Mołdawia – co warto o niej wiedzieć?

łuk triumfalny, Kiszyniów, Mołdawia; terytorium mołdawii, republice mołdawii, obszar mołdawii podzielony, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń
łuk triumfalny, Kiszyniów, Mołdawia; terytorium mołdawii, republice mołdawii, obszar mołdawii podzielony, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń

Mołdawia nosi niechlubny tytuł jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc w Europie. Pod względem liczby turystów znajduje się daleko w tyle za innymi państwami regionu: Rumunią czy Bułgarią. Być może wynika to z faktu, że kraj nie ma dostępu do morza, a być może ze względów historycznych lub ekonomicznych.

Już samo dostanie się do Mołdawii może stanowić nie lada wyzwanie – na lotnisko w Kiszyniowie (jedyny międzynarodowy port w kraju) dociera zaledwie kilka linii lotniczych. Tych, którzy odważą się wybrać w nieznane, nagrodzą sielskie krajobrazy, ogromne winnice, widok niezdobytych fortec i zabytków socrealizmu, a także gościnność ludzi.

Gdzie leży Mołdawia?

Mołdawia to niewielki kraj w Europie Południowo-Wschodniej, położony pomiędzy Ukrainą i Rumunią, na terenie historycznej Besarabii. Jej powierzchnia wynosi 3 700 km2, czyli około 1/10 terytorium Polski. Krajobraz państwa jest w przeważającej części nizinny. Panuje tam umiarkowany klimat kontynentalny.

Ile ludności ma Mołdawia?

Mołdawię zamieszkują nieco ponad 4 miliony ludzi. Poniżej połowa z nich żyje w miastach. Główne metropolie to Kiszyniów, Tyraspol i Bielce. Największą grupę w kraju pod względem etnicznym stanowią Mołdawianie (75%); wyraźna jest też obecność przedstawicieli mniejszości: rumuńskiej (7%), ukraińskiej (6,6%), gagauskiej (4,6%) i rosyjskiej (4,1%; za: Britannica).

Zatrudniasz osoby pochodzące z zagranicy i chciałbyś przetestować ich umiejętności posługiwania się językiem polskim lub angielskim? Skorzystaj z Focus Audit Tool, systemu, który pomoże Ci znacznie skrócić proces rekrutacji.

Flaga Mołdawii

Flaga Mołdawii przypomina flagę Rumunii – jest to prostokąt podzielony na 3 poziome pasy w kolorach: niebieskim, żółtym i czerwonym. Od symbolu sąsiedniego kraju odróżnia ją herb umieszczony na środku pola, przedstawiający orła trzymającego w szponach tarczę z wizerunkiem głowy tura.

Stolica Mołdawii

Kiszyniów, stolica Mołdawii, znajduje się w centralnej części kraju, nad prawym dopływem Dniestru, rzeką Byk. Miasto zostało założone w XV wieku wokół źródła. Stąd też pochodzi jego nazwa – od starorumuńskich słów chișla („źródło”) i nouă („nowy”).

W Kiszyniowie znaleźć można wiele perełek architektury socrealistycznej. Do najciekawszych zabytków należą cerkiew św. Mikołaja, pałac prezydencki i kompleks pomnikowy Wieczność (znany również jako Eternitate).

Prezydent Mołdawii

Zgodnie z konstytucją Mołdawia jest republiką parlamentarną. Na jej czele stoi prezydent, wybierany przez parlament. Pomiędzy 1991 a 2001 rokiem, a także w elekcjach, które miały miejsce po 2016 roku, nastąpiły odstępstwa od tej reguły – w tym czasie na głowę państwa głosowali obywatele.

Od 2019 roku prezydentem jest Maia Sandu, która już wcześniej pełniła ważne funkcje państwowe – była premierem i ministrem edukacji. To pierwsza kobieta wybrana na głowę państwa w Mołdawii. W wyborach startowała z ramienia centroprawicowej i liberalnej Partii Akcji i Solidarności.

