Zielone Świątki

Zielone Świątki przypadają na siedem tygodni po Zmartwychwstaniu Pańskim.

Zielone Świątki to ludowa nazwa Zesłania Ducha Świętego. Historycznie były one związane z przedchrześcijańskimi, pogańskimi obrzędami wiosennymi – świętowaniem życia przyrody, płodności, a także kultem przodków.

Obecnie Zielone Świątki połączone są z kościelnym świętem Zesłania Ducha Świętego. Kiedy wypadają Zielone Świątki i jak się je obchodzi? Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o tym święcie, zapraszamy do lektury!

Kiedy obchodzone są Zielone Świątki?

Zielone Świątki, lub inaczej Zielone Święta, przypadają siedem tygodni po Wielkanocy, w maju lub czerwcu. Jest to więc święto ruchome.

W 2022 roku Zielone Świątki obchodziliśmy w Polsce 5 czerwca. Z kolei w 2023 roku będą się one odbywać 28 maja.

Zielone Świątki świętowane są w niedzielę. Nie przysługuje za nie jednak dodatkowy dzień wolny od pracy.

Zielone Świątki 2022 przypadły na 5 czerwca.
Zielone Świątki to także Święto Zesłania Ducha Świętego.
Zesłanie Ducha Świętego to dzień, gdy na apostołów i Marię zstąpił Duch Święty.

Zielone Świątki – tradycje i obrzędy

Zielone Świątki należą do najstarszych świąt obchodzonych na terenach Polski. Ich historia sięga jeszcze czasów pogańskich. Święto to istniało, zanim zostało powiązane z chrześcijańskim Zesłaniem Ducha Świętego. Możliwe, że pochodzi ono od jeszcze starszego święta zwanego Stado.

Zielonoświątkowe zwyczaje powiązane są z nadejściem i powitaniem nowej pory roku, czyli lata.

Jakie tradycje i obrzędy wiążą się z obchodami Zielonych Świątek?

Być może znacie powiedzenie „Na Zielone Świątki umajone wszystkie kątki”. Odnosi się ono właśnie do tradycji ludowej związanej z obchodami święta. Z okazji Zielonych Świątek domy przyozdabiano zielonymi gałązkami – na przykład brzozowymi. Miały one zapewnić gospodarstwom dobrobyt oraz urodzaj.

Wieńcami i gałązkami przystrajano także bydło, które okadzano dymem pochodzącym ze spalonych święconych ziół. Z kolei po grzbietach i bokach toczono jajka.

W okresie późniejszym, gdy święto powiązano z obchodami religijnymi, zaczęły się odbywać procesje. W ich trakcie niesiono chorągwie oraz obrazy święte, a także śpiewano nabożne pieśni.

Obchody Zielonych Świątek wiążą się ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie
W czasach przedchrześcijańskich stosowano praktyki magiczne, których zadaniem było oczyszczenie ziemi z demonów wodnych
Zielone Świątki przypadają na siedem tygodni po Zmartwychwstaniu Pańskim.

Zesłanie Ducha Świętego

Zielone Świątki łączą się z obchodami chrześcijańskiego święta Zesłania Ducha Świętego.

Według Dziejów Apostolskich pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Pańskim na apostołów zebranych w wieczerniku zstąpił Duch Święty. Zaczęli oni wtedy przemawiać w wielu językach. Wydarzenie to zostało zapowiedziane wcześniej przez Jezusa przed wniebowstąpieniem (por. Dz 1, 8).

Dla Kościoła Zesłanie Ducha Świętego to radosne święto. Oficjalnie kończy ono liturgiczny okres wielkanocny.

W wielu kościołach uroczyście jest celebrowana wigilia Zesłania Ducha Świętego. Często organizuje się wtedy adoracje i koncerty uwielbienia. W niektórych świątyniach odśpiewywany jest wtedy Akatyst do Ducha Świętego.

Zielone Świątki i Zesłanie Ducha Świętego to dwa święta związane ze sobą.
Obrazy święte i pieśni nabożne towarzyszyły obchodom Zielonych Świątek.
Przystrajanie domostw zielonymi gałęziami należało do zielonoświątkowych tradycji w Polsce i miało zapewnić obfite plony.

Zielone Świątki na świecie

Zesłanie Ducha Świętego jako święto chrześcijańskie obchodzone jest nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach.

Niemcy

Zielone Świątki obchodzi się również w Niemczech. W kraju naszych sąsiadów święto to nosi nazwę Pfingsten. Warto zaznaczyć, że Zielone Świątki trwają tam dwa dni – obejmują niedzielę oraz poniedziałek (święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła), który jest dniem wolnym od pracy. Podobnie to wygląda w Szwajcarii, Danii i Holandii.

Także tutaj na przestrzeni lat wykształciło się wiele zwyczajów i tradycji związanych z tym świętem. Jednym z nich jest tak zwany Pfingstfeuer – ogień symbolizujący języki ognia, które miały ukazać się Marii i apostołom tego szczególnego dnia.

W wielu miejscach odbywają się też procesje z jeźdźcami konnymi, przypominające defilady wojskowe. Często wypuszcza się także symbolizujące pokój białe gołębie.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o świętach w krajach niemieckojęzycznych i zarazem rozwijać swoje umiejętności w języku niemieckim, zachęcamy do zapoznania się z ofertą kursów naszej szkoły językowej.

Nazwy święta w językach świata

W różnych krajach Zesłanie Ducha Świętego ma oczywiście swoje nazwy.

Poniżej znajdziecie część z nich:

• język angielski Pentecost
  • język niemiecki Pfingsten
  • język francuski Pentecôte
  • język niderlandzki Pinksteren
  • język hiszpański Pentecostés
  • język portugalski Pentecostes
  • język duński Pinse
  • język szwedzki Pingst
  • język norweski Pinse

Zielone świątki podsumowanie

A czy Wy spotkaliście się wcześniej z zielonoświątkowymi tradycjami ludowymi? Może niektóre z nich zachowały się w Waszych miejscowościach i są kultywowane do dziś?

Zielone Świątki to święto z niezwykle długą tradycją. Związana ona była przede wszystkim celebracja przyrody oraz nadejścia lata. Dla chrześcijan Zielone Świątki to potoczna nazwa Zesłania Ducha Świętego.