Polszczyzna – jak się jej nauczyć?

Polszczyzna; pytania czytelników na temat usług, wydawnictwo, konta, skuteczności
Polszczyzna; pytania czytelników na temat usług, wydawnictwo, konta, skuteczności

Polski nierzadko pojawia się w zestawieniach najtrudniejszych języków świata, co nie zachęca do podjęcia się jego nauki. A szkoda, bo polski to nie tylko skomplikowana gramatyka i szeleszcząca wymowa, ale również niesamowite bogactwo zwrotów i wyrażeń oraz klucz do poznania fascynującej kultury.

Jeśli znasz kogoś, kto przymierza się do rozpoczęcia nauki polskiego i chcesz mu jakoś pomóc – doskonale trafiłeś! W tym artykule omawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego języka oraz przybliżymy sposoby, dzięki którym praca nad nim stanie się prosta, przyjemna i efektywna.

Polszczyzna – co warto o niej wiedzieć?

Polszczyzna jest językiem lechickim z grupy zachodniosłowiańskiej należącej do rodziny indoeuropejskiej. To język urzędowy w Polsce, ale posługuje się nim również tak zwana Polonia, czyli polska ludność mieszkająca za granicą. Szacuje się, że stanowi język ojczysty dla około 44 milionów ludzi na świecie. Polski jest również jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej. 

Jak nauczyć się języka polskiego?

Język polski bywa wymieniany jako jeden z najtrudniejszych języków świata. Składają się na to takie czynniki jak skomplikowana gramatyka, zawiła ortografia oraz szeleszcząca, trudna do opanowania przez obcokrajowców wymowa. Nauka polskiego będzie o wiele łatwiejsza dla osób, które w przeszłości miały styczność ze słowackim i czeskim ze względu na bliskie pokrewieństwo i wiele podobieństw pomiędzy nimi, ale polski ma również wiele punktów wspólnych z innymi językami słowiańskimi, jak rosyjski czy ukraiński.

Podstawy polskiego

Na początku nauki dowolnego języka obcego zwykle musimy zmierzyć się z tymi samymi zagadnieniami. Są to podstawowe słownictwo i zwroty, najważniejsze reguły i czasy gramatyczne, a także alfabet i wymowa. Poniżej omawiamy, na co powinna przygotować się osoba rozpoczynająca swoją przygodę z polskim.

Jak po polsku się przywitać i przedstawić?

Naukę polskiego często zaczyna się od podstaw umożliwiających rozpoczęcie rozmowy. Należą do nich przywitania, pożegnania i pozdrowienia, takie jak „cześć”, „dzień dobry” czy „do widzenia”. Język polski jest niezwykle bogaty i zróżnicowany, a Polacy inaczej przywitają się i pożegnają z osobą w swoim wieku i starszą; używają także różnych wyrażeń w zależności od pory dnia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o zwrotach grzecznościowych.

Gramatyka

Polska gramatyka to prawdziwa zmora obcokrajowców uczących się tego języka – skomplikowana i rozbudowana deklinacja, pięć rodzajów, różnorodne formy końcówek, formy nieregularne i mnóstwo wyjątków, których trzeba nauczyć się na pamięć. To wszystko sprawia, że zwykle mija wiele czasu, nim uczeń jest w stanie przeprowadzić zwykłą rozmowę po polsku. Osobom zainteresowanym polską gramatyką polecamy zapoznanie się z artykułami na naszym blogu językowym. Szczegółowo omówiliśmy między innymi czasowniki, rzeczowniki, zaimki oraz spójniki.

Wymowa

Polska wymowa może wydawać się niektórym obcokrajowcom niemożliwa do opanowania – nawet najprostsze przywitanie „cześć!” składa się z trzech spółgłosek bezdźwięcznych i tylko jeden samogłoski. Największe wyzwanie stanowią tak zwane głoski szeleszczące, czyli sz, cz, ż, ś, ź, ć dż, dź, szczególnie jeśli w jednym słowie występuje kilka z nich. Oprócz tego trzeba opanować wymowę samogłosek nosowych, czyli ą i ę.

Alfabet polski

Polski alfabet, zwany również abecadłem, jest oparty na alfabecie łacińskim. Składa się z 32 liter, z czego 9 ma znaki diakrytyczne. Litery q, v i x w języku polskim znajdziemy wyłącznie w słowach obcego pochodzenia, więc nie są zaliczane do polskiego alfabetu. Oprócz tego w pisowni spotkamy się z dwuznakami oraz trójznakami. Więcej na temat polskiego alfabetu pisaliśmy w tym artykule.

