Bułgaria kojarzy się Polakom głównie z wakacyjnym wypoczynkiem na plaży. Tymczasem oprócz bycia popularnym kierunkiem podróży jest to kraj z fascynującą kulturą, a pierwszym krokiem, by ją poznać, będzie nauczenie się języka bułgarskiego.
Bułgarski nie należy do najczęściej wybieranych języków w ofertach szkół językowych, jednak jego znajomość może okazać się przydatna – nie tylko w trakcie wakacji w Złotych Piaskach, ale i podczas rekrutacji na stanowisko pracy. Zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.
Język bułgarski – co warto o nim wiedzieć?
Bułgarski należy do grupy języków południowosłowiańskich i zalicza się do bałkańskiej ligi językowej. Szacuje się, że ma około 9 milionów użytkowników. Większość z nich mieszka w Bułgarii, gdzie bułgarski ma status języka urzędowego, ale w wyniku emigracji usłyszymy go również w Grecji, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Ukrainie, Turcji i Stanach Zjednoczonych.
Język bułgarski a rosyjski
Słysząc język bułgarski, możemy z początku pomyśleć, że mamy do czynienia z rosyjskim. Jednak choć te języki mają podobne brzmienie i oba zaliczane są do języków słowiańskich, to nie są wzajemnie zrozumiałe. Wiele osób w Bułgarii włada jednak rosyjskim, szczególnie starsze pokolenie, które obowiązkowo uczyło się go w szkole.
Jak nauczyć się języka bułgarskiego?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy język bułgarski jest trudny do opanowania dla polskich uczniów. Wyzwaniem na pewno jest opanowanie alfabetu oraz gramatyki. Równocześnie wiele bułgarskich słów jest podobnych do polskich, ponieważ oba języki to języki słowiańskie.
Podstawy języka bułgarskiego
Nauka każdego języka obcego rozpoczyna się od zapoznania się z podstawami, na które składają się zasady gramatyczne, system zapisu oraz słownictwo.
Alfabet bułgarski
Do zapisywania języka bułgarskiego używa się alfabetu opartego na cyrylicy. Obecnie w jego skład wchodzi 30 liter.
Gramatyka
W gramatyce bułgarskiego znajdziemy kilka podobieństw do naszej ojczystej mowy, między innymi dwie liczby oraz trzy rodzaje gramatyczne (męski, żeński i nijaki), które zwykle można określić, patrząc na końcówkę rzeczownika. Najwięcej trudności sprawiają bułgarskie czasowniki, które odmieniają się przez osoby, liczby i rodzaje, posiadają aspekt dokonany lub niedokonany, stronę i tryb. Rozmowy po bułgarsku nie ułatwia również występowanie aż dziewięciu czasów gramatycznych.
Słownictwo
Nauka słownictwa to zdecydowanie najprzyjemniejsza część poznawania bułgarskiego. Spora część słów będzie brzmiała znajomo, dlatego zapamiętanie ich nie będzie stanowiło problemu. Poniżej zebraliśmy podstawowe słówka i wyrażenia, od których warto zacząć naukę języka, wraz z ich uproszczoną wymową.
Да [da] – tak
не [ne] – nie
Здравей [zdrawej] – cześć (na powitanie)
Чао [ciao] – cześć (na pożegnanie)
Добро утро [dobro utro] – dzień dobry (do południa)
Добър ден [dobyr den] – dzień dobry (po południu)
Добър вечер [dobyr weczer] – dobry wieczór
До виждане [do wiżdane] – do widzenia
До по-късно [do po-kysno] – do zobaczenia wkrótce
Лека нощ [leka noszt] – dobranoc
Благодаря [błagodaria] – dziękuję
Няма за какво [njama za kakwo] – nie ma za co
Извинете [izvinete] – przepraszam
Заповядайте [zapowiadajte] – proszę
Приятен апетит [prijàten apetìt] – smacznego
Казвам се… [kazwam se] – Nazywam się…
Как се казваш? [kak se kazwasz?] – Jak się nazywasz?
Niestety, podobieństwa między polskim i bułgarskim mogą nie tylko pomóc nam w nauce, ale i doprowadzić do nieporozumień w rozmowach z Bułgarami. Warto zwracać uwagę na tak zwanych fałszywych przyjaciół, czyli słówka, które brzmią podobnie do tych, które znamy w naszej ojczystej mowie, ale znaczą coś zupełnie innego w języku obcym. Przykładowymi fałszywymi przyjaciółmi w języku bułgarskim są na przykład право (czyt. prawo) oznaczające „prosto”, запомниш (czyt. zapomnisz), które przetłumaczymy jako „zapamiętasz” czy булка (czyt. bułka), które oznacza pannę młodą.
