Łotwa – co warto o niej wiedzieć?

Łotwa; wiadomości, cudzoziemców, wypełnienie dokumentów, udziału rezerwistów, dzieci, wniosek, przypadku

Podróż z Polski na Łotwę jest nieco trudniejsza (i dłuższa) niż na Litwę. Być może dlatego do Rygi dociera mniej turystów niż do Wilna. Czasem jednak łatwiej nie oznacza lepiej – w tym wypadku naprawdę warto spędzić te kilka godzin dłużej w samochodzie, pociągu czy autobusie.

Łotwa zachwyca swoim spokojem, pięknem natury (i jej dostępnością na każdym rogu), pyszną kuchnią i uprzejmością mieszkańców. Dlatego też serdecznie zachęcamy do podróży do tego kraju. Jeśli masz możliwość odwiedzić wszystkie państwa bałtyckie za jednym razem – nie zwlekaj! Pamiętaj tylko, że spokojne zwiedzanie będzie w tym przypadku lepsze niż pędzenie na łeb na szyję.

Gdzie leży Łotwa?

Łotwa należy do państw bałtyckich. Położona jest w północno-wschodniej Europie, w dorzeczu Dźwiny. Graniczy z Litwą (na południu), Rosją i Białorusią (od wschodu), a także Estonią (od północy). Jej terytorium obejmuje 64 573 km².

Łotwa; władze łotewskie krajach ue, obywatelstwa łotewskiego, unii europejskiej, łotwa państwo, gabinet ministrów
Łotwa; obywatelsko łotewskie, wotum zaufania, największym miastem, republika łotewska, głównie rosjanie
Łotwa; menu główne, liczba ludności, krajem nizinnym, treść udostępniana za darmo, latvijas republika

Łotwa – liczba ludności

Populacja Łotwy wynosi niecałe 2 miliony ludzi i wykazuje tendencję malejącą (za: worldometers.info). Największą mniejszością narodową na jej terenie są Rosjanie. To bardzo pokaźna grupa – ponad 25% mieszkańców (za: minorityrights.org). Część z nich nie posługuje się językiem łotewskim i w świetle lokalnego prawa nie może zostać uznana za obywateli Łotwy. Dlatego też wprowadzono dla nich odrębną kategorię nieobywatele.

Flaga Łotwy

Flaga Łotwy to karminowy prostokąt z białym paskiem biegnącym przez środek. Kolor dominujący symbolizuje krew przelaną za kraj; biel odpowiada prawu, prawdzie i wolności. W kronice Livländische Reimchronik pojawia się wzmianka świadcząca o tym, że symbol ten był używany już w XIII wieku.

Prezydent Łotwy

Ustrój Łotwy to republika parlamentarno-gabinetowa. Władza wykonawcza należy do prezydenta, który wybierany jest na czteroletnią kadencję. Aby nim zostać, należy mieć co najmniej 40 lat. Nie ma możliwości reelekcji. Do głównych uprawnień głowy państwa należą: wyznaczanie kandydatów na premiera i rozpoczęcie procedury rozwiązania parlamentu.

Od 2019 roku w zamku w Rydze, siedzibie prezydentów Łotwy, rezyduje Egils Levits. Ten prawnik i dyplomata był wieloletnim sędzią Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości. Za zasługi dla kraju został uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Orderem Trzech Gwiazd, Krzyżem Wielkim Orderu Westharda czy Krzyżem Uznania I klasy.

Języki Łotwy

Od 1991 roku jedynym językiem urzędowym kraju jest łotewski. Posługuje się nim nieco ponad 1,1 miliona osób na świecie (za: worlddata.info). Tak jak litewski, należy on do grupy języków bałtyckich. Ze względów historycznych znajduje się w nim wiele zapożyczeń z niemieckiego.

Prowadzisz firmę logistyczną i poszukujesz osoby, która biegle porozumiewa się po łotewsku? Choć to niszowy język, jesteśmy pewni, że znajdziesz co najmniej kilku kandydatów. Aby przetestować ich umiejętności komunikacyjne, skorzystaj z Focus Audit Tool, który sprawdza nie tylko pisanie czy czytanie w języku obcym, ale również mówienie.

Język rosyjski

Ze względu na dużą liczbę osób posługujących się tylko rosyjskim na terenie Łotwy w 2012 roku przeprowadzono referendum dotyczące nadania mu statusu języka urzędowego. Pomysł został odrzucony zdecydowaną większością głosów.

Poszukujesz tłumacza, który znałby jednocześnie język łotewski i rosyjski? Nie musisz w tym celu udawać się do Rygi, wystarczy, że napiszesz do nas, a znajdziemy dla Ciebie odpowiednią osobę w naszym zespole.

Miasta Łotwy

Łotewskie miasta są niewielkie (jak na europejskie standardy); populacja żadnego z nich nie przekracza miliona osób. Największa jest stolica, Ryga, którą zamieszkuje ponad 700 tysięcy ludzi; kolejne miejsca zajmują: Dyneburg (ponad 100 tysięcy mieszkańców), Lipawa (ok. 80 tysięcy) i Jełgawa (ponad 60 tysięcy, za: worldpopulationreview.com). Ponad 68.42% Łotyszy mieszka na terenach zurbanizowanych (za: statista.com).