Ortografia

Kolejnym aspektem języka polskiego, który przysparza wiele trudności nawet rodzimym użytkownikom, jest pisownia. Aby nauczyć się poprawnie zapisywać polskie słowa, należy opanować wiele reguł ortograficznych, by wiedzieć, kiedy w danym słowie wystąpi „ó”, a kiedy „u”, kiedy „ch”, a kiedy „h”, oraz kiedy „ż”, a kiedy „rz”. Mimo to istnieje wiele wyjątków od tych zasad, których trzeba nauczyć się na pamięć (na przykład: wsuwka, gżegżółka, druh), a także słów, które zmieniają swoje znaczenie w zależności od pisowni (na przykład brud i bród).

poprawna polszczyzna, języka polskiego, temat języka ojczystego, wydawnictwo, języka polskiego, usług
poprawna polszczyzna, języka polskiego, temat języka ojczystego
poprawna polszczyzna, języka polskiego, pytania czytelników na temat usług

Nauka polskiego w domu

Opanowanie języka obcego zawsze wymaga mnóstwa pracy, systematyczności i ogromnej samodyscypliny. Bardzo łatwo jest się poddać, gdy napotkamy skomplikowane zagadnienie i nie będziemy mieli do kogo zwrócić się po pomoc. Dlatego najlepszym sposobem na naukę jest zapisanie się na kurs językowy, który można urozmaicić omówionymi poniżej sposobami.

Aplikacje do nauki polskiego

Aplikacje językowe są od wielu lat bardzo popularne, ponieważ umożliwiają poznawanie nowych słówek czy ćwiczenie poznanych zagadnień w dowolnym miejscu i czasie – ogranicza nas jedynie dostęp do smartfona z Internetem. Najczęściej polecanymi aplikacjami do nauki polskiego są Duolingo, Mondly, Learn Polish, Speak Polish oraz Drops: Ucz się polskiego. Takie programy co prawda nie zastąpią lekcji z doświadczonym lektorem, ale są prostym i przyjemnym uzupełnieniem nauki.

Kontakt z polską kulturą i sztuką

Doskonałym sposobem na naukę języka jest wprowadzenie go do swojej codzienności, na przykład poprzez zainteresowanie się sztuką tworzoną w kraju, gdzie jest używany. To umożliwia nie tylko poznawanie nowych słówek i osłuchanie się z brzmieniem języka, ale również poznanie kultury ludzi, dla których jest językiem ojczystym.

Doskonałym pomysłem będzie na przykład oglądanie polskich filmów i seriali z napisami, dzięki czemu adepci polszczyzny połączą przyjemne z pożytecznym, ucząc się języka i śledząc fabułę ze zrozumieniem. Polecamy szczególnie takie tytuły jak Artyści, Wielka woda, Rojst i Rojst ’97 i Prokurator. Z kolei miłośnikom filmów pełnometrażowych na pewno przypadną do gustu Wszystko gra, Zimna wojna, Cicha noc, Broad Peak i Ostatnia rodzina. Wszystkie z podanych propozycji można znaleźć z napisami na platformie Netflix.

Warto również słuchać polskich piosenek i zaznajomić się z ich tekstami oraz tłumaczeniem dostępnym w Internecie. Polscy artyści warci uwagi to na przykład Marek Grechuta, Czesław Niemen i Jan Kiepura, a z bardziej współczesnych wykonawców Dawid Podsiadło, Monika Brodka, Tomasz Organek. Polecamy również zapoznanie się z utworami uznanych polskich zespołów muzycznych takich jak Lady Pank, Dżem, Perfect i T.Love.

Fiszki

Chętnie wykorzystywanym sposobem na mimowolne ćwiczenie obcych słówek są fiszki. Wystarczy przygotować karteczki samoprzylepne z nazwami przedmiotów codziennego użytku i poprzyklejać je na odpowiednich sprzętach w swoim domu. W ten sposób nauczymy się ich nazw szybko i bez wysiłku.

Polszczyzna ze Skrivankiem

Polski to piękny i bogaty język, którego warto się nauczyć. Nasza szkoła językowa Skrivanek przygotowała szeroką ofertę kursów językowych, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. U nas można uczyć się polskiego na zajęciach stacjonarnych w Warszawie lub Lublinie, a także online, zarówno indywidualnie, jak i w grupie. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych studentów, przygotowaliśmy również specjalny kurs języka polskiego dla Ukraińców oraz kurs języka polskiego dla Białorusinów.

Jeśli potrzebujesz tłumaczenia, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą biura tłumaczeń Skrivanek. Nasi doświadczeni tłumacze przełożą Twój tekst na polskiego lub na polski z ponad 100 języków, dbając o poprawność, styl i odpowiedni kontekst kulturowy. Wykonujemy zarówno tłumaczenia zwykłe, jak i specjalistyczne oraz uwierzytelnione.

Wszystkich pracodawców i rekruterów zachęcamy też do zapoznania się z naszą platformą do audytów językowych Focus Audit Tool, które pozwala sprawdzić kompetencje językowe kandydatów do pracy, pracowników czy studentów. Dokładamy wszelkich starań, aby Focus Audit Tool było narzędziem prostym w obsłudze i niezawodnym. Zapraszamy!

chatsimple