Islandia – co warto o niej wiedzieć?

islandia, gorące źródła
islandia, gorące źródła

Gejzery, wulkany, lodowce i potężne wodospady to powszednie elementy krajobrazu dla Islandczyków, które niezmiennie zachwycają przybywających na wyspę turystów. Widoki z tego położonego na dalekiej północy kraju zapadają w pamięć na długo.

Na Islandii nic nie jest zwyczajne. Nie tylko krajobrazy są bajkowe. Także fakt, że w lecie przez większość godzin panuje dzień polarny, a w zimie – noc, sprawiają, że wyprawa na wyspę zamienia się w fascynującą przygodę. Dodajmy do tego jeszcze interesującą faunę: pasące się swobodnie konie islandzkie i owce, nurkujące maskonury i foki, a także lisy polarne i niedźwiedzie – a otrzymujemy obraz niezwykłej krainy.

Gdzie jest Islandia?

Islandia to państwo położone na wyspie o tej samej nazwie i kilku pomniejszych wysepkach na Oceanie Atlantyckim. Jest najbardziej wysuniętym na zachód krajem Europy. Najmniejsza odległość dzieli ją od zależnych od Danii, Grenlandii i Wysp Owczych, a także norweskiej Jan Mayen.

Populacja Islandii

Mieszkańcy Islandii nie są zbyt liczni; w kraju żyje nieco poniżej 350 tysięcy osób. Wskaźnik urbanizacji wynosi aż 94,4% (za: worldometers.info). Pod względem liczebności ludzie znacznie ustępują owcom, których populacja w lecie sięga nawet do 800 tysięcy (za: funinisland.is). Prawie wszyscy rezydenci kraju to etniczni Islandczycy, największą mniejszością są Polacy, których jest na wyspie ponad 20 tysięcy (za: icelandreview.com).

Flaga Islandii

Flaga Islandii to niebieski prostokąt z dużym czerwonym krzyżem skandynawskim na środku obrzeżonym kolorem białym. Jej autorem był Matthias Thordarson. Barwa niebieska i biała uważane są za kolory narodowe kraju, a czerwona nawiązuje do przyjacielskich związków z Norwegią.

na północnym brzegu Wielkiej Brytanii Islandia
aktualne informacje o metodach ogrzewania mieszkań na mniejszych wyspach Islandii
Islandia to m.in. latarnie i lodowiec Vatnajökull

Waluta Islandii

Przed wycieczką do Islandii należy zaopatrzyć się w korony islandzkie. Oficjalnie jedna korona odpowiada 100 aurar, jednak od 2013 roku zaniechano dzielenia jej na mniejsze części. Od tej pory ceny podawane są w pełnych kwotach. Islandia to jeden z najmniejszych krajów świata mających własną walutę (za: bankier.pl).

Prezydent Islandii

Ustrój polityczny panujący w Islandii to republika. Władzę ustawodawczą sprawują premier oraz rząd, a wykonawczą – parlament (Althing) i prezydent. Ten ostatni wybierany jest na czteroletnią kadencję w drodze wyborów bezpośrednich. Od uzyskania niepodległości od Danii w 1944 roku sześć osób pełniło to stanowisko. Jedną z nich była pierwsza na świecie kobieta prezydent – Vigdís Finnbogadóttir.

Od 2016 roku prezydentem Islandii jest Guðni Jóhannesson, który obecnie pełni swoją drugą kadencję. Podczas ostatnich wyborów uzyskał imponujące poparcie 92,2% głosów (za: ruv.is). O urząd ubiegał się bez poparcia żadnej partii politycznej. W przeszłości oddawał się różnym zajęciom, m.in.: pracował jako nauczyciel w szkole średniej, wykładowca na uniwersytecie czy korespondent lokalnych mediów.

gorące źródła w dolinie Haukadalur
regiony, które zajmują trzecie miejsce w całym kraju pod względem liczby turystów
ambasada RP

Stolica Islandii

W stolicy Islandii, Reykjavíku, żyje 120 tysięcy osób, co stanowi około 1/3 populacji kraju. Miasto położone jest na południowym zachodzie wyspy, nad Zatoką Faxa. Powstało w 874 roku, dzięki wikingowi Ingólfurowi Arnarsonowi, uważanemu za pierwszego stałego osadnika kraju. To jemu Reykjavík zawdzięcza swoją nazwę, nawiązującą do obecności gorących źródeł i gejzerów na tym terenie. Przez długi czas osada odgrywała marginalną rolę. Swoje prawa miejskie zyskała w 1786 roku, gdy zamieszkiwało ją mniej niż 200 osób.

Islandia – godzina

Czas w Islandii odpowiada czasowi Greenwich (UTC+0). Na wyspie nie przestawia się zegarków na czas letni, dlatego też różnica czasu pomiędzy Polską a Islandią w miesiącach od października do marca będzie wynosić godzinę, a w pozostałej części roku – dwie.

jedno z najbliższych państw w historii Islandii
Republika Islandii
czas podróży na Wyspy Owcze z Islandii

Islandia – język

Oficjalny język kraju to islandzki. Znajomość języka angielskiego i duńskiego jest ważna dla mieszkańców wyspy, dlatego też stanowią one obowiązkowe przedmioty szkolne. Ze względu na liczną Polonię na ulicach często można usłyszeć naszą mowę ojczystą.

