Niderlandy – co warto o nich wiedzieć?

Niderlandy; dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na stronie, w europie język niderlandzki jest znany, Królestwo Niderlandów

Holandia w Polsce znana jest przede wszystkim jako popularny cel wyjazdów zarobkowych, kraj wiatraków i tulipanów. Ta nazwa przywołuje również na myśl Amsterdam, rozrywkowe miasto położone na wodzie.

Czy Holandia to tylko niewielki kraj na naszym kontynencie? Czy są tam góry? Kim jest król Niderlandów? Jak właściwie powinniśmy mówić: Holandia czy Niderlandy? Tego wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Holandia czy Niderlandy?

Holandia i Niderlandy to ten sam kraj. Przez długi czas słowa te były stosowane zamiennie. Dopiero w 2020 roku zadecydowano, że preferowaną skróconą nazwą Królestwa Niderlandów jest druga z nich. „Holandia” od tej pory dotyczy jedynie krainy historycznej. Celem tej zmiany było poprawienie wizerunku państwa. W przedsięwzięcie zaangażowali się rząd, parlament, a także Holenderska Rada Turystyki. Wystosowali oni apel do innych państw z prośbą, aby odejść od stosowania starej nazwy. W Polsce Holandia i Niderlandy nadal stosowane są zamiennie, przy czym wciąż przeważa pierwsza z nich.

Gdzie leżą Niderlandy?

Niderlandy to nieduży kraj w Europie Zachodniej i południowej części Ameryki Północnej, gdzie znajdują się terytoria zamorskie na Karaibach: Arubę, Curaçao, Sint Maarten, Bonaire, Sabę i Sint Eustatius. Na kontynencie sąsiaduje on z Belgią i Niemcami, a na wyspie Sint Marteen także z Francją.

Góry w Niderlandach

Niderlandy są krajem nizinnym. Znaczną część ich terytorium (1/4) zajmują depresje. Najniższy punkt, dno Polderu Księcia Aleksandra, leży 6,7 m p.p.m. Jak na takie warunki geograficzne, ilość wzniesień w tym kraju zadziwia – jest ich ponad 100. Nie są one jednak zbyt wysokie; najwyższy szczyt, Vaalserberg, ma jedynie 322,7 m.

Królestwo Niderlandów

Ustrój Królestwa Niderlandów to monarchia konstytucyjna. Jej najważniejszymi elementami są król, premier, Stany Generalne (dwuizbowy parlament) i senat. W kraju nie wybiera się prezydenta; rolę głowy państwa odgrywa monarcha.

Król Niderlandów

Król Niderlandów pełni głównie funkcję reprezentacyjną. W 2013 roku, po abdykacji królowej Beatrycze, tytuł przeszedł na jej syna, Wilhelma-Aleksandra, który tak jak ona wywodzi się z dynastii Orańskiej-Nassau. Jeszcze przed koronacją przyszły władca ożenił się z Argentynką Maximą Zorreguietą Cerruti. Z tego związku na świat przyszły trzy córki. Najstarsza z nich, Katarzyna Amalia, nosi tytuł następczyni tronu.

Niderlandy; dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na stronie, w europie język niderlandzki jest znany, Królestwo Niderlandów
Niderlandy; Królestwo Niderlandów, jakiej nazwy używać w języku polskim na arenie międzynarodowej, na czele państwa stoi monarcha
Niderlandy; Królestwo Niderlandów, Holendrzy kultywują rodzime dialekty, zamorskie terytoria, kraj w Europie zachodniej

Flaga Niderlandów (Flaga Holandii)

Obecna flaga Niderlandów została zaakceptowana przez królową Wilhelminę w 1937 roku. W rzeczywistości posługiwano się nią już dużo wcześniej (od XVI wieku). Ma ona kształt prostokąta podzielonego na trzy poziome pasy. Pomarańczowy (z czasem zastąpiony czerwonym), biały i niebieski nie zostały wybrane przypadkowo – posługiwał się nimi już Wilhelm I Orański podczas bitw o niepodległość kraju.

Stolica Niderlandów (Stolica Holandii)

Oficjalną stolicą Niderlandów, zgodnie z zapisem w konstytucji, jest Amsterdam. Wiele instytucji rządowych, a także ambasad i konsulatów innych krajów ma jednak swoje siedziby w Hadze. Najbardziej charakterystyczne dla Amsterdamu są kanały, które dzielą je na wyspy. Część jego terenu leży poniżej poziomu morza. Ze względu na swoje położenie i wygląd miasto czasami nazywane jest Wenecją Północy.

Amsterdam to znaczący węzeł komunikacyjny w Europie. Znajduje się tu jedno z największych lotnisk na kontynencie – Amsterdam Schiphol, który zapewnia połączenia z całym światem. Obsługują je najbardziej znaczące linie lotnicze, w tym holenderski KLM. Jeśli mamy szczęście, może się zdarzyć, że na pokładzie ich samolotu (lub nawet za jego sterami) spotkamy samego króla Niderlandów.

Jaki język w Holandii?

