Sylwester – powitanie Nowego Roku

Sylwester to obecnie jedna z najważniejszych nocy w kalendarzu

Sylwester to dzień poprzedzający Nowy Rok. Pożegnanie grudnia i powitanie stycznia jest jedną z największych okazji do zabawy w roku. Kojarzy nam się z szampanem, fajerwerkami i świętowaniem do białego rana.

Kiedy zaczęto obchodzić Sylwestra? Skąd wzięły się jego obchody? Jak wygląda świętowanie w Polsce, a jak w innych krajach? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytajcie ten artykuł!

Kiedy jest Sylwester?

Co roku wiele osób z utęsknieniem wyczekuje Sylwestra. Nic dziwnego – to wyjątkowa noc pełna muzyki, szampana i błysku, do której nierzadko przygotowuje się jeszcze na długo przed.

Sylwester przypada na ostatni dzień w roku, czyli 31 grudnia. Imprezy sylwestrowe odbywają się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia i nierzadko ciągną się do białego rana.

W 2022 roku Sylwester przypada w sobotę.

Od kiedy świętuje się Sylwestra?

Swoją historię Sylwester rozpoczyna już w 999 roku. 31 grudnia 999 r. wiązał się jednak z zupełnie innymi odczuciami niż dzisiejsza wesołość i ekscytacja. Rzymianie byli przerażeni.

Według opierającej się na proroctwie Sybilli legendy w następnym roku miał nastąpić koniec świata. Spodziewano się przebudzenia Lewiatana, którego w lochach Watykanu miał więzić papież Sylwester I. Wieszczono, że wydostawszy się na wolność, Lewiatan spali niebo i ziemie.

Nic więc dziwnego, że kiedy przyszło nowe tysiąclecie, a przepowiednia nie ziściła się i apokalipsa nie nadeszła, wśród ludzi nastała powszechna radość. Papież Sylwester II udzielił wtedy błogosławieństwa urbi et orbi, czyli miastu i światu. W ten właśnie sposób zapoczątkowano obchody Sylwestra.

Sylwester w Polsce

Powitanie Nowego Roku w Polsce to stosunkowo nowa tradycja. Święto przywędrowało do nas z Niemiec dopiero na przełomie XIX i XX wieku.

Nie od razu Sylwestra obchodzili wszyscy. Początkowo świętowali głównie mieszkańcy miast, zamożne warstwy społeczeństwa, a później zwyczaj rozpowszechnił się w mniejszych miejscowościach.

1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy od 1924 r.

Sylwester to obecnie jedna z najważniejszych nocy w kalendarzu
Zobacz szczegółowe informacje o menu nawigacyjne narzędzia osobiste, wchodząc na stronę
Dopiero w XX wieku w naszym kraju upowszechnił się zwyczaj obchodów sylwestra

Jak obchodzi się Sylwestra?

Sposobów jest mnóstwo. Jedni wolą imprezy w domu, inni wychodzą na organizowane przyjęcia czy bale, jeszcze inni wybierają organizowane w różnych miastach koncerty. Symbole celebracji pozostają jednak takie same – szampan, życzenia, fajerwerki.

Tuż przed nastaniem Nowego Roku zaczyna się uroczyste odliczanie, a o północy uczestnicy zabaw składają sobie noworoczne życzenia i wznoszą toasty. Niebo rozświetlają kolorowe fajerwerki, które od wielu lat są nieodłączną częścią zabawy sylwestrowej.

W wielu miastach organizowane są koncerty, w ramach których odbywa się także specjalny pokaz fajerwerków.

Postanowienia noworoczne

Nadejście nowego roku to nie tylko zabawa, ale także noworoczne postanowienia. Najczęściej wiążą się one ze zmianą stylu życia, rozpoczęciem diety, wdrożeniem planu ćwiczeń czy zdobyciem nowych umiejętności.

A jakie są wasze cele na nowy rok? Może zdecydowaliście się nauczyć nowego języka lub kontynuować naukę i doskonalić swoje umiejętności? Wielu z nas trudno jest trzymać się noworocznych postanowień, ale nie musi tak być – wystarczy, że nauka języka stanie się przyjemnością.

Jakakolwiek jest wasza motywacja, z pewnością znajdziecie coś dla siebie w ofercie naszych kursów językowych. Angielski, francuski czy niemiecki – niech Nowy Rok przyniesie nowe umiejętności!

Pierwszy dzień w roku jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Tekst udostępniany na zasadach licencji
Zapisz adres i źródło. Tekst udostępniany na wikipedii wiąże się z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje
Nawigacja wiąże się możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń – zobacz szczegółowe informacje o menu nawigacyjne narzędzia osobiste na stronę

Sylwester na świecie

Świętowanie nadejścia nowego roku to ważne wydarzenie w najróżniejszych zakątkach świata. I nie jest to tylko celebracja z szampanem czy fajerwerkami.

