Republika Czeska – co warto o niej wiedzieć?

Republika Czeska; historia państwa czeskiego, działania informacyjne po stronie polskiej, województwie dolnośląskim, województwie śląskim, wspólny sekretariat

Republika Czeska kojarzy się Polakom przede wszystkim z przyjemną dla naszego ucha mową, smażonym serem, tanim (ale dobrym) piwem i urokliwą Pragą. Ten kraj leży tak blisko naszego, że można się w nim znaleźć nawet przypadkiem, wędrując po „naszych” górach.

Przez tę bliskość Czechy często pozostają niedoceniane jako cel wycieczek. Nie doświadczymy w Polsce ogromnego zachwytu ich kulturą (z wyłączeniem może tej kulinarnej), ale czy słusznie? Przekonajmy się, co warto wiedzieć o tym kraju!

Flaga Czech

Flaga Czech jest prostokątem podzielonym na dwa pasy w kolorze białym i czerwonym. Od symbolu naszego kraju różni się niebieskim trójkątem umiejscowionym z lewej strony (bliżej drzewca). Obecna wersja flagi obowiązuje od 1992 roku.

Hymn Czech

Kde domov můj (pol. Gdzie jest mój dom) jest obowiązującym hymnem Republiki Czeskiej od 1993 roku, czyli od podziału Czechosłowacji na dwa osobne kraje (wcześniej, od 1919, funkcjonował jako hymn Czechosłowacji). Autorem słów pieśni był Josef Kajetán Tyl; muzykę skomponował František Jan Škroup.

Stolica Czech

Stolica Czech, Praga, zajmuje czołowe miejsca w rankingach najładniejszych miast Europy (za: „Conde Nast Traveler”). I nie powinniśmy się temu dziwić! To bardzo atrakcyjny cel podróży, który co roku odwiedza kilka milionów zagranicznych gości (za: praguecityoftourism.cz). Praga stanowi także najważniejszy ośrodek przemysłowy, kulturalny i administracyjny kraju.

Praga została założona w IX wieku przez dynastię Przemyślidów; w 973 roku stała się siedzibą biskupa. Miasto zawdzięcza swój rozkwit królowi Karolowi IV, który w 1348 roku otworzył w nim uniwersytet. Od 1918 roku Praga była stolicą Czechosłowacji; w 1993 przemianowano ją na stolicę Republiki Czeskiej.

Waluta Czech

Czechy nie należą do strefy euro; obowiązującą tam walutą jest korona czeska (cz. koruna česká). Funkcjonuje ona od 1993 roku. Formalnie 1 korona to równowartość 100 halerzy, w praktyce tych drugich nie znajdziemy już w obiegu.

Prezydent Czech

W 2013 roku na prezydenta Czech został wybrany, należący do lewicowej Partii Praw Obywatelskich, Miloš Zeman. Nie był to jego polityczny debiut – wcześniej piastował m.in. stanowisko premiera kraju i przewodniczącego izby poselskiej. W 2018 powtórzył swój sukces – został wybrany na drugą kadencję. Jest zwolennikiem federalizmu europejskiego i wejścia do strefy euro.

Święta w Czechach

W Czechach obowiązuje 13 dni wolnych od pracy, tak jak w Polsce. Oprócz świąt, które również my obchodzimy (takich jak Boże Narodzenie, Święto Pracy czy Wielkanoc), Czesi celebrują: Powstanie Państwa Czeskiego (1 stycznia), Dzień Zwycięstwa (8 maja), Dzień Apostołów Słowiańskich Cyryla i Metodego (5 lipca), rocznicę śmierci Jana Husa (6 lipca), Dzień Świętego Wacława (28 września), Dzień Odzyskania Niepodległości (28 października) oraz Dzień Walki o Wolność i Demokrację (17 listopada).

Język czeski

Jedynym językiem urzędowym w Czechach jest czeski, którym na co dzień posługuje się 96% populacji kraju (za: Hello Czech Republic). Najczęściej używane języki mniejszości to słowacki, niemiecki i polski. Poza Czechami czeskojęzycznych native speakerów możemy spotkać również m.in. w Austrii, Polsce, Niemczech czy Stanach Zjednoczonych.

Czeski, tak jak polski, należy do rodzin języków zachodniosłowiańskich. Pierwsze zapisy w tym języku datowane są na XII wiek. Od pierwszej połowy XVII wieku stopniowo był on wypierany przez niemiecki na terytorium dzisiejszych Czech; do jego odrodzenia doszło w XIX wieku, kiedy to wykształcił się współczesny standard literacki.

Prowadzisz międzynarodową firmę i poszukujesz kandydatów do pracy posługujących się płynnie językiem czeskim? Zastanawiasz się jak sprawdzić ich kompetencje językowe? Z pomocą przychodzi Focus Audit Tool – narzędzie, dzięki któremu otrzymasz szybki i dokładny wynik.

