Język duński – jak się go nauczyć?

duński; nieodparte wrażenie, wyspach owczych, dialekcie zelandzkim
duński; nieodparte wrażenie, wyspach owczych, dialekcie zelandzkim

Kiedy myślimy o Danii, być może pierwszym skojarzeniem są baśnie Andersena, pojęcie hygge i urokliwe kolorowe kamienice w portowej części Kopenhagi. Natomiast język używany w najmniejszym z nordyckich krajów nie budzi już takiego entuzjazmu, ponieważ uchodzi za skomplikowany.

Dzisiaj przyjrzymy się ostatniemu z języków skandynawskich, czyli duńskiemu. Choć nie należy on do najczęściej wybieranych języków obcych w szkołach językowych, to jego nauka może nieść ze sobą wiele korzyści. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nim więcej, zapraszamy do lektury.

Język duński – co warto o nim wiedzieć?

Duński to język należący do grupy skandynawskiej języków germańskich. Jest językiem urzędowym Danii, Grenlandii oraz Wysp Owczych, natomiast spotkać się z nim możemy również w Szlezwiku w Niemczech oraz na Islandii, gdzie nauczany jest jako język obcy w wielu szkołach. Szacuje się, że łącznie posługuje się nim około 5,2 milionów ludzi. Wyróżniamy trzy główne dialekty: jutlandzki, zelandzki oraz fioński, natomiast standardowy język duński (rigsmål) opiera się na dialekcie miejskim Kopenhagi.

Dlaczego warto uczyć się duńskiego?

Języki skandynawskie określane są mianem przyszłościowych, a duński nie stanowi wyjątku. Skandynawia od wielu lat kojarzy się z wysokim standardem życia, innowacyjnością i możliwościami rozwoju. Dania w dodatku słynie jako najszczęśliwszy kraj świata, zajmuje również wysokie miejsce w rankingu najbogatszych państw według Banku Światowego. Opanowanie duńskiego może otworzyć wiele drzwi dla osób, które chciałyby związać swoją zawodową przyszłość ze Skandynawią. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Jak nauczyć się języka duńskiego?

Duński ma opinię języka bardzo skomplikowanego, pełnego gramatycznych niuansów i niewymawialnych głosek. Uspokajamy jednak, że dzięki systematycznej nauce przy wsparciu dobrego nauczyciela każdy da radę opanować ten język. Ułatwione zadanie będą mieć osoby, które uczyły się już kiedyś jednego z pozostałych języków skandynawskich, ale również te, które dobrze znają angielski lub niemiecki – dzięki pokrewieństwu te języki mają sporo punktów wspólnych.

Podstawy języka duńskiego

Rozpoczynając naukę języka, zawsze musimy zmierzyć się z tymi samymi zagadnieniami. Są to zasady gramatyczne, najważniejsze słownictwo, wymowa i alfabet. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące podstaw duńskiego.

Gramatyka

Wbrew pozorom gramatyka duńska nie należy do skomplikowanych. Początkujący uczniowie rozpoczną naukę od zaimków osobowych i rodzajników, by następnie przejść do deklinacji. Na szczęście odmiana regularnych czasowników jest bardzo prosta, a ich forma jest taka sama dla każdej osoby. Nieco więcej czasu trzeba poświęcić na naukę czasowników nieregularnych.

Najczęściej używane zwroty w języku duńskim

Podstawowe słówka i wyrażenia, które poznajemy na początku nauki języka, to zwykle powitania i pożegnania, zwroty grzecznościowe, liczby, pytania o drogę czy kolory. Przygotowaliśmy wygodny słownik polsko-duński, w którym znajdziecie najważniejsze słówka i zwroty szczególnie przydatne podczas podróży do Danii.

duński; na końcu wyrazu, pisownia pozostała, na końcu słowników litery znajdują
duński; grupy języków północnogermańskich, kolejnym znanym skutkiem ubocznym, wyrazy zaczynające
duński; języku duńskim, doprowadzić rosyjskie elity, potrzebują silniejszego człowieka
Wymowa

To chyba najtrudniejszy aspekt duńskiego. Początkujący uczeń będzie musiał opanować wiele zasad dotyczących wymowy niektórych z liter i dwugłosek, a także zmierzyć się z tak zwanym stød, czyli zjawiskiem fonetycznym powstającym przy zwarciu krtaniowym. Sprawy nie ułatwia fakt, że nieprawidłowe wymówienie wyrazu może zmienić jego znaczenie i doprowadzić do nieporozumień podczas rozmowy. Dlatego tak ważne jest, by od początku czytanie duńskiego ćwiczyć pod okiem osoby, która szybko zwróci uwagę na popełniane przez nas błędy i pomoże je poprawić.