Jeśli wybierasz się do Bułgarii i chciałbyś spróbować porozumiewania się z jej mieszkańcami w ich ojczystym języku, to koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas słownikiem polsko-bułgarskim, gdzie znajdziesz słowa i wyrażenia przydatne w podróży.
Nauka bułgarskiego online
Jak najskuteczniej nauczyć się języka bułgarskiego? Oczywiście najlepiej jest zapisać się na kurs językowy, by zapewnić sobie wsparcie doświadczonego nauczyciela, który szybko poprawi błędy i wytłumaczy trudne zagadnienia. Jednak można pomóc sobie w szybszym osiągnięciu biegłości językowej poprzez połączenie lekcji ze skutecznymi metodami samodzielnej nauki w domu.
Aplikacje językowe
Aplikacje do nauki języków są jedną z najchętniej wybieranych metod nauki. Nic dziwnego – zainstalowanie ich zajmuje tylko chwilę, a poznawanie i ćwiczenie nowych słówek dzięki nim staje się proste i przyjemne. Warto jednak pamiętać, że aplikacja językowa nie wystarczy, by osiągnąć poziom znajomości języka umożliwiający swobodne komunikowanie się, a jedynie wspomoże naukę pomiędzy lekcjami. Uczniom języka bułgarskiego najczęściej polecane są Mondly, LinGo Play oraz Tobo: Nauka bułgarskiego.
Książki do nauki bułgarskiego
Jeśli poważnie myślisz o nauce bułgarskiego, warto zainwestować w dobry podręcznik, w którym zebrano wyjaśnione w przystępny sposób reguły gramatyczne, słownictwo oraz zadania pozwalające utrwalić wiedzę. Niestety, na polskim rynku jest niewiele podręczników do nauki bułgarskiego, a w dodatku niełatwo je zdobyć – zwykle trzeba szukać w antykwariatach. Najczęściej wybierany podręcznik to България е малка, но хубава (Bułgaria e małka no hubaba) wydany przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK), oraz trochę starszy говорите ли български? Zwięzły kurs języka bułgarskiego wydawnictwa Wiedza Powszechna.
Bułgarski na co dzień
Najskuteczniejszym sposobem na szybkie nauczenie się języka obcego jest immersja, czyli całkowite zanurzenie. Niestety, większość z nas nie może pozwolić sobie na pobyt w Bułgarii dłuższy niż wakacyjne wczasy.
Możemy jednak połączyć przyjemne z pożytecznym i wprowadzić nieco języka do naszej codzienności, zastępując oglądane zwykle filmy tymi produkcji bułgarskiej. Z pomocą przychodzi nam platforma Netflix, w której ofercie znajdziemy kilka propozycji, na przykład 18% Grey, A Picture with Yuki oraz Life Is an Eternal Swing. Wszystkie są dostępne z napisami, dzięki czemu możemy poznawać przydatne wyrażenia i osłuchiwać się z brzmieniem języka, równocześnie rozumiejąc samą fabułę filmu, nawet gdy dopiero zaczynamy naszą przygodę z językiem bułgarskim.
W serwisie YouTube można z kolei znaleźć kanał Българските Филми/Bulgarian Movies, który udostępnia bułgarskie filmy zupełnie za darmo. Kanał jest wspierany przez Ministerstwo Kultury Republiki Bułgarii, Narodowe Centrum Filmowe, Związek Twórców Filmowych oraz wielu producentów bułgarskiego kina.
Język bułgarski ze Skrivankiem
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci lepiej poznać język bułgarski.
Jeśli szukasz doświadczonego tłumacza, który przełoży Twój tekst z bułgarskiego lub na język bułgarski, skontaktuj się z naszym biurem tłumaczeń Skrivanek. Oferujemy tłumaczenia zwykłe oraz uwierzytelnione, podejmiemy się również tłumaczenia tekstów specjalistycznych, między innymi z zakresu medycyny i farmacji, transportu czy wojskowości.
Jeśli interesuje Cię kurs językowy dostosowany do Twoich potrzeb i celów, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej szkoły językowej Skrivanek. Prowadzimy kursy językowe online lub stacjonarnie w Warszawie i Lublinie, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Z nami nauczysz się między innymi duńskiego, rosyjskiego i chińskiego.
Wiemy, że weryfikacja biegłości w niszowych językach takich jak bułgarski to nie lada wyzwanie. Dlatego jeśli zajmujesz się sprawdzaniem umiejętności językowych pracowników, studentów lub kandydatów na stanowiska, koniecznie sprawdź naszą platformę Focus Audit Tool, dzięki której zrobisz to w pełni online, a wyniki otrzymasz w maksymalnie 24 godziny. Zapraszamy!