Stolica Łotwy

Ryga to największe miasto kraju. Znajdują się tam najważniejsze lotnisko i dworzec kolejowy. Stare Miasto ze względu na piękną secesyjną architekturę zostało wpisane na listę UNESCO. Na przestrzeni wieków obecna stolica Łotwy przechodziła z rąk do rąk – należała do Rzeczypospolitej, Szwecji i Niemiec, carskiej Rosji (a późniejszej ZSSR). W 1991 roku powróciła do Republiki Łotewskiej.

Łotwa – co warto zobaczyć?

Swoją podróż po Łotwie prawdopodobnie zaczniesz od jej stolicy. Zastanawiasz się, gdzie udać się później? Podzielimy się z Tobą naszymi ulubionymi propozycjami.

Park narodowy Gauja

Gauja to najstarszy park narodowy w Rydze, położony wzdłuż doliny rzeki o tej samej nazwie. Na jego terenie znajdziemy liczne rzeki i jeziora. Można tam napotkać dzikie zwierzęta: sarny, łosie, bobry, a czasem nawet niedźwiedzie. Miejsce spodoba się również miłośnikom historii ze względu na umiejscowione tam zamki. Najpopularniejszy z nich znajduje się w mieście Sigulda. To w rzeczywistości położony na wzgórzu fort; roztacza się z niego piękny widok na okolicę i pobliski zamek Turaida.

Kuldyga

Kuldyga to niewielkie miasteczko w zachodniej Łotwie, które bardziej niż ze swojej architektury słynie z najszerszego wodospadu w Europie (110 m!) o dźwięcznej nazwie Ventas Rumba. Nie oznacza to jednak, że nie ma tam nic oprócz tego cudu natury, wręcz przeciwnie! Miejsce zachowało drewnianą zabudowę z przełomu XVIII i XIX wieku, która do dzisiaj zachwyca swoją unikalnością.

Dyneburg

Turyści do Dyneburga jadą przede wszystkim po to, żeby zobaczyć tamtejszą twierdzę. Za jej powstanie odpowiadają Rosjanie, którzy wykorzystali w tym celu dawne polskie fortyfikacje. Budowla zachwyca swoją wielkością. Niektóre budynki są opuszczone, w innych wciąż mieszkają ludzie. Dodatkowym powodem zachęcającym do odwiedzenia miasta są liczne murale.

Jurmała

Jeśli jesteś w Rydze, od wypoczynku nad Bałtykiem dzieli Cię zaledwie 10 kilometrów. W takiej odległości znajduje się znany w całym kraju kurort Jurmała. Oprócz piaszczystych plaż i orzeźwiającego morza na turystów czeka tam niezwykła architektura – drewniane budynki w secesyjnym stylu.

ustanowienia, jeżeli nie podano inaczej, podróżowania, średnia wysokość, gospodarka
Łotwa; wiadomości, cudzoziemców, wypełnienie dokumentów, udziału rezerwistów, dzieci, wniosek, przypadku
miasta na licencji, terytorium, rząd polski, osoby broniące niepodległości

Wjazd na Łotwę

W przypadku wyjazdu na Łotwę w celach turystycznych poniżej 90 dni obywatele Unii Europejskiej potrzebują jedynie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Nie trzeba wyrabiać wizy ani dokonywać meldunku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżowanie z ważną Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania z pomocy medycznej w razie nagłych zdarzeń.

Ciekawostki o Łotwie

To jeszcze nie wszystko, co warto wiedzieć o Łotwie. Zerknij na nasz zbiór ciekawych informacji o tym kraju, dzięki któremu dowiesz się więcej!

  • Łotwa to jeden z najmniejszych krajów, który posiadał kiedyś tereny zamorskie – Tobago na Karaibach i gambijską wyspę Kunta Kinteh Island.
  • Łotysze mają dwa ulubione sporty. Zimą oddają się grze w hokeja na lodzie, a latem – koszykówce.
  • Pierwsze jeansy zostały stworzone przez Łotysza z pochodzenia, Jacoba W. Davisa, który urodził się w Rydze, a następnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Spodnie powstały na życzenie żony drwala, która chciała zapewnić mężowi solidne ubranie do pracy.
  • Rosja słynie z wódki, Hiszpania z wina, a Łotwa z black balsamu. To alkohol produkowany z miejscowych ziół, przechowywany w dębowych beczkach. Przypisuje się mu właściwości lecznicze. W lokalnych barach można wypić koktajle przygotowane na jego bazie. Szczególnie smaczna jest wersja z colą lub sokiem z czarnej porzeczki.

Uz drīzu redzēšanos!

Łotwę polecamy zwiedzać powoli, najlepiej własnym środkiem transportu – samochodem lub rowerem. Pozwoli to docenić jej piękno i spokój. Warto też spędzić czas wśród lokalsów – podążyć ich śladami przy wyborze restauracji serwujących lokalne przysmaki czy kawiarni.

chatsimple