Mołdawia;niepodległością mołdawii, w skład wchodzi terytorium autonomiczne, ochrony kompleksu lasów liściastych, ubezpieczenie komunikacyjne oc
Mołdawia; międzynarodowe polisy, najbliższym komisariacie policji, terytorium autonomiczne
Mołdawia; ostatnia aktualizacja, ubezpieczenia osobowe, od daty pierwszego wjazdu

Mołdawia – język

W Mołdawii obowiązuje jeden język urzędowy – rumuński, który w konstytucji widnieje jako mołdawski. Większość lingwistów zgadza się, że jest to jeden i ten sam język (za: Euronews). Około 75% mieszkańców kraju używa mołdawskiego jako języka rodzimego. W poszczególnych regionach państwa uregulowanym statusem cieszą się również gagauski (Gagauzja), rosyjski i ukraiński (Naddniestrze).

Język mołdawski

Większość badaczy uznaje język mołdawski za regionalną nazwę rumuńskiego, a czasami również za lokalny dialekt. Należy on do grupy języków romańskich. Obecnie zapisywany jest przy pomocy alfabetu łacińskiego, ale dawniej wykorzystywano w tym celu przede wszystkim cyrylicę. Najstarsze zabytki języka pochodzą z XVI wieku – są to tłumaczenia Biblii i Kodeks Woroniecki.

Język rosyjski w Mołdawii

Rosyjski jest językiem oficjalnym Gagauzji i Naddniestrza. Dla około 11,5% populacji kraju, prawie 500 tysięcy osób, stanowi on język rodzimy (za: worldatlas.com). Liczba rosyjskojęzycznych mieszkańców kraju zmniejsza się z każdą dekadą. W 1989 roku prawie 2/3 społeczeństwa znało ten język na różnych poziomach zaawansowania. Wiele szkół oferuje opcję edukacji w języku rosyjskim (za: Minority Rights).

W naszej agencji oferujemy możliwość tłumaczenia z języka mołdawskiego, rumuńskiego lub rosyjskiego. Świadczymy usługi zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm operujących w różnorodnych branżach (m.in. farmaceutycznej, energetycznej i transportowej). Zlecając nam tekst do przetłumaczenia, masz pewność, że zostanie on oddany w ustalonym terminie. Zachęcamy do zapoznania się z naszą stroną internetową.

Naddniestrze – Mołdawia

Niewątpliwie jednym z najciekawszych regionów Mołdawii jest Naddniestrze – oficjalnie region autonomiczny kraju, a w rzeczywistości – państwo nieuznawane na arenie międzynarodowej (z wyjątkiem będących w podobnej sytuacji Abchazji i Osetii Południowej). Tereny położone na lewym brzegu Dniestru są zróżnicowane pod względem etnicznym: 29,1% ich populacji stanowią Rosjanie, 28,9% – Mołdawianie, a 22,9% – Ukraińcy. Pozostałe grupy to m.in. Bułgarzy, Gagauzowie i Białorusini (za: Nationalia).

Naddniestrze zadeklarowało separację od Mołdawii w 1990 roku, pozostając w Związku Radzieckim, i od tej pory jego status nie został jasno określony. Region ma własny hymn Śpiewamy chwałę Naddniestrza, flagę z sierpem i młotem, stolicę w Tyraspolu, a także rząd z premierem i prezydenta. Aby dostać się na jego terytorium, należy przejść kontrolę graniczną, podczas której sprawdzane są paszporty (a nawet przybija się pieczątkę).

Czy Mołdawia jest w NATO?

Mołdawia nie jest członkiem NATO. Jej konstytucja gwarantuje wieczystą neutralność. Przeciwko ewentualnemu dołączeniu państwa do Sojuszu opowiada się ponad połowa obywateli (za: Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego). Mimo to kraj utrzymuje relacje z organizacją od 1992 roku, gdy wstąpił do Rady Partnerstwa Euroatlantyckiego.

Mołdawia – Unia Europejska

Mołdawia nie jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej, ale w marcu 2022 roku złożyła wniosek o dołączenie do wspólnoty, a w czerwcu przyznano jej status kandydata. Kraj czeka jednak jeszcze długa droga, zanim zostanie oficjalnie przyjęty, ponieważ wcześniej musi spełnić wszystkie warunki narzucone przez Radę Europejską.

La revedere!

Nauka mołdawskiego (rumuńskiego) nie jest taka trudna, jak się wydaje! Dużą przewagę w opanowaniu słów i struktur gramatycznych w tym języku będą miały osoby, które opanowały już inny język romański: hiszpański, włoski lub francuski. Jeśli chciałbyś postawić pierwszy krok na drodze do płynności, zachęcamy Cię do wzięcia udziału w naszych zajęciach języka rumuńskiego.

chatsimple