Alfabet

Jeśli uczyliście się kiedyś norweskiego, to duński alfabet niczym Was nie zaskoczy, ponieważ oba te języki zapisujemy znakami alfabetu duńsko-norweskiego. Składa się on z 29 liter i jest oparty na alfabecie łacińskim, a różni się jedynie trzema znakami: æ, ø oraz å, które w tej kolejności występują na końcu. Pięciu znaków: c, q, w, x i z, nie używa się do zapisu słów duńskich i spotkacie je tylko w wyrazach obcego pochodzenia.

Nauka języka duńskiego w domu

Wiele osób marzących o rozpoczęciu nauki języka obcego rezygnuje z tego pomysłu, ponieważ nie ma możliwości pogodzenia lekcji w szkole językowej z napiętym harmonogramem dnia. Natomiast do samodzielnej nauki w domu potrzeba wiele motywacji, a i tak łatwo poddać się, kiedy trafi się na wyjątkowo skomplikowane zagadnienie i nie ma do kogo zwrócić się o pomoc.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kurs języka duńskiego online. W naszej szkole językowej Skrivanek uczniowie mogą wybrać pasujący im termin, liczbę spotkań z doświadczonym lektorem bądź native speakerem oraz indywidualne cele językowe. Kurs językowy online łączy ze sobą zalety nauki pod okiem profesjonalisty z wygodą pracy w zaciszu własnego domu.

Aplikacje do nauki

Łatwym i przyjemnym sposobem na urozmaicenie nauki języka duńskiego będzie zainstalowanie wybranej aplikacji językowej na smartfonie. Aplikacje do nauki języków obcych zyskały przez ostatnie lata sporą popularność, ponieważ są łatwym sposobem na przećwiczenie kilku słówek czy zwrotów w dowolnym momencie dnia, na przykład w poczekalni u lekarza, w czasie podróży czy na przystanku – podczas czekania na przyjazd autobusu. Najczęściej polecanymi aplikacjami do nauki duńskiego są Duolingo, Mondly, Tobo: Nauka duńskiego oraz Memrise.

Duński na co dzień

Jedną z najskuteczniejszych metod nauki jest immersja językowa, czyli całkowite zanurzenie się w języku. Niestety, dla zdecydowanej większości z nas przeprowadzka do Danii z dnia na dzień nie jest możliwa. Możemy jednak spróbować przemycić trochę języka duńskiego do naszej codzienności i w ten sposób osłuchiwać się z nim i uczyć nowych zwrotów.

Doskonałym sposobem na to będzie kontakt z duńską kulturą i sztuką popularną. Warto na przykład zapoznać się z duńskimi serialami i filmami, które możemy oglądać z napisami, aby ułatwić sobie rozumienie. Szczególnie polecamy takie seriale jak Borgen, Rita, Kastanjemanden oraz Ragnarok. Natomiast miłośnicy filmów pełnometrażowych z pewnością docenią Svinalängorna, Der kommer en dag, Skyggen i mit øje czy Anklaget. Wszystkie z wymienionych propozycji można znaleźć na platformie Netflix.

Innymi sposobami na otoczenie się językiem duńskim na co dzień mogą być na przykład zmiana języka w swoim telefonie czy przygotowanie fiszek z nazwami domowych sprzętów i ponaklejanie ich w domu. Te drobne gesty sprawią, że duński przestanie wydawać się taki obcy, a nauka stanie się efektywniejsza.

Język duński ze Skrivankiem

Jeśli nasz artykuł zachęcił Cię do podjęcia przygody z językiem duńskim i chciałbyś pracować nad nim pod okiem wykwalifikowanego lektora bądź native speakera, zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoły językowej Skrivanek. Polecamy kurs duńskiego online, dzięki któremu zyskasz indywidualne wsparcie zarówno w nauce, jak i w bieżących wyzwaniach językowych oraz elastyczność w decydowaniu o miejscu i czasie odbywających się zajęć. Możliwa jest także opcja nauki w parze.

A może potrzebujesz tłumaczenia z języka duńskiego lub na język duński? W tym również możemy Ci pomóc! Oferujemy zarówno tłumaczenia zwykłe, jak i uwierzytelnione. Dołożymy wszelkich starań, by dostarczony produkt końcowy miał wysoką jakość.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszą platformą Focus Audit Tool, autorskim narzędziem do weryfikacji umiejętności językowych kandydatów do pracy, pracowników czy studentów. Możemy sprawdzić znajomość jednego z ponad 30 języków dostępnych na tej platformie – w tym języka duńskiego.

chatsimple