladem to dobry pomysł na spędzenie dnia (lub nawet dwóch).

Druskienniki

Druskienniki to idealny cel wyjazdu dla tych, którzy chcą odpocząć i uzupełnić siły witalne. Ten położony na południu Litwy kurort znajduje się w otoczeniu lasu. W miasteczku znajdziemy liczne sanatoria, hotele i typowo turystyczne atrakcje: aquapark, budki z lodami czy lokalnymi specjałami. Szczególnie zachwyca miejscowa architektura – odmienna od tej, którą można podziwiać w polskich uzdrowiskach.

Litwa – wjazd

Polacy jako obywatele Unii Europejskiej mają prawo swobodnie przekraczać litewską granicę na podstawie ważnego dowodu lub paszportu. Na terenie kraju można przebywać do 90 dni niezależnie od powodu. Zaleca się wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza posiadane prawo do świadczeń zdrowotnych w razie nagłych wypadków.

Potrzebujesz sprawdzić biegłość kandydatów do pracy w języku litewskim lub polskim? Zanim zaczniesz poszukiwania odpowiedniego egzaminatora, zapoznaj się z Focus Audit Tool – narzędziem, dzięki któremu przeprowadzisz taki test szybciej.

Viso gero!

Zacząłeś rozważać spędzenie wolnego weekendu na Litwie? Super! Z pewnością zaskoczy Cię ona bardzo pozytywnie. Pamiętaj, aby po dniach intensywnego zwiedzania uzupełnić energię pysznym jedzeniem: kołdunami, czeburekami czy kartaczami.

chatsimple