Głównym językiem Holandii jest niderlandzki. W położonej na północy Fryzji dodatkowo używa się fryzyjskiego. Holendrzy przykładają dużą wagę do kultywowania rodzimych dialektów. Jeden z nich to limburski, który pretenduje do miana języka urzędowego. Znajomość języków obcych w tym kraju utrzymuje się na wysokim poziomie; najpopularniejsze to angielski, niemiecki i francuski.

Język niderlandzki

Języka niderlandzkiego jako pierwszego używa ok. 23 miliona ludzi, nie tylko w Holandii, ale również m.in. w Belgii, Surinamie, na Arubie, Curaçao i Sint Maarten. Dodatkowe 5 milionów osób w Unii Europejskiej zna go na poziomie komunikatywnym. Za jego regulację odpowiada Unia Języka Niderlandzkiego.

Ślad niderlandzkiego możemy odnaleźć również na kontynencie afrykańskim. Afrikaans używany w RPA oraz Namibii wywodzi się od posługujących się tym językiem holenderskich kolonizatorów. Dlatego też w dużym stopniu jest on zrozumiały dla użytkowników niderlandzkiego. Główne różnice dotyczą wymowy i pisowni.

Język fryzyjski

Fryzyjskim posługuje się ok. 450 tysięcy ludzi (za: language-diversity.eu). Pierwsze teksty w nim zapisane pochodzą z XII wieku. W XVI wieku na popularności zaczął zyskiwać niderlandzki, który zepchnął język fryzyjski na ubocze. W XIX wieku język ten zaczął odzyskiwać swoją pozycję we Fryzji. Był to długi proces; dopiero w 2013 roku zdecydowano się na zaakceptowanie go jako języka administracyjnego w regionie. 

Dialekt limburski

Dialektem limburskim mówi ok. 1,2-1,5 miliona osób (za: Limburgish Academy) w Belgii i Holandii, gdzie ma status języka regionalnego. Różni się on nieco od niderlandzkiego fonologią, gramatyką i słownictwem. Między językoznawcami istnieje dysputa, czy powinien zostać uznany za odrębny język.

Słyszałeś już o Focus Audit Tool? To narzędzie, które może okazać się przydatne w rekrutacji pracowników biegle władających językami obcymi. Za jego pomocą sprawdzenie umiejętności posługiwania się językiem niderlandzkim Twoich kandydatów zajmie Ci maksymalnie 48 godzin.

Niderlandy
Niderlandy
Niderlandy

Ciekawostki o Niderlandach

  • Holandia to idealny cel podróży dla miłośników piwa. Mogą oni napić się swojego ulubionego trunku w największym pubie Europy, który znajduje się w Groningen. The Drie Gezusters mieści aż 3750 osób.
  • Obywatele Holandii znacznie zawyżają średnią wzrostu na świecie. Mężczyźni mierzą tam średnio 182.53 cm, a kobiety 168.72 cm (za: Insider).
  • Tulipany uważane są w Holandii za narodowy kwiat. Co roku eksportuje się ok. 3 miliardów cebulek tej rośliny (za: dutchreview.com). Na wiosnę do Keukenhof przybywają tłumy turystów, aby podziwiać największy ogród kwiatowy na świecie. Niech Cię jednak nie zmylą te fakty – tulipany wcale nie są niderlandzkie; w XVII wieku sprowadzono je z ich prawdziwej ojczyzny, Turcji.
  • Tulipany to niejedyny symbol kojarzony z Holandią. Innym są wiatraki, których jest ponad tysiąc w tym kraju. W ostatnich latach pojawiają się nowe – nowoczesne turbiny wiatrowe.

Wjazd do Holandii

Holandia jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego obywatele wspólnoty mogą udać się do niej na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Dotyczy to również terytoriów zamorskich kraju. Przez okres 4 miesięcy można pracować, uczyć się i podróżować bez żadnych dodatkowych formalności. Po przekroczeniu tego czasu trzeba zgłosić się do urzędu gminy, aby dokonać meldunku.

Chciałbyś zostać w Holandii na zawsze? Przetłumaczymy potrzebne dokumenty z polskiego na niderlandzki lub odwrotnie. Wystarczy, że wyślesz nam szczegóły dotyczące zlecenia – odpowiadamy szybko!

Tot ziens!

Chciałbyś zobaczyć holenderskie równiny, wiatraki i tulipany na własne oczy? Nie zwlekaj, wybierz się na wycieczkę! Niderlandy od Polski dzieli krótki lot samolotem lub nieco dłuższa, kilku-, a czasem kilkunastogodzinna wyprawa samochodem. Nie jest to duży kraj, a największe miasta są dobrze ze sobą skomunikowane, co wpływa na wygodę podróżowania.

Choć w Holandii bez trudu dogadasz się w języku angielskim, Twoje próby użycia niderlandzkiego z pewnością spotkają się z ciepłym przyjęciem. Jeśli chcesz potrenować przed wycieczką, zapisz się do nas na kurs! Udowodnimy Ci, że nauka języków obcych może być tak samo przyjemna jak podziwianie kwitnących tulipanów.

chatsimple