Najwyższy szczyt Czech

Jeśli góry są Twoją pasją, z pewnością nazwa najwyższego szczytu Czech brzmi dla Ciebie znajomo. Może za to okazać się zaskoczeniem, ponieważ jest nim… Śnieżka, albo raczej Sněžka, jak mówią na nią nasi sąsiedzi. Ta licząca sobie 1602 m n.p.m góra znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Wejść na nią można zarówno od polskiej, jak i czeskiej strony.

Republika Czeska; szczególności prowadzą działania informacyjne na rzecz wspierania zatrudnienia, rozwój potencjału przyrodniczego, wdrażanie programu
Republika Czeska; historia państwa czeskiego, działania informacyjne po stronie polskiej, województwie dolnośląskim, województwie śląskim, wspólny sekretariat
Republika Czeska; województwo opolskie, wspólny sekretariat, muzeum górnictwa, działania mające na celu odbudowę po II wojnie światowej

Czechy – co warto zobaczyć?

Dzięki bliskiemu położeniu Czech mieszkańcy południowo-zachodniej Polski mogą sobie pozwolić na kilkudniową wycieczkę do tego kraju bez konieczności brania urlopu. Nie ma jednak znaczenia, czy wybierasz się tam na dzień, trzy czy dwa tygodnie – z pewnością nie będziesz się nudził! Przyjrzyjmy się kilku atrakcjom, które czekają tam na turystów.

Most w Czechach

Do niedawna, aby się przejść najdłuższym wiszącym mostem na świecie, trzeba było udać się w podróż do odległego Nepalu. W ostatnich miesiącach jednak rekord ten został pobity (o bagatela 150 m) przez znajdujący się blisko polskiej granicy Skybridge 721. Liczący sobie 721 m długości obiekt nie jest jedyną atrakcją ośrodka Dolní Morava. Czeka tam na nas również m.in. wieża widokowa nazywana Ścieżką w Obłokach, liczne trasy rowerowe, tor bobslejowy i park rozrywki dla dzieci.

Skalne miasto w Czechach

Skalne miasto w Czechach składa się z dwóch części (Adršpašské skály i Teplické skály) połączonych Wilczym Wąwozem (cz. Vlčí rokí). Ponieważ znajduje się niedaleko polskiej granicy, jest częstym celem wycieczek turystów z naszego kraju. Na jego terenie znajdziemy wiele skał o ciekawych kształtach. Większość z nich nosi nazwy, które naprowadzają na odpowiednie skojarzenia dotyczące ich wyglądu. Mamy również możliwość przepłynięcia łódką i obejrzenia skalnych labiryntów. Duża liczba tras turystycznych pozwala dostosować wędrówkę do naszych możliwości i posiadanego czasu.

Safari Park Dvůr Králové

Marzysz o safari z prawdziwego zdarzenia, ale nie masz możliwości, żeby wybrać się do Afryki? Nic straconego! Niedaleko polskiej granicy czeka na Ciebie zoo, do którego możesz wjechać własnym samochodem. Widoki takie jak przechodząca przed maską antylopa czy przebiegające ścieżkę zebry są w Safari Park Dvůr Králové na porządku dziennym. Dla odważnych istnieje również możliwość wjechania do klatki z lwem. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie otwierać okien.

Český Krumlov

Český Krumlov wyróżnia się swoim położeniem – w zakolu Wełtawy. To drugie, po Pradze, najczęściej odwiedzane miasto w tym kraju (za: Magazyn Travelist). Jego uroda została doceniona również przez UNESCO, które w 1992 roku objęło ochroną całą starówkę. Obowiązkowe punkty wycieczki to spacer brukowanymi uliczkami i wizyta w umiejscowionym na wzgórzu zamku, którego najstarszy fragment pochodzi z XIII wieku.

Podróż do Czech

Aby udać się w podróż po Czechach, potrzebujemy jedynie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Ponieważ kraj tak jak Polska należy do strefy Schengen, w normalnych warunkach nie są prowadzone kontrole graniczne.

Jeśli chcemy przebywać w Czechach dłużej niż 30 dni, powinniśmy udać się na posterunek policji do spraw cudzoziemców w celu rejestracji. Podejmując pracę lub naukę, możemy ubiegać się o kartę czasowego pobytu. Potrzebujesz tłumacza, który pomoże Ci załatwić niezbędne formalności? Zaoszczędź swój czas i zwróć się z tym zadaniem do nas.

Brzy na shledanou!

Chciałbyś dowiedzieć się, dlaczego w Czechach lepiej nie używać słów droga” czy szukać”, a także poznać innych „fałszywych przyjaciół”? Zapraszamy na zajęcia do naszej szkoły językowej. Nie tylko pomożemy Ci opanować ten (tak podobny, a jednocześnie różny od naszego) język, lecz także opowiemy Ci co nieco o miejscowej kulturze.

chatsimple