Język islandzki

Językiem islandzkim posługuje się ok. 357 tysięcy osób, czyli nieco więcej niż liczba mieszkańców kraju (za: worlddata.info). Islandczycy bardzo dbają o swoją mowę ojczystą, m.in. przykładając dużą wagę do wymyślania neologizmów opartych na rodzimych słowach, zamiast wprowadzania do słowników angielskich zapożyczeń. Ich wysiłki połączone z odległym położeniem od kontynentu sprawiły, że język uległ jedynie niewielkim zmianom na przestrzeni lat. Współcześni użytkownicy islandzkiego bez większych problemów potrafią zrozumieć teksty pisane w średniowieczu.

Islandia – atrakcje

Mimo że w Islandii nie ma ogromnych metropolii, nie da się tam narzekać na brak rozrywek. Natura zapewnia mnóstwo atrakcji, które nie są łatwo dostępne w innych regionach świata. Gejzery, wulkany, lodowce, jeziora, góry, morze – to wszystko sprawia, że nigdy nie zabraknie rozrywki dla amatorów spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Zorza polarna – Islandia

Aby wziąć udział w niezwykłym spektaklu, jakim jest zorza polarna na Islandii, należy udać się na wyspę w okresie od września do kwietnia. Kraj ten zalicza się do najlepszych miejsc na obejrzenie tego zjawiska, ponieważ w całości leży powyżej 60° szerokości geograficznej północnej. Planując wycieczkę, należy sprawdzić prognozę pogody – im mniejsze zachmurzenie, tym większa szansa na dostrzeżenie żywych kolorów na niebie. Upolować zorzę można nawet w Reykjavíku, ale prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu zwiększa się na słabo zamieszkanych obszarach. Szczególnie dogodnym punktem obserwacyjnym są okolice jeziora Jökulsárlón w południowej Islandii.

Ciepłe źródła

Ciepłe źródła nie tylko stanowią jedno z głównych źródeł energii wyspy, ale także dostarczają wiele rozrywki. Błękitna Laguna, położona niedaleko Reykjavíku, to eleganckie spa, w którym można korzystać z dobroczynnych właściwości wody. Na mapie Islandii znajduje się również wiele innych naturalnych basenów. Niektóre miejsca są nadal niemal dzikie, a dojście do nich wymaga długiej wędrówki. Wysiłek w nią włożony zostanie nagrodzony spektakularnymi widokami i panującym wkoło spokojem. Tak jest m.in. w przypadku źródeł Hveragerdi.

Wybuch wulkanu na Islandii

Islandię przedstawia się czasem jako „krainę ognia”. To godna nazwa dla kraju, w którym znajduje się 130 wulkanów, z czego 32 z nich uważane są za aktywne (za: guidetoiceland.is). Jedną z najbardziej poważnych we współczesnych czasach była eksplozja Eyjafjallajökull w 2010 roku. Poskutkowała ona długotrwałym paraliżem ruchu lotniczego nie tylko w kraju, ale też w prawie całej Europie. Z kolei prawdziwą rekordzistką pod względem ilości erupcji jest Hekla, która wybuchła aż 18 razy od 1104 roku.

Eyjafjallajökull nie był jedynym wulkanem, który uaktywnił się w ostatnim czasie. W marcu 2021 roku obudził się Fagradalsfjall, a w sierpniu 2022 roku – Meradalir. Ich aktywność przebiegała spokojnie, nie powodując większych zakłóceń.

Czy Islandia jest w UE?

Islandia nie należy do Unii Europejskiej. W 2015 roku zaprzestała swoich starań o zostanie członkiem. Kraj jest ściśle powiązany ze wspólnotą więzami gospodarczymi, m.in. dzięki przynależności do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, która umożliwia uczestniczenie we wspólnym rynku.

Sjáumst bráðum!

Islandia oczarowała Cię tak bardzo, że nie umiesz z niej wyjechać? Życzymy Ci wszystkie najlepszego w nowym miejscu. Zanim jednak zaczniesz spędzać wszystkie wolne chwile na eksplorowaniu wyspy, z pewnością będziesz musiał dopełnić niezbędnych formalności. Jeśli potrzebujesz usług tłumaczeniowych, zachęcamy do skorzystania z usług agencji Skrivanek. Znalezienie kogoś takiego jak profesjonalny tłumacz polsko-islandzki nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego też zapisz sobie kontakt do nas.

A jeżeli przed wyjazdem chcesz podszlifować swoje umiejętności językowe w językach, które na Islandii odgrywają dużą rolę, zapraszamy na kurs angielskiego lub kurs duńskiego w naszej szkole.

chatsimple