Gdzie warto spędzić Sylwestra, aby przywieźć ze sobą niezwykłe wspomnienia? Przygotowaliśmy dla was informacje o ciekawych sylwestrowych zwyczajach z innych krajów.

Ekwadorskie wdowy i marzenia o wojażach

W Ekwadorze aż roi się od ciekawych sylwestrowych tradycji. Fin del año, czyli koniec roku jest w przeciwieństwie do Polski raczej świętem rodzinnym.

Jednym z interesujących zwyczajów panujących w tym kraju jest bieganie z walizką dookoła domu. W jakim celu? Otóż ma to zapewnić podróże w nowym roku. Uwaga: jeśli ktoś marzy o wielu wojażach, trzeba biegać szybko!

Kolejna tradycja wiąże się z tak zwanymi viudas, czyli wdowami, które opłakują swojego męża – Stary Rok, wychodząc na ulice i prosząc o jałmużnę. Co ciekawe, za wdowy przebierają się mężczyźni. A to dlatego, że zwyczajowo kobiety przygotowywały w tym czasie sylwestrowy poczęstunek.

Kolorowe viudas zatrzymują więc samochody lub stają im na drodze i przeważnie otrzymują w zamian kilka centów.

Obiad z rodziną i czerwona bielizna

W Turcji obchody sylwestra rozpoczynają się od uroczystego rodzinnego obiadu, pełnego prezentów i życzeń. Jednym z popularnych podarunków jest czerwona bielizna. Inny z kolei prezent to los na loterię noworoczną, czyli Milli Piyango, która stanowi nieodłączną część tureckiego sylwestra.

Edynburg i pochodnie

Wyobraźcie sobie kroczącą przez miasto paradę z pochodniami, której celem jest rytualne spalenie wikińskiej łodzi. Szkocki sylwester obfituje w niesamowite wrażenia!

Wywodzi się on jeszcze z tradycji pogańskiej, zaczyna się 30 grudnia i trwa aż cztery dni. Nazywa się Hogmanay. 31 grudnia pod zamkiem w Edynburgu odbywa się koncert, a o północy można zobaczyć jeden z największych pokazów fajerwerków na całym świecie.

Plaża Copacabana w Rio de Janeiro

Podczas gdy w Polsce temperatury potrafią spadać poniżej zera, w Rio de Janeiro sylwestra można świętować na plaży.

Tego wyjątkowego dnia plaża Copacabana zmienia się w imprezowe centrum z ogromną sceną. Tradycyjnie ludzie ubierają się na biało – taki strój jest symbolem pokoju.

Pożegnanie starego roku ma jednak w Rio de Janeiro o wiele większe znaczenie i jest nie tylko okazją do doskonałej zabawy. To również moment na oddanie czci bogini oceanu, Yemanji. Zwyczaj ten przywędrował do Brazylii za sprawą afrykańskich niewolników. W nadziei na szczęście bogini składa się kwiaty, których kolory symbolizują naturę naszej prośby.

Dwanaście winogron na Nowy Rok

Jeden z hiszpańskich noworocznych przesądów jest naprawdę „soczysty”. Hiszpanie na każde uderzenie zegara zapowiadające północ jedzą jedno winogrono. Wychodzi im więc dwanaście winogron. Mimo trudności takiego zadania i ryzyka zadławienia tradycja jest żywa od lat.

Inny przesąd tak jak w Turcji związany jest z bielizną. Na sylwestra powinno się założyć nową bieliznę, a najlepiej czerwone majtki. To ma zapewnić szczęście w nowym roku.

Sylwester w językach świata

31 grudnia bawi się cały świat! Sprawdźcie poniżej, jak sylwester nazywa się w innych językach.

 • język angielskiNew Year’s Eve
 • język niemiecki – Silvester
 • język niderlandzki – Oudejaarsavond
 • język duński Nytårsaften
 • język norweskiNyttårsaften
 • język hiszpańskiNochevieja
 • język francuski – Réveillon de la Saint-Sylvestre
 • język włoski – Notte di San Silvestro
 • język portugalski – Véspera de ano-novo
 • język koreański – 신년전야
 • język chiński – 跨年
 • język japoński – 年越し

Nie tylko szampańska zabawa

Sylwester to nierzadko noc niezapomnianych wrażeń, ale pamiętajmy też o bezpieczeństwie własnym i innych. Szczególnie warto zadbać o komfort naszych czworonożnych przyjaciół. Co roku wiele zwierząt przeżywa trudne chwile z powodu huku fajerwerków, podczas gdy my bawimy się w najlepsze. Może w tym roku warto zastąpić je zimnymi ogniami?

chatsimple