Austria – co warto o niej wiedzieć?

Z czego słynie Austria
Z czego słynie Austria

Muzyka klasyczna, pyszna czekolada, aromatyczna kawa, ośnieżone górskie szczyty i lazurowe jeziora to najmilsze skojarzenia, które przychodzą do głowy, gdy myślimy o wycieczce do Austrii.

Choć Austria nie jest sztampowym kierunkiem wakacyjnym, ma wiele zalet. Przede wszystkim leży stosunkowo blisko Polski. Droga samochodem z południa naszego kraju do Wiednia trwa zaledwie kilka godzin, a lot samolotem – nieco ponad godzinę.

Flaga Austrii

Obecna flaga Austrii oficjalnie obowiązuje od 1945 roku, ale jest jednym z najstarszych symboli naszego kontynentu. Pierwszy raz w użyciu pojawiła się już w 1230 roku. Jej wygląd – dwa pasy w kolorze czerwonym na zewnątrz i jeden barwy białej pośrodku – pochodzi ponoć od tuniki księcia Leopolda V Babenberga zakrwawionej podczas oblężenia Akki.

Stolica Austrii

Stolica Austrii – Wiedeń – to ważny ośrodek administracyjny, kulturalny, przemysłowy i akademicki kraju. Swoją siedzibę mają tam parlament, prezydent i rząd. Miasto istnieje już od 500 r. p.n.e. Powstało wówczas jako osada celtycka. Prawa miejskie zyskało w 1221 roku i szybko stało się jednym z najważniejszych punktów na mapie Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a później kolejno: Cesarstwa Austrii, Austro-Węgier i Republiki Austrii.

Waluta Austrii

Od 1999 roku obowiązującym środkiem płatniczym w Austrii jest euro, które zastąpiło szylinga austriackiego. Do 2002 roku w obiegu pozostawały obie waluty. Rysunki na nowych monetach stworzył Josef Kaiser. Zależnie od nominału przedstawiają one kwiaty, najpiękniejsze budynki Wiednia i ważne osobistości kraju.

Austria; drugie danie najczęściej podawane
liczne grupy wyznaniowe
Austria; Komisja Europejska

Ustrój Austrii

Zgodnie z konstytucją z 1920 roku Austria jest związkową republiką parlamentarną. W kraju obowiązuje trójpodział władzy. Władza wykonawcza należy do rządu, któremu przewodzi kanclerz, oraz prezydenta; ustawodawcza – do parlamentu złożonego z Rady Federalnej i Rady Narodowej, a sądownicza – do niezawisłych sądów i odpowiednich urzędów federalnych.

Prezydent Austrii

Rola prezydenta Austrii jest głównie reprezentacyjna. Do jego głównych zadań należą: mianowanie przedstawicieli dyplomatycznych, nominacja urzędników federalnych i nadawanie tytułów naukowych. Kadencja trwa 6 lat. Kandydatów wybiera się w drodze głosowania powszechnego. Istnieje możliwość reelekcji.

Od 2017 roku funkcję prezydenta Austrii pełni Alexander Van der Bellen. Swoją karierę zawodową rozwijał jako profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego, był również posłem do Rady Narodowej i liderem partii Zieloni – Zielona Alternatywa. W wyborach prezydenckich brał udział jako niezależny kandydat. W 2022 roku zwyciężył już w pierwszej turze.

Kanclerz Austrii

Republika Austrii nie ma premiera; szef rządu nosi tam tytuł kanclerza. Za jego nominację odpowiada prezydent, który zwyczajowo wybiera przewodniczącego największej partii politycznej. Od 2021 roku funkcję tę pełni Karl Nehammer, 32. osoba na tym stanowisku w historii. Równolegle, od 2022 roku, jest on również liderem Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP).

Austria – NATO

Austria, obok Cypru, Irlandii i Malty, to jeden z krajów Unii Europejskiej, które nie należą do NATO. Wynika to m.in. z jej polityki neutralności, prowadzonej od czasów zimnej wojny. Mimo to państwo jest członkiem programu Partnerstwo dla Pokoju, będącego mechanizmem współpracy dla ładu, bezpieczeństwa i stabilizacji w Europie.

Święta w Austrii

Co roku Austriacy cieszą się 13 świętami wolnymi od pracy. Większość z nich pokrywa się z uroczystościami, które obchodzimy w Polsce. Są to np. Nowy Rok, Trzech Króli, Wielkanoc, Boże Ciało czy Boże Narodzenie. Wyjątkowy dzień to 26 października – narodowe święto kraju, które upamiętnia podpisanie układu o neutralności i niepodległości Austrii z 1955 roku.

Okolice Bożego Narodzenia to doskonały czas, aby udać się na wycieczkę do Austrii. W każdym większym mieście organizowany jest wtedy świąteczny jarmark, na którym można spróbować regionalnych specjałów, a także kupić rękodzieło. Wielu mieszkańców kupuje wówczas prezenty świąteczne dla najbliższych.

Ciekawostki o Austrii

W Austrii przyszło na świat wielu sławnych ludzi, m.in.: Wolfgang Amadeusz Mozart, Franciszek Schubert, Niki Lauda, Ferdynand Porsche i Arnold Schwarzenegger. O jednym znanym rodaku mieszkańcy kraju chcieliby z pewnością zapomnieć – mowa tu o Adolfie Hitlerze.

Austriacy zdobyli aż 23 nagrody Nobla. Fakt ten sprawia, że kraj ma jeden z najwyższych odsetków noblistów w przeliczeniu na mieszkańca.

Jedna z najstarszych działających firm na świecie – licząca sobie ponad 1200 lat restauracja St. Peter Stiftskeller – powstała w austriackim Salzburgu. Wzmiankę o niej można znaleźć już w IX-wiecznych pismach europejskich podróżników.

Ta ciekawostka przypadnie do gustu miłośnikom procentów. Będąc w kraju, przede wszystkim warto spróbować lokalnego Grüner Veltliner. Obok win Austria słynie z produkcji piwa. Do najpopularniejszych marek zaliczają się: Stiegl, Schwechater czy Gosser.

Czy wiedziałeś, że istnieje prostszy sposób na sprawdzenie umiejętności językowych kandydatów do pracy niż zatrudnianie zagranicznego egzaminatora? Wystarczy, że w procesie rekrutacji wykorzystasz Focus Audit Tool – oprogramowanie, która pozwala sprawdzić poziom ponad 30 języków, w tym m.in. niemieckiego, angielskiego czy hiszpańskiego.

Język w Austrii

Najważniejszym (i jedynym oficjalnym) językiem państwa jest niemiecki. Niektóre kraje związkowe na wschodzie Austrii wprowadziły drugi język urzędowy – chorwacki i węgierski (w Burgenlandzie) oraz słoweński (w Karyntii). Na ulicach miast często usłyszeć można również turecki i serbski.

Język niemiecki

Austriacki niemiecki różni się nieco od języka używanego w Berlinie wymową i używanym słownictwem. Mówi się, że jest on nieco miększy i bardziej melodyjny. Różnice pojawiają się już na poziomie podstawowych wyrazów i zwrotów. „Dzień dobry” w Wiedniu będzie brzmiało Grüß Gott! (zamiast Guten Tag), a słowo „ziemniak” – der Erdäpfel (w odróżnieniu od standardowego der Kartoffel).

W szkołach, telewizji i radiu używa się standardowej odmiany języka niemieckiego – Hochdeutsch – a w poszczególnych regionach mówi się w lokalnych akcentach. Najpopularniejsze z nich to dialekty alemańskie (używane w kraju związkowym Voralberg) oraz bawarski (obecny w niemal całej Austrii).

Wjazd do Austrii

Obywatele polscy mogą wjechać do Austrii, mając przy sobie paszport bądź dowód osobisty. Pobyt do 90 dni nie wymaga spełnienia żadnych dodatkowych warunków. Trzeba jednak pamiętać o obowiązku meldunkowym, któremu podlegają wszyscy przybywający do kraju na dłużej niż 3 dni. Ze względu na wysokie koszty hospitalizacji oraz wizyt lekarskich zaleca się wykupienie w Polsce polisy ubezpieczenia zdrowotnego i wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (zwłaszcza jeśli zamierzamy jeździć na nartach lub uprawiać wspinaczkę). Poziom opieki medycznej jest wysoki.

Zdecydowałeś się zmienić kraj zamieszkania? Tłumacz języka niemieckiego pomoże Ci skompletować wszystkie potrzebne dokumenty do zarejestrowania dłuższego pobytu w Austrii. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą naszego biura.

dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia i prawo pobytu na terenie całego kraju
strudel jest nadziewany przeróżnym nadzieniem, najczęściej owocami
EKUZ jest dokumentem podróży uprawniającym do nieodpłatnej pomocy medycznej

Gdzie na narty do Austrii?

Ponad połowa terytorium Republiki Austrii leży w wysokich górach. Kraj uchodzi za ojczyznę narciarstwa alpejskiego, dlatego jest to idealne miejsce na urlop dla miłośników sportu. Mają oni do dyspozycji ponad 7000 km stoków i dostęp do tras o różnych poziomach trudności. Najbliżej Polski znajdują się regiony Styria, Kraj Salzburski i Górna Austria. Wśród położonych w nich ośrodków wyróżniają się Sölden, Ischgl oraz Kaprun.

Najwyższy szczyt Austrii

Najwyższy wierzchołek Austrii to Großglockner, który rozpościera się na wysokości 3 798 m n.p.m. Pierwszy raz został zdobyty w 1800 roku. Obecnie każda w miarę sprawna fizycznie osoba może latem wejść na jego szczyt. Szczególnie godna polecenia jest 48-kilometrowa trasa łącząca Salzburg z Tyrolem. Zimą warto wybrać się do położonego u stóp najwyższych gór kraju kurortu Großglockner Resort Kals-Matrei.

Co zobaczyć w Austrii?

W Austrii odnajdą się nie tylko turyści przyjeżdżający dla białego szaleństwa, ale również miłośnicy kultury i pięknej architektury. Kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania gościom. Są tu piękne miasta pełne teatrów, muzeów i pałaców. Na zmęczonych zwiedzaniem i zgiełkiem czekają malowniczo położone górskie miejscowości.

Wiedeń – Austria

Niezwykła architektura Wiednia sprawia, że miasto chętnie odwiedzają turyści. Jego historyczne centrum znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Do najważniejszych zabytków należą: gotycka katedra św. Szczepana, barokowy kościół św. Karola, ratusz, budynek parlamentu, pałac Schönbrunn i Belweder. Szczególną popularnością cieszą się liczne kawiarnie, a zwłaszcza Cafe Sacher, w której można skosztować lokalnego przysmaku – tortu Sacher – i wyśmienitej kawy po wiedeńsku.

Graz – Austria

Graz leży w Styrii. Ze względu na dogodne położenie często jest odwiedzany przez wycieczki zmierzające z Polski do Włoch. Miasto to warto jednak zwiedzać bez pośpiechu, podziwiając jego okolicę: panoramę Alp Styryjskich, lokalne winnice i rzekę Murę. W Grazu zobaczyć trzeba przede wszystkim: historyczną zabudowę rynku, największą na świecie zbrojownię Landeszeughaus, wzgórze zamkowe oraz muzeum Joanneum.

Wiedeń; opieka na oddziałach intensywnej opieki medycznej na terenie Austrii
Hallstatt; obejmuje przeznaczenie przewożonych towarów przeznaczonych
Graz; z czego słynie Austria2

Bis bald!

W Austrii nie da się nudzić zimą ani latem. Podczas zwiedzania koniecznie spróbuj lokalnych potraw. Kotlet Wienerschnitzel, słodki omlet Keiserschmarrn czy serowe Käsespätzle zapewniają energię na długie godziny. Jeśli chciałbyś poznać więcej potraw pochodzących z krajów niemieckojęzycznych, zapraszamy do szkoły językowej Skrivanek. Nasze kursy języka niemieckiego nie tylko nauczą Cię mówić, czytać i pisać, ale również dostarczą podstawową wiedzę o kulturze regionu